نقد بازی مرد عنکبوتی 2 Marvel’s Spider-Man | سوپرایز گیمر ها!

نقد بازی مرد عنکبوتی 2 (Marvel's Spider-Man 2)

نقد بازی مرد عنکبوتی 2 Marvel’s Spider-Man

احترام سازندگان استودیو اینسامنیاک در بازی Marvel’s Spider-Man 2 به منبع اقتباس و مخاطبان، نشان می‌دهد که چقدر نتیجه‌ی جذاب و دل‌چسبی می‌تواند به وجود آید. طرفداران بازی Spider-Man 2، پروپاقرص و دوآتشه‌ی مرد عنکبوتی هستند و تیم سازنده بدون عشق و انگیزه به قصه‌های اسپایدرمن و شخصیت‌های آن، قادر به تولید چنین محصولی نخواهد بود. در این ویدیوگیم، در بخش‌های مختلف، می‌توانیم نگاه درست آن‌ها به مرد عنکبوتی را مشاهده کنیم و این عشق و علاقه به بازی، باعث می‌شود تا در بسیاری از لحظات Spider-Man 2، سازندگان بتوانند دقیقاً همان چیزهایی را که طرفداران می‌خواهند، به آن‌ها ارائه دهند.

با علاقه، شناخت و تعهد، سازندگان بازی اسپایدرمن ۲ را ساخته‌اند. وقتی بهترین سورپرایزهای بازی از راه می‌رسند و گیمر را به هیجان می‌آورند، ما حس می‌کنیم که سازندگان هم در پشت صحنه، در طراحی آن‌ها هیجان زده شده‌اند. در این بررسی، نقادانه هیچ یک از این سورپرایزهای جذاب را افشا نمی‌کند، اما در مورد تاثیر فوق‌العاده آن‌ها بر روی بازی اسپایدرمن ۲ صحبت می‌کند. در ادامه، می‌توانید نقد و بررسی ویدیویی بازی Marvel’s Spider-Man 2 را تماشا کنید.

نقد بازی مرد عنکبوتی 2 (Marvel's Spider-Man 2)

در بازی Spider-Man 2، ما بعد از چند ماه از اتفاقات بازی Spider-Man: مایلز مورالز را ملاقات می‌کنیم. در این حال، هر دو نفر یعنی مایلز و پیتر پارکر دغدغه‌های خود را در زندگی شخصی دارند. پیتر به دنبال یک آینده حرفه‌ای پایدار است و می‌خواهد رابطه خود با مری جین را جدی‌تر کند. در همین حال، مایلز باید انگیزه‌نامه‌ای متناسب برای ورود به دانشگاه بنویسد، در حالی که مادرش نگران او شده است.

اوضاع چندان بد به نظر نمی رسید تا اینکه پیتر و مایلز درگیر نبرد ناگهانی شدند. آنها در پایان این مبارزه متوجه می شوند که ظاهراً خطر بزرگتری در پیش است. در حالی که در ابتدا همه چیز به آرامی پیش می رفت، از این نقطه به بعد، روایت داستان سرعت می گیرد تا اینکه اتفاقات کلیدی و هیجان انگیز یکی پس از دیگری رخ می دهد.

داستان Spider-Man 2 به گیم پلی آن متصل است. در ابتدا کاراکتر معتقد است که این نسخه فقط بهتر از نسخه قبلی است، اما با پیشروی شاهد لحظات غیرمنتظره ای هستیم. در نهایت به بخش هایی می رسیم که توسط طرفداران آن تخیل شده است.

نتیجه این است که در نیمه اول داستان اصلی، Marvel’s Spider-Man 2 به عنوان یک دنباله قابل قبول و جذاب ظاهر می‌شود، اما در نیمه دوم به اثبات می‌رسد که با یک دنباله محشر روبرو هستیم، زیرا سازندگان با ارائه تجربه‌های فراموش نشدنی در گیم‌پلی، نه تنها تلاش دارند تا مخاطب را شوکه کنند، بلکه به ارمغان می‌آورند.

نقد بازی مرد عنکبوتی 2 (Marvel's Spider-Man 2)

ویژگی های جذاب و هیجان انگیز بازی و تلاش سازندگان برای ارائه نسخه جدید و متفاوت

در مختصات مختلف بازی Spider-Man 2، رویکرد شرکت اینسامنیاک گیمز تنها برای شناسایی نقاط قوت بازی‌های قبلی سری استفاده شده و سپس آن‌ها را حفظ و به تجربه‌ی کلی اضافه می‌کند. حرکات تارزنی و روان در شهر؟ جذاب و هیجان‌انگیز هستند و با اضافه شدن پرواز با وب وینگ، تجربه بیشتری را به ارمغان می‌آورند. شهر نیویورک؟ بزرگتر و پرجزئیات‌تر شده است. کاراکترهای محبوب؟ با شخصیت‌پردازی بهتر و قابل لمس، گیمرها را بیشتر به خود جذب می‌کنند.

هر بخش از بازی اسپایدرمن ۲ که به آن دست می‌زنید، تلاش سازندگان برای توسعه و بهبود را ملاحظه خواهید کرد، که باعث می‌شود جدا از ست‌پیس‌ها و رویدادهای داستانی بزرگ، طیف عادی بازی در مراحل مختلف، همچنان توانایی جذب و سرگرم نگه داشتن مخاطب را داشته باشد.

استودیوی Insomniac Games تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا مطمئن شود گیمرها از هر جنبه ای از این تجربه لذت می برند. به لطف شخصیت های توسعه یافته و داستان بازی، واقعاً مخاطب را مجذوب خود می کند. تا جایی که وقتی به مرحله داستان می رسید و روی صحبت با شخصیت های مختلف تمرکز می کنید، نیازی به عجله و بازگشت به خیابان احساس نمی کنید. چون هم می توان به خود شخصیت ها و هم به رابطه ای که با یکدیگر دارند توجه کرد. در چنین مواقعی حتی گوش دادن به ساده ترین صحبت هایی که با یکدیگر دارند نیز جالب است.

نقد بازی مرد عنکبوتی 2 (Marvel's Spider-Man 2)

بازی مرد عنکبوتی 2 از چند منبع معروف الهام گرفته است و شامل اصلی‌ترین عناصری است که داستان‌های مرد عنکبوتی را ایجاد کرده‌اند. اما برای لذت بردن از این بازی، لازم نیست که پیش از این به کمیک‌ها و فیلم‌های اسپایدرمن علاقه مند باشید. شخصیت‌های آن به خودی خود جذاب هستند، زیرا با دغدغه‌ها و ترس‌های واقعی روبرو هستند. آن‌ها جوانانی هستند که با مشکلاتی مانند مشکلات محیط کار یا ترس از مرگ روبرو شده‌اند. البته که داستان با اِلِمان‌های تخیلی فراوانی پیش می‌رود، اما احساسات حاضر در آن به شدت انسانی و قابل لمس هستند.

عشق و انتقام، احساساتی نیستند که به طور ویژه برای داستان‌های ابرقهرمانی نوشته شده باشند؛ ما این احساسات را درک می‌کنیم. بنابراین، زمانی که داستان از ابزارهای علمی-تخیلی برای ایجاد احساسات کاراکترها استفاده می‌کند، می‌توانیم با این داستان همراه باشیم و به آن اعتقاد داشته باشیم.

فیلم Spider-Man 2 با بازیگرانی در نقش‌های شخصیتی جذاب، بهتر از فیلم‌های ابرقهرمانی اخیر است زیرا با تمرکز بر فاجعه‌ای که به آرامی افول می‌کند، توانسته است ابعاد عمیق‌تری از شخصیت‌ها را بیان کند. این فیلم تنها ساختمان‌های شهر را نابود نمی‌کند، بلکه بر روی زندگی شخصی کاراکترها نیز تأثیر گذار است. برای مشاهده بهترین نمونه‌های نمایش اثرات بد در زندگی انسان، می‌توان به استفاده عالی بازیگران از پوشش سیمبیوت در فیلم اشاره کرد.

نقد بازی مرد عنکبوتی 2 (Marvel's Spider-Man 2)

آشنایی با داستان بازی

در بازی مرد عنکبوتی 2، ونوم تنها یک هیولای بی‌شاخ‌ودم نیست، زیرا وجود قدرتمندانه‌ی او بر مفاهیم کلی داستان و شخصیت‌ها تأثیر می‌گذارد. حتی شخصیت منفی کریون شکارچی، با شخصیت‌پردازی چندخطی، با هدف قابل فهم و مشخص به نیویورک می‌آید، که همان‌طور که در داستان حضور قدرتمندانه‌ی وی، کمک به جلو بردن داستان می‌کند.

در بازی مرد عنکبوتی 2، داستان اصلی را نمی‌توان به صورت خلاصه بیان کرد. اما در برخی از مراحل فرعی غیرمنتظره، شخصیت پیتر پارکر را بهتر می‌شناسید. همچنین در برخی مواقع که در حال کمک به دیگران هستید، داستان‌های عاشقانه‌ای را می‌شنوید که به شما احساسات متفاوتی را القا می‌کنند. تلاش زیادی برای ایجاد مراحل فرعی جذاب و با استفاده از داستان‌گویی به سبک‌های مختلف در بازی اسپایدرمن ۲ صورت گرفته است و باعث شده است که طراحی مراحل فرعی آن بهتر از قسمت‌های قبلی باشد. در بعضی از نقاط، این تلاشات به موفقیت منجر شده و حتی مأموریت‌های جانبی نیز می‌توانند به جمع‌بندی داستانی قابل‌توجهی منجر شوند.

با این حال، در صورتی که یک عیب غیرقابل انکار در اسپایدرمن سال ۲۰۱۸ به این نسخه منتقل شده باشد، تکراری شدن چند مأموریت جانبی جلوگیری ناپذیر است. این مأموریت‌ها در حالت عادی طراحی‌های جذاب و چالش‌برانگیزی دارند، شاید به دلیل اینکه متمرکز بر استفاده از توانایی‌های خاص اسپایدرمن هستند. با این حال، اگر شما علاقه‌مند به کامل کردن بازی‌های جهان‌باز هستید، ممکن است ببینید که در طول همه مراحل فعالیت‌های جانبی، در حال انجام کارهای یکسانی هستید.

نقد بازی Helldivers 2 | ماجراجویی در فضا - نقادانه بیشتر بخوانید: نقد بازی Helldivers 2 | ماجراجویی در فضا

نقد بازی مرد عنکبوتی 2 (Marvel's Spider-Man 2)

اگر تیم سازنده توانست به خوبی تنوع در بازی مرد عنکبوتی 2 ایجاد کند و به طور مثال در چند بخش بازی، مخاطبان را به چالش بکشاند، بازی متنوع‌تر و جذاب‌تر خواهد بود. به خصوص که با توجه به اینکه اسپایدرمن ۲ از جهات دیگر واقعاً یک بازی متنوع است که همیشه گیمر را سرگرم و پرانرژی نگه می‌دارد. اتفاقی که به قول مردم “از قضا” اتفاق می‌افتد، این است که در بازی چند مرحله‌ی فرعی وجود دارد که به دلیل فضای ویژه‌ای که برای آن‌ها فراهم شده است، کاملاً مستقل از حالت داستانی اصلی بازی هستند. این مراحل، با جذابیت خاص خود، بازیکن را به هیجان و تعامل با بازی فرا می‌خوانند.

ویژگی های جدیدی که در این نسخه اضافه شده است

پوشیدن لباس‌های متنوع از پیتر و مایلز و استفاده از قدرت‌های متنوع آن‌ها، باعث می‌شود تا بازی اسپایدرمن ۲ هم از لحاظ ظاهری و هم از نظر عمق گیم‌پلی، جذاب باقی بماند. بهبود کلی سیستم گیم‌پلی و اضافه شدن قابلیت‌های جدید مانند ایجاد مسیر با استفاده از تار، باعث می‌شود تا بهتر بتوانید با دشمنان خود مبارزه کنید. گجت‌هایی که به تدریج به‌روز می‌شوند، قدرت‌های کلی لباس را افزایش داده و باعث پیشرفت شما می‌شوند. همچنین، سه درخت مهارت و چندین قابلیت ویژه، شما را قادر می‌سازند تا در نبردهای مهم، از قدرت‌های متنوع و گاها جدید خود استفاده کنید و به راحتی لشگری از دشمنان یا حتی یک بازیگر قوی را شکست دهید.

نقد بازی مرد عنکبوتی 2 (Marvel's Spider-Man 2)

در بازی اسپایدرمن ۲ دشمنان خود حتی عالی شده‌اند؛ زیرا تنوع آن‌ها واقعی است. گروه‌های مختلف دشمنان، الگوهای مبارزاتی یکسانی ندارند؛ زیرا تیم سازنده اجازه نداد که فرق آن‌ها به ظاهرشان خلاصه شود. بنابراین، نوع مبارزه با شکارچی‌های به خدمت کریون هستند، با ایستادن در برابر اعضای یک فرقه‌ی عجیب فرق می‌کند.

بازی اجازه می‌دهد که هم نقاط قوت و هم نقاط ضعف هر اسپایدرمن در نبردها را ببینید؛ تا با حساب‌وکتاب و استفاده‌ی بیشتر از قابلیت‌ها به استقبال مبارزات بروید. این وسط، در راستای تلاش برای اتصال بیشتر همه‌ی عناصر بازی به داستان آن، حتی برخی از خلاف‌های ساده‌ای که در نقاط مختلف شهر می‌بینید، به قصه‌ای مشخص ربط دارند و فراتر از کتک زدن چند خلافکار بی‌اهمیت هستند.

آشنایی با باس های بازی و نبرد با آنها

بازی اسپایدرمن ۲، با الهام از چند بازی برتر از جمله اینسامنیاک، به کیفیت بیشتر از تعداد آنها تمرکز می‌کند. یکی از ویژگی‌های برجسته این بازی، توانایی درک مدت زمان مناسب برای بازی و حفظ جذابیت خود در طول ساعات طولانی تجربه است.

برای مثال، تعداد باس‌های اصلی بازی اسپایدرمن ۲ بیش از تعداد انگشت‌های دو دست قابل شمارش است. با این حال، هر نبرد با هر یک از این باس‌ها، تجربه‌ای بسیار جدی و براق ارائه می‌دهد. برخی از باس‌فایت‌ها به واقع محیط‌های گسترده و پیچیده‌ای هستند که ممکن است شما را به مدت چندین دقیقه مشغول کنند.

نقد بازی مرد عنکبوتی 2 (Marvel's Spider-Man 2)

گیمر در این مدت زمان، تنها به جنگیدن با یک باس در یک محیط مستطیلی محدود نمی‌پردازد. به جای آن، او داستان را دنبال می‌کند، به مکان‌های مختلف سفر می‌کند، تاثیرات مختلف را بر روی قهرمان داستان مشاهده می‌کند و در چندین فاز، یک نبرد اساسی را پشت سر می‌گذارد. در سطوح سختی بسیار بالا، مردن در طول باس‌فایت‌ها اصلا عجیب و غریب نیست.

بازی سازان در مبارزه با باس های مورد بحث، با تعهد و علاقه خود نشان داده اند که این بازی از جمله نقاط قوت آنهاست. ساعات مهم اسپایدرمن ۲ به شکلی طراحی شده اند که واضح است که بازی سازان نخواستند فقط یک محتوای برند مرد عنکبوتی به مخاطبان ارائه دهند و پولشان را بگیرند. جزئیات می توانند ارزش لحظات مهم بازی را بیشتر کنند، مثلا در یکی از فازهای مبارزه با یکی از باس های قدرتمند اسپایدرمن ۲، موسیقی متن آنقدر دردناک و تأثیرگذار بود که فضاسازی آن نبرد برای من به یاد ماندنی شد؛ در حالی که احتمالا بسیاری از بازی سازان ترجیح می دهند چنین نبرد عظیمی را با موسیقی هیجانی و بلند به تصویر بکشند.

قابلیت های حیرت انگیز در این نسخه!

تاثیرات زیبایی‌های بصری محیط‌های مختلف، صداگذاری‌های بسیار خوب و موسیقی‌های شنیدنی در بازی اسپایدرمن ۲، باعث افزایش شیرینی و تمامیت تجربه شده است. حرفه‌ای بودن Insomniac در این امر، باعث شده تا حتی نقاط قوت بازی جدید تیم، تنها به تنهایی مهم نباشند و در چشم مخاطب تاثیرگذار نباشند، بلکه بخشی از تجربه و محصول کلی بازی باشند.

برای مثال سرعت فوق العاده بازی Fast Travel و می تواند مرد عنکبوتی را به هر نقطه ای از نقشه وسیع نیویورک ببرد، یک دستاورد فنی جدی محسوب می شود. با این حال، تیم سازنده تلاش کرده است تا گیمر آن را به عنوان بخشی از پیشرفت در بازی ببیند.

نقد بازی مرد عنکبوتی 2 (Marvel's Spider-Man 2)

اگر برخی از مراحل و فعالیت های جانبی را در یک منطقه انجام دهید، Fast Travel در تمام نقاط آن منطقه فعال می شود تا بتوانید سریعتر به مقصد برسید. نه به این دلیل که Insomniac آن را به سادگی در بازی قرار داده است تا سرعت SSD را به نمایش بگذارد. برای اعضای استودیوی Insomniac، فناوری صنعت در خدمت داستان سرایی و گیم پلی است. همانطور که در Ratchet & Clank: Rift Apart این کار را انجام داد و به Ratchet و Clank کمک کرد تا بین جهان های موازی حرکت کنند.

در حین بازی، به استفاده از قابلیت‌های خاص دوال‌سنس در این بازی توجه کنید. در ویدیوگیم های مختلف، از لرزش‌های دقیق و جزئیات دسته PS5 و مقاومت قابل تنظیم دکمه‌های تریگر استفاده شده است. اما بسیاری از این استفاده‌ها به نظر می‌رسند که صرفاً نمایشی هستند. اما بازی اینسامنیاک، مکانیزم خوبی از گیم‌پلی را براساس قابلیت تریگرها ایجاد می‌کند. همچنین برای ایجاد احساس قدرتمند و خاص بودن در برابر دشمن، از تفاوت‌های مختلف لرزش‌های دسته استفاده شده است.

چیز هایی که باید بدانیم!

در صنعت ویدیوگیم، کار روی یک آی‌پی معروف و شناخته شده توسط میلیون‌ها نفر، به بازی‌سازان فرصتی عالی برای دستیابی به موفقیت و جایگاه مالی بسیار بزرگ می‌دهد. اما برخی اوقات، شاهد ضرر مالی شرکت‌های بزرگی بوده‌ایم که با ساخت بازی هزینه‌بر و پرخرجی با نام اونجرز، موفقیتی نداشتند. همچنین، تعداد زیادی بازی ابرقهرمانی نیز دیده‌ایم که اکنون به سختی به خاطر وجودشان به یاد می‌آوریم.

امروزه همه می‌دانند که نام و شهرت تنها کافی نیستند تا موفقیت را تضمین کنند. به علاوه، هر مجموعه محبوب و معروف، تعداد زیادی طرفدار با انتظارات بالا دارد که با نگاه ناامیدانه به هر اقتباس جدید نگاه می‌کنند. در این شرایط، بازی با شخصیت‌ها و برندهای معروف، همچنان که به سازندگان قدرت و فرصت می‌دهد، بار سنگینی را هم بر دوش آن‌ها می‌اندازد.

نقد بازی مرد عنکبوتی 2 (Marvel's Spider-Man 2)

اسپایدرمن ۲ با کیفیت بالا توسط یک استودیو بازی‌سازی عرضه شده است که در طی سال‌های اخیر، آدم‌های مختلف درباره سرعت منحصربه‌فرد آن در تولید و عرضه بازی‌های پرخرج AAA صحبت کرده‌اند. این نشان می‌دهد که Insomniac Games مسئولیت‌پذیر و متعهد به بازی‌های خود و همچنین بازیکنان خود است.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *