نقد بازی کالاف دیوتی مدرن وارفر 2 | ظهور ghost

نقد بازی کالاف دیوتی مدرن وارفر 2 (Modern Warfare)

مدرن وارفر 2 تلاشی ستودنی توسط تیم جدید Infinity Ward است. سعی می‌کند در مواقعی نوآورانه باشد و سعی می‌کند کلیشه‌ها را بشکند، در حالی که گهگاه به ریتم مراحل خود وفادار می‌ماند و از جعبه امنی که فرنچایز Call of Duty بیش از دو دهه در آن بوده است خارج می‌شود.

در کمپین جدید کال آف دیوتی، یعنی Modern Warfare 2، تجربه‌ای بی‌نظیر از بهترین و کامل‌ترین بخش داستانی در سال‌های اخیر خواهیم داشت. این اثر، با بهترین گیم‌پلی، صحنه‌های هیجان‌انگیز و جلوه‌های گرافیکی بی‌نظیر، چشم‌نوازی سینمایی را تجربه خواهد کرد و همزمان با تمام این‌ها، شما را به عنوان پادشاه بی‌رحم شهر کورها درگیر خواهد کرد.

نقد بازی کالاف دیوتی مدرن وارفر 2 (Modern Warfare) | ندای وظیفه

به مدت سال‌ها است که استودیو اصلی بازی‌های کال آف دیوتی، به خصوص مجموعه سه‌گانه کلاسیک “modern warfare“، را اداره می‌کند. این استودیو با بازی‌هایی مانند Ghosts و Infinite Warfare، در دهه‌ی اخیر فاصله بسیاری از بهترین روزهایش در زمان سه‌گانه مدرن وارفر داشت. با این وجود، ریبوت مجموعه مدرن وارفر که در سال ۲۰۱۹ منتشر شد، به شدت پیشرفتی اساسی و بازگشت کال آو دیوتی به مسیر اصلی خود بود.

“نسخه ۲۰۱۹، علاوه بر بازگشت به داستان اصلی و حضور شخصیت‌هایی مانند کاپیتان پرایس و جنگ‌های جدید در خاورمیانه، نقش بنیادی و قوی در بازی بتل رویال Warzone ایفا می‌کرد و به طور کلی، بسته‌ای جذاب و دوست‌داشتنی برای هر دو نوع مخاطب بود.”

بازی Modern Warfare 2، دنباله ای از سری بازی‌های Call of Duty است که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد و به عنوان یکی از پرطرفدارترین نسخه‌های این سری شناخته می‌شود. در این دنباله، ادامه داستان بازی قبلی را در بر می‌گیرد، اما به صورت مستقیم و غیرمستقیم. به عبارت دیگر، فصل داستانی از بازی Modern Warfare 2 نه تنها ادامه ماجراهای کاپیتان پرایس و شخصیت‌های دیگر از جمله گز و فرح است، بلکه شخصیت‌های محبوب سه‌گانه اصلی مثل سوپ و گوست نیز بازگشته‌اند و همچنین شخصیت‌های جدید و جذابی مانند الخاندرو نیز وجود دارند.

نسخه دوم از بازی یعنی Modern Warfare 2، یعنی مدرن وارفر ۲، در واقع به عنوان یک بازی ریبوت یا بازنگری از نسخه ۲۰۰۹ عرضه شده است. این بازی، شخصیت‌هایی مانند سوپ مکتاویش را بیشتر به ارمغان آورده، گوست را معرفی کرده و در کنار همه اینها، به شروع جنگ بین روسیه و آمریکا می‌پردازد. ریبوت Modern Warfare 2 نیز به خوبی به جای برادر بزرگترش می‌ایستد و باید بگویم که در هیچ جایی کم نمی‌آورد، اما در برخی موارد بیش از حد پیچیده می‌شود.

نقد بازی کالاف دیوتی مدرن وارفر 2 (Modern Warfare) | ندای وظیفه

با وجود اینکه بخش داستانی بازی مدرن وارفر 2 در اکثر قسمت‌ها به اوج خود رسیده و استانداردهای جدید را تعریف می‌کند، اما با یک سری آزمون و خطاهای غیرقابل قبول، به بن‌بست ایده و درجا زدن می‌رسد. در نیمه اول، بازی بر اساس فرمول‌های قدیمی شرط‌بندی می‌کند و موتور داستان آن کم‌کم در نیمه دوم روشن می‌شود.

بگذارید با هم توافق کنیم؛ اگر به دنبال یک بازی «تک‌نفره شوتر داستانی» هستید که در آن بتوانید به مدت ۷-۸ ساعت لذت ببرید، حتماً کمپین Modern Warfare 2 را از دست ندهید. اما اگر کال آف دیوتی را تنها به عنوان یک بازی اکشن خشونت‌آمیز و پیش‌بینی‌ناپذیر می‌شناسید، حداقل باید در نظر داشته باشید که Modern Warfare 2، علاوه بر این که حس آشنایی دارد، بهترین نمونه از یک بازی کال آف دیوتی نیست، اگرچه در اکثر اوقات بسیار جذاب و سرگرم‌کننده است.

داستان بازی و تبدیل شدن آن به نسخه ای جذاب تر

بازی مدرن وارفر ۲ به جای تمرکز بر روی مراحل اکشن، بیشتر بر روی مراحل مخفی‌کاری تمرکز دارد. احساس می‌کنید که بازی کال آف دیوتی را در حال بازی کردن هستید تا بازی جدید استودیوی آرکین. مراحل مخفی‌کاری به هر حال خوب نیستند، اما در یکی از مراحل کاملا مخفی‌کاری، بازیکن را به موقعیت‌هایی می‌اندازد که باید با تعداد زیادی سرباز دشمن روبرو شود و مجبور می‌شود از ابزارهای مختلفی استفاده کند تا از شناسایی شدن و درگیری با آن‌ها جلوگیری کند.

آیا عالی بود؟ بله، قطعاً! آیا کال آف دیوتی جذاب بود؟ خیر، اصلاً! مدرن وارفر ۲ در یکی از مراحل پایانی، به یک مرحله اشاره و کلیک مخفی‌کاری تبدیل شد که باید به جای شنیدن فرمان، اوامر را از دیگران دریافت کنید. علاوه بر این، در یکی از مراحل دیگر، بازی به یک نسخه اکشن‌تر از رزیدنت اویل تبدیل می‌شود و شما باید تجهیزات اولیه خود را تهیه کنید؛ تجهیزاتی که در بازی کال آو دیوتی، عجیب و در عین حال امیدوارکننده است!

نقد بازی کالاف دیوتی مدرن وارفر 2 (Modern Warfare) | ندای وظیفه

بازی جدید Infinity Ward از دو نسخه اخیر Cold War و Vanguard متمایز است. علیرغم اینکه جنگ سرد و پیشتاز در دوران جنگ سرد و جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتند، امروزه جهت‌گیری‌های سیاسی آن‌ها نقش کوچکی در داستان‌گویی نظامی آن‌ها بازی می‌کند. در Modern Warfare 2، در حالی که منتظر دنباله‌ای برای نسخه 2019 هستیم، به دنبال نشانه‌هایی از راه‌اندازی مجدد و معرفی شخصیت‌هایی مانند Soap و Ghost در کنار شخصیت‌های جدید نیز هستیم. بازی در نیمه اول زمان کافی برای پرداختن به هر دو موضوع را ندارد و پس از مدتی غرق می شود.

بخواهید راستش را، از نیمه دوم داستان به بعد، تنش یکنواخت در رشد اتفاقات نیست. باید اذعان کنم که باز هم سر و صدا در مورد ریتم سینوسی و مدرن بودن بازی کال آف دیوتی مدرن وارفر ۲ وجود دارد. اما باید توجه داشت که در حالی که با نگاه به یک کلیشه قدیمی و منسوخ شده پایین روی آن را می گذارید، کال آف دیوتی واقعا جذاب است. مشکل اینجاست که در حین حذف این کلیشه ها، اینفینیتی مدرن وارفر ۲ ناخواسته برخی از ریسمان های درست را هم پاره کرده است که باعث بروز آشفتگی در کمپین بازی می شود.

بجز اینکه نیمه اول بازی برای یک شوتر اول شخص جذاب و جذاب نیست، مراحل مخفی وقتی وارد بازی می‌شوند، احساس ریتم بازی را به خطر می‌اندازند. شکستن کلیشه‌ها در Call of Duty جذاب است، اما قیمتی برای پرداختن دارد. چیزی که شاید شما آن را احساس نکنید، اما من در یک یا دو مرحله احساس کلافگی می‌کنم، طولانی و کوتاه بودن مراحل یک سری در آمستردام. به عنوان مثال، دو مرحله پشت سر هم در آمستردام وجود دارد که ممکن است در مجموع تا ۲۰ دقیقه طول بکشند، اما برخی از مراحل پایانی بازی ممکن است به حداکثر ۴۰ دقیقه برسند که این حجم مراحل واقعا برای بازیکنان کافی نیست.

نقد بازی کالاف دیوتی مدرن وارفر 2 (Modern Warfare) | ندای وظیفه

اضافه شدن مراحلی جذاب و مخفی

تعدادی از مراحل مخفی‌کاری بازی Modern Warfare 2 به گونه‌ای طراحی شده‌اند که حس جدیدی را در مقایسه با مراحل قدیمی مانند Cliffhanger در بازی MW2 اصلی به بازیکن منتقل کنند، اما تعداد آن‌ها اغلب بیش از حد لزوم است. برخی از این مراحل به صورت عمدی یا به انتخاب بازیکن، در میانه راه با اکشن فراوان و برانگیخته، اجرا می‌شوند، اما هنوز هم چگالی آن‌ها در بازی‌هایی با مدت زمان ۷ ساعته بسیار بالاست و گاهی حتی بازیکنان را به دنبال راه‌های بد و بسیار خلاقانه برای گذر از این مراحل می‌برد.

این به معنای این است که تمام مراحل پنهان کاری به هم شبیه نیستند و بعضی از آن‌ها حتی شما را با دست خالی در میان لانه گرگ رها می‌کنند تا راه خودتان را پیدا کنید. در این لحظات، بازی Modern Warfare 2 حتی استانداردهای سه‌گانه اصلی را نیز برتری می‌بخشد و بنچمارک جدیدی برای طراحی مراحل به وجود می‌آید. بد نیست اگر بگوییم که گاه و بی‌گاه ممکن است فراموش کنید که در حال تجربه کمپینی از بازی Call of Duty هستید.

نمی‌توانم بدانم که چرا، اما برخی از مراحل مدرن وارفر 2 با ایده‌های جدید و خلاقانه برای اکشن، ریتم بازی را در وضعیتی آشفته قرار می‌دهند. این مراحل بیش از حد خارج از بحث هستند و حتی اگر طراحی خوبی داشته باشند، تحت تأثیر فیلم‌های درجه دو اکشن هالیوودی قرار می‌گیرند. این باعث می‌شود تا تصور کنید که چرا این مرحله در بازی نهایی وجود دارد و هدفش چیست، به نظر می‌رسد که از وسط یکی از مراحل بتل رویال وارزون در آمده باشند.

استقبال کاربران از بازی استراژتیک Manor Lords-نقادانه بیشتر بخوانید: استقبال کاربران از بازی استراژتیک Manor Lords

متاسفانه کمپین این روند سینوسی از ابتدا تا انتها ادامه دارد و تجربه مراحل شاهکار را به بادام تلخ در ظرف تنقلات تبدیل می کند. بدون اغراق می توانم بگویم Modern Warfare 2 گاهی آنقدر ایده های برجسته و بدیع ارائه می دهد که باورتان نمی شود چرا گلوله ای به پای خودش شلیک می کند و به خط اول باز می گردد.

نقد بازی کالاف دیوتی مدرن وارفر 2 (Modern Warfare) | ندای وظیفه

در بازی مدرن وارفر ۲، شروع داستان بسیار منحصر به فردی ندارد. اما با مشاهده ناپدید شدن موشک‌های آمریکایی در ابتدای بازی و آشنایی با ژنرال شپرد، بازی به تدریج تکنیک‌های جدید خود را بر روی سناریوی قدیمی بازی ۲۰۰۹ اعمال می‌کند. البته این توضیحات کافی نیستند، زیرا داستان بازی بسیار پیچیده‌تر از این حرف‌هاست.

با همه ی اینها، در نهایت، داستان بازی به عنوان یک ریبوت، به طرز فراوانی به بازی قدیمی اشاره می‌کند و برخی از صحنه‌ها و مراحل را مستقیماً بازسازی می‌کند، اما در عین حال، با استفاده از جزئیات و تغییرات جدید، به آن‌ها تنوع و جذابیتی جدید می‌بخشد. همچنین، شخصیت‌ها نیز از پرسوناهای قدیمی خودشان به طور هوشمندانه جدا شده و با اضافه کردن عناصر جدید، به آن‌ها روح و شخصیتی جدید می‌بخشد.

داستانی جالب و حیرت انگیز با جزئیات خیره کننده

“در بازی جدید ماسک، شخصیت گوست نقش مافوق سوپ مکتاویش را ایفا می کند، در حالی که در Modern Warfare 2، او به عنوان فرمانده نیروها شناخته شده بود. با وجود وجود زوج پرایس و گز، تسک‌فورس ۱۴۱ در جهان دیگری با مکتاویش و گوست در حال قصه گویی است. در ابتدا، شیمی بین آن ها جذاب نبود، اما به طور پیوسته به عنوان برادری رشد کرد. به نظرم این شخصیت ها برای Modern Warfare 3 پتانسیل های بیشتری دارند (که قطعا اتفاق خواهد افتاد!) “

نقد بازی کالاف دیوتی مدرن وارفر 2 (Modern Warfare) | ندای وظیفه

یکی از مکالمه‌های جالب Modern Warfare 2، حول محور گفتگوی اسکاتلندی مکتاویش و انگلیسی‌زبانی ناتوان گوست دور می‌گردد. این صحنه بسیار طنزآمیز و دلنشین بوده که به خوبی نشان می‌دهد نویسندگان توانسته‌اند با بازنگری در شخصیت‌ها، کار خودشان را به بهترین شکل انجام دهند. به علاوه، علاوه بر نیروهای انگلیسی تسک‌فورس ۱۴۱، گروهی مکزیکی به رهبری «الخاندرو وارگاس» به بازی اضافه شده است که داستان جذاب و هیجان‌انگیزی دارد و با دیگر شخصیت‌های بازی در ارتباط است.

اگر سازندگان بازی‌های اصلی را به سوپ مکتاویش به عنوان یک شخصیت اصلی در سه‌گانه در نظر می‌گرفتند و شخصیتی مانند گوست به این اندازه شانس نداشت، در حال حاضر آن‌ها سوپ را به عنوان یک شخصیت فرعی از طریق گوست معرفی می‌کنند و به او یک شخصیت عمیق‌تر می‌دهند. دلیل اصلی این که شخصیت‌ها حالا بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند و حس فقدان آن‌ها بیشتر می‌شود، میان‌پرده‌ها هستند.

میان‌پرده‌هایی با کارگردانی جذاب و دیالوگ‌های شنیدنی، میزبان آمریکایی‌ها و مکزیکی‌ها هستند که هر کدام از متود خود برای گفتگو و استراتژی‌گذاری استفاده می‌کنند. به راستی، کات‌سین‌های Modern Warfare 2 گاهی فراتر از یک بازی ویدیویی می‌روند و می‌توان گفت تیم اینفینیتی‌وارد حالا می‌تواند یک فیلم سینمایی کوتاه با داستانی مشابه Sicario را ساخته و مانند آن پر از ماجراهای شگفت‌انگیز باشد.

سال‌هاست که Activision تلاش می‌کند تا هر بازی جدید Call of Duty را با عناوین جذاب تبلیغ کند و آنها را به عنوان بزرگترین تجربه بازی سال معرفی کند. اگرچه آنها سال ها در این تلاش شکست خورده اند، اما به نظر من، Modern Warfare 2 واقعاً شروع جدیدی برای Call of Duty یا همان طور که شعار بازی می گوید، یک “عصر جدید” برای یکی از قدیمی ترین شوترهای تاریخ بود.

نقد بازی کالاف دیوتی مدرن وارفر 2 (Modern Warfare) | ندای وظیفه

به هر حال، تجربه بخش چندنفره کال آف دیوتی مهم نیست؛ آیا داستان‌های آن را به سطحی ساده نگاه می‌کنید یا به کلیشه‌هایش عادت کرده‌اید، MW2 (Modern Warfare 2)همچنان با یک کارت جدید در آستین خود آماده است تا شما را شگفت‌زده کند. به نظرم برخی لحظات این بازی به شدت به یاد ماندنی هستند و شما حتماً برای سال‌ها به آنها فکر خواهید کرد. البته کمپین این بازی نیز دارای ضعف‌هایی است، اما در مجموع ریتم سینوسی و بعضی مراحل ناهماهنگ باعث می‌شوند که روحتان را بدون پروا می‌خراشند و به فکر وا می‌اندازند.

بازی کال آف دیوتی، در طراحی سیستم‌هایش، برای یک کمپین کم تلاشی نمی‌کند. علاوه بر این، نوآوری‌های جدید در این سیستم‌ها، عموما در مراحل پایانی اضافه می‌شوند و این باعث می‌شود تا احتمالا تجربه‌ی اولیه شما از بازی توسط آن‌ها خراب شود. علاوه بر این، هوش مصنوعی بازی بسیار بی‌رحمانه است و حتی در درجه سختی پایین، می‌تواند شما را به سختی بکشاند.

بازی جدید Call of Duty یعنی مدرن وارفر 2 ممکن است آنطور که ادعا می کند واقع گرایانه نباشد، اما مطمئناً سخت تر از قبل شده است و بیشتر به استانداردهای واقع گرایی خود پایبند است. برخی از سطوح بازی شامل مبارزه با دشمنان کاملاً زره پوش با سپر ضد شورش است، در حالی که برخی دیگر فقط یک چاقوی یک بار مصرف برای کشتن یک نفر در اختیار شما قرار می دهند. در نهایت، دور از ذهن نیست که بگوییم شاید هوش مصنوعی بازی آنقدرها هم پیشرفته نباشد، اما در برخی سطوح به یک بازی بقا شبیه The Last of Us تبدیل می شود.

نقد بازی کالاف دیوتی مدرن وارفر 2 (Modern Warfare) | ندای وظیفه

بخش چندنفره بازی مدرن وارفر 2، مانند بخش تک‌نفره انقلابی، پیروی از اصول مدرن نمی‌کند و مطابق با قول قدیمی “کسی که سردرد ندارد، دستمال را به دست نمی‌گیرد”. امروزه، از جدیدترین تجربه MW2 (Modern Warfare 2)در بخش چندنفره، یک مود سوم شخص برای نوآوری در بازی استفاده می‌شود که در واقع، برای یک شوتر اول شخص، تجربه‌ای نو و عجیب به حساب می‌آید.

این قسمت دارای طرفداران خاص خود است و به نظر من علیرغم اینکه به طور بسیار هوشمندانه اجرا شده است، دلیل کافی برای بازیکنان شوتر اول شخص فراهم نمی‌کند. همچنین، حالت جدید DMZ که قرار است همزمان با Warzone 2 در ماه آینده منتشر شود، هنوز در بازی وجود ندارد و البته بخشی از محتواهای بازی در سیزن اول آن در ماه دسامبر به MW2 اضافه خواهند شد.

تجربه من از یک گیمر ایرانی که بازی مدرن وارفر ۲ را روی استیم تجربه کرده، نشان می‌دهد که این بازی به هیچ وجه نمی‌تواند به عنوان آسان‌ترین تجربه آنلاین محسوب شود.

نقد بازی کالاف دیوتی مدرن وارفر 2 (Modern Warfare) | ندای وظیفه

در حقیقت ، با امتحان کردن Modern Warfare 2 با دو اینترنت مختلف، متوجه شدم که بازی در شرایط فعلی پینگ بسیار بالایی ندارد و از طرفی به دلیل تحریم‌ها و محدودیت‌هایی که بر بازی وارد شده است، حتی در حالت تک‌نفره نیز بازی کردن آن یک فرآیند بسیار دشوار است. به همین دلیل ، برای تجربه بازی مدرن وارفر ۲ لازم است که به کارهایی مثل دستکاری DNS دست زنید، که این امر باعث می‌شود تا تجربه بازی از آن متحول به یکی از پروسه‌های دشوارتر بازی کردن تبدیل شود.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

5 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *