نقد فصل دوم سریال ?…What If | گذر از چندجهانی

قسمت اول از انیمیشن چه اگر اولین تجربه‌ی مولتی‌ورس از دنیای سینمایی مارول را ارائه کرد؟ در این فصل اول، شاهد داستان‌هایی بودیم که بعضاً پتانسیل بیشتری داشتند، اما به‌دلیل قالب انیمیشن و روایت آن، تنها در بازه‌ی زمانی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه نشان داده شدند. اما حالا، پخش فصل دوم سریال ?…What If این سریال انیمیشنی به‌تازگی از شبکه دیزنی پلاس به پایان رسیده است. فصل جدید این انیمیشن سریالی در روزهایی پخش شده است که حال و روز دنیای سینمایی مارول کاملاً متفاوت به‌نظر می‌رسد.

وقتی طرفداران مارول از تماشای فصل دوم سریال Loki لذت می‌بردند، اعلام فیلم The Marvels مثل یک خبر بد به نظر می‌رسید. اما حالا با نگرانی اینکه انیمیشن فصل دوم چه خواهد شد؟ هدف اصلی این فیلم، به نظر می‌رسد، این است که سال ۲۰۲۳ برای طرفداران به بهترین شکل ممکن به پایان برسد. اما سؤال اصلی این است که آیا سریال توانسته است کیفیت فصل اول را حفظ نه‌تنها حفظ کند، بلکه بهبود ببخشد و داستانی منسجم‌تری را ارائه دهد؟ در اینجا، به مرور قسمت به قسمت فصل دوم این انیمیشن خواهیم پرداخت تا ببینیم که چقدر توانسته است به اهداف خود برسد.

در فصل دوم سریال ?…What If، می‌توان گفت که چهار یا پنج قسمت اول آن به طور کلی روندی مشابه فصل اول را دارند. داستان‌هایی که در طول سی‌ دقیقه روایت می‌شوند، برخی از آن‌ها پتانسیل بالاتری نسبت به دیگران دارند و برخی فقط به عنوان یک سرگرمی کوتاه در نظر گرفته شده‌اند. قسمت اول فصل اول که درباره‌ی نبیولا است، حالا به تنهایی به نوا کورپس پیوسته است و ما شاهد محاصره سیاره توسط نیروهای رونان هستیم. این قسمت، با وجود برخی از اجزای فضایی و نوعی تاریکی در آن، به نظر می‌رسد که بیشتر برای سرگرمی ساخته شده و پتانسیل بالایی از دست رفته است.

نقد فصل دوم سریال ?...What If | گذر از جهان چندجهانی

داستانی جذاب و تاریک فصل دوم سریال ?…What If

متأسفانه در طول این اپیزود اگرچه می توانستیم شاهد یک اپیزود کارآگاهی هیجان انگیز باشیم، اما با قسمتی کاملاً قابل پیش بینی روبرو هستیم که به دلیل زمان کم قسمت اول فصل دوم سریال ?…What If داستان در وسط داده می شود. با این حال، قسمت Nebula جالب و متفاوت است و حتی می تواند نقطه شروعی برای فصل دوم باشد. با این حال همچنان شاهد همان تم فصل اول و از دست رفتن ایده های جالب در یک قسمت 20-30 دقیقه ای هستیم که نشان می دهد نباید انتظار فصل خیلی متفاوتی را داشته باشیم.

قسمت دوم فصل دوم سریال ?…What If روندی مشابه را دنبال می کند، اما در مقایسه با قسمت اول ساختار قوی تری دارد و ما شاهد روند داستانی منسجم تری هستیم. البته در میانه راه و فاش شدن دلیل شرارت پیتر کویل، ممکن است ناامید شویم، اما در مجموع شاهد یک نبرد نهایی جالب هستیم. در کل قسمت دوم بسیار سرگرم کننده تر و جذاب تر است و البته پتانسیل زیادی برای بیان یک داستان تیره و تلخ وجود داشت اما متاسفانه از آن استفاده نشد. این را می توان برای بسیاری از داستان ها گفت.

اما در قسمت سوم فصل دوم سریال ?…What If، که تنها اپیزود کریسمسی فصل دوم است، شاید کمی سرگرم‌کننده باشد، اما در نهایت، همانند دو قسمت قبلی، به سادگی به فراموشی سپرده خواهد شد. نمی‌توان بیشتر درباره این قسمت صحبت کرد، به جز آیا ایده‌ی هالک کردن هپی هوگان واقعا جذاب بود؟ این روند تا قسمت چهارم فصل دوم سریال ?…What If ادامه خواهد داشت و بدون شک، داستان و اتفاقات این اپیزود نسبت به قسمت سوم، جذاب‌تر خواهد بود. با این حال، در مقایسه با دو قسمت اول که داستان و گسترش بیشتری داشتند، این قسمت مناسب است و دقیقا در زمان و محتوا خود بهترین عملکرد را دارد.

نقد فصل دوم سریال ?...What If | گذر از چندجهانی

نقد سریال تهاجم مخفی (Secret Invasion)

در این حالت، در قسمتی از داستان فصل دوم سریال ?…What If قرار داریم که از نظر داستانی غیرمفید است و تنها بخشی سرگرم کننده از داستان است. اما با ورود به قسمت پنجم، داستان دارای تغییرات قابل توجهی است. همچنان به روند اصلی داستان پایبند هستیم، اما اینبار دنبال داستان پگی کارتر هستیم که به طور نهایی تعقیب شخصیت اصلی فصل اول هستیم.

اگرچه هنوز نکات آزاردهنده فصل دوم سریال ?…What If مانند عدم روایتی تاریک و مشابه فصل اول، وجود دارد، اما نکات قابل توجهی نیز وجود دارد. یکی از این نکات، پتانسیلی است که فیلم بلک ویدو از دست داده است. در بخشی از قسمت پنجم و پس از آنکه روایت متفاوتی از فیلم کاپیتان آمریکا: وینتر سولجر را می‌بینیم، سفر ناتاشا رومانف و پگی کارتر به یک شهر ساختگی با جلوه‌ی ترسناک را مشاهده می‌کنیم. این چیزی است که در بازی‌های روسی هم مشاهده می‌شود و اکنون مارول آن را پیاده‌سازی کرده است.

اگرچه پتانسیل کامل ایده‌های جذاب مارول استودیو برای پرده سوم فیلم بلک ویدو وجود دارد، اما در این قسمت از فصل دوم سریال ?…What If از آن استفاده نشده است. اگر مارول از ایده مبارزه با CGI استفاده نکرده بلکه به دنبال چنین ایده‌ای می‌رفت، ممکن بود نتیجه‌ای بهتر دریافت کند. با این حال، پایان قسمت سوم تنها شروعی است برای یکی از بهترین بخش‌های این انیمیشن، که برای دیدن آن باید ابتدا با معرفی یک شخصیت جدید آشنا شویم، که قبلاً به ما وعده داده شده بود.

نقد فصل دوم سریال ?...What If | گذر از چندجهانی

شخصیت های جدید و بهبود شخصیت های قبل

در این قسمت ششم فصل دوم سریال ?…What If، شخصیت کاهوری، یک سرخپوست، معرفی می‌شود. این قسمت ممکن است کمی شبیه به فیلم Prey باشد، اما تفاوت‌های آن با این فیلم از اینجا شروع می‌شود. کاهوری قدرت تسراکت را دریافت می‌کند و به مرور برای متحد کردن مردم خود در برابر مهاجمانش، تلاش می‌کند. این شخصیت، نسبت به شخصیت‌های معروف اخیر در MCU مانند شی هالک، خانم مارول و آیرون هارت، جذاب‌تر و برتر است.

شاید کمی عجیب به نظر برسد که مارول استودیو در خلق شخصیت های کاملاً جدید مانند موبیوس در سری لوکی و کاهوری در این انیمیشن سرآمد بوده است. اگرچه مشخص نیست که مارول در نهایت برنامه ای برای این شخصیت کاملاً جدید داشته است، کاهوری در مقایسه با توانایی های مافوق بشری اکو پتانسیل بیشتری دارد.

به علاوه، وجود مشکلاتی فصل دوم سریال ?…What If نیز واضح است. برای مثال، اگر مارول بخواهد نسخه لایو اکشن این اثر را تولید کند، نیاز دارد که داستانی بسیار متفاوت تر را ارائه دهد یا اثری کاملا مستقل را ارائه دهد. با این حال، این واقعا با یک داستان متفاوت مواجه هستیم که باعث می شود مجددا به این امید بیافتیم که این سریال انیمیشنی قادر است داستان های جدید و متفاوتی را روایت کند و حتی خط داستانی یک فیلم را تغییر دهد.

نقد فیلم آرزوی ایرلندی | یک دارم عاشقانه بیشتر بخوانید: نقد فیلم آرزوی ایرلندی | یک دارم عاشقانه

نقد فصل دوم سریال ?...What If | گذر از چندجهانی

معرفی شخصیت دکتر استرنج | جادوگر خُبره

با این حال، کار مارول با کاپوری در فصل دوم سریال ?…What If اتمام نمی یابد. قبل از آن، به قسمت جذاب دیگری در این فصل می رویم، که شامل آمدن هلا به زمین و ملاقاتش با ماندرین است. این قسمت، با سبک و سیاق مشابه قسمت های قبلی، اما با کیفیت بهتری ارائه شده است. یکی از دلایل این بهبود می تواند این باشد که به شخصیت هایی مثل هلا و ماندرین، شانس دوباره داده شده است و اینبار حتی اودین ممکن است اشتباه کند.

این بخش در واقع نشان می‌دهد که اودین می‌توانست تصمیم بهتری در مورد دخترش بگیرد تا ما شاهد اتفاقات فیلم Thor 3 نباشیم. اما این قسمت بیشتر نسخه متفاوتی از قسمت اول فیلم Thor است که باز هم کیفیت بهتری دارد. با این حال، این بخش نیز دارای یک مشکل بزرگ است که در پایان به آن پرداخته خواهیم کرد. در نهایت، به بهترین قسمت فصل دوم سریال ?…What If و یکی از چند قسمت برتر انیمیشن می‌رسیم که قسمت هشتم آن است.

در قسمت هشتم فصل دوم سریال ?…What If، ما به سال ۱۶۰۲ سفر می‌کنیم که در آن پگی کارتر از قسمت پنجم و در زمان حال توسط اسکارلت ویچ به این زمان منتقل شده است تا جلوی پایان دنیا را بگیرد. این قسمت می‌تواند به عنوان یکی از اپیزودهای نادر انیمیشن در نظر گرفته شود که برای روایت داستان خود از زمان به خوبی استفاده می‌کند تا داستان را به طور کامل شرح دهد. این قسمت تنها یک دوره و زمان متفاوت نیست، بلکه با ترکیب داستان‌هایی مانند رابین هود با MCU، شاهد یک قسمت متفاوت و البته جذاب هستیم.

نقد فصل دوم سریال ?...What If | گذر از چندجهانی

قصه ای متفاوت نسبت به فصل اول

اما درون خودشان به این فهمیده‌اند که استیو راجرز، یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های دنیای سینمایی مارول است و تلاش مارول برای پیدا کردن جانشینی برای او بسیار موفقیت‌آمیز به نظر نمی‌رسد. این نکته مهم است که هر چه مارول تلاش کند، پگی کارتر و سم ویلسون نمی‌توانند به اندازه کافی تاثیرگذار باشند و در نهایت تصمیمات پگی کارتر در این انیمیشن بر تصمیمات استیو راجرز تأثیرگذارند.

داستان انیمیشن فصل دوم سریال ?…What If مبتنی بر شخصیت استیو راجرز در سه فاز MCU است که به طور ارادی تصمیمات خود را می‌گیرد و احساساتش را در بخش بعدی قرار می‌دهد. این نوع روایت ممکن است در انیمیشن فصل دوم سریال ?…What If جذاب باشد، زیرا در فصل اول نیز ما شاهد چنین نوع داستانی بودیم. با این حال، تفاوت آن بیشتر در لحن و شیوه پایان داستان است که در واقع به عنوان آغازی برای اتفاقات بخش پایانی محسوب می‌شود.

اگر به فصل اول بازگردیم، متوجه می‌شویم که اکثر قسمت‌ها داستانی مستقل را دنبال می‌کردند. اما درنهایت، چند قسمت تشکیل‌دهنده هسته قسمت پایانی انیمیشن بودند. اما در فصل دوم، داستانی مشابه با فصل اول نداریم. به جای آن، تلاش دکتر استرنج برای بازگرداندن دنیای خودش را مشاهده می‌کنیم، تقریبا بدون هیچ مقدمه‌ای. این قسمت چند نکته خاص دارد که باعث می‌شود دوباره در مورد روند انیمیشن فکر کنیم و ببینیم آیا این روش قابل ادامه دادن است یا خیر.

نقد فصل دوم سریال ?...What If | گذر از چندجهانی

یک نکته ناخوشایند در مورد فصل دوم سریال ?…What If این است که در مقایسه با فصل اول، لحن آن بسیار سبک‌تر است و دیگر هیچ داستان تاریکی وجود ندارد. نکته دیگر این است که عدم وجود یک خط داستانی مانند داستان اولتران و تبدیل شدن به یک تهدید خطرناک برای مولتی‌ورس، وجود دارد. درست است که می‌توانستیم از همان فصل اول حدس بزنیم که دکتر استرنج در نهایت می‌تواند تهدیدی بزرگ برای مولتی‌ورس شود، اما عدم وجود یک روایت کلی باعث شد تا پایان داستان قسمت نهایی قابل اطمینان نباشد.

پایان داستان فصل دوم سریال ?…What If بیشتر شبیه به یک نامه پایانی برای دو فصل اول است، که آن را به عنوان پایان ماجرا با شخصیت‌های اصلی می‌بینیم، و احتمالاً هیچ توانایی برای ادامه داستان نخواهند داشت و هر کدام به سمت دنیای خود می‌روند. در انتها، دکتر استرنج به طرز غیرمعمول به رستگاری می‌رسد. اگر داستانی جذاب و کامل در طول فصل دوم بود، پایان آن بدون شک تأثیر و روند قسمت پایانی را ارتقا می‌داد و ما نمی‌دانستیم دقیقاً در بخش‌هایی غیرمعمول، چه اتفاقی رخ می‌دهد.

بخش پایانی داستان فصل دوم سریال ?…What If به کیفیت خوبی دارد، اما به دلیل مقدمه ناکافی و پایان بیشتر برای برخی از شخصیت‌ها، تاثیر بیشتری ندارد. این می‌تواند خبر خوبی باشد که در فصل سوم داستان کمتر از کاپیتان کارتر دیده می‌شود و تیم سازنده می‌تواند با شخصیت جذاب‌تری روند جدیدی را ادامه دهد.

نقد فصل دوم سریال ?...What If | گذر از چندجهانی

اگرچه انیمیشن فصل دوم سریال ?…What If از نظر فنی پیشرفت خوبی دارد، اما از نظر روایت مشکلات زیادی را می‌توان مشاهده کرد. همچنان فصل دوم این انیمیشن کیفیت خوبی دارد و از بهترین آثار اخیر مارول محسوب می‌شود، اما فاصله گرفتن از روایت تاریک برخی از قسمت‌های فصل دوم تا حد زیادی آزار دهنده است و این نکته منفی در فصل دوم بسیار واضح است. بدون شک، این دلیل آن است که داستان‌های ساختار شکن مثل دکتر استرنج یا اولتران که عملا باعث نابودی دنیاها می‌شوند، دیگر وجود ندارند و جای خود را به داستان تبدیل شدن هپی به هالک داده‌اند.

همچنین، مهم است به‌خاطر داشته باشیم که بهتر است تمرکز را بر روی یک یا دو داستان بگذاریم تا به جای ۹ قسمت با ۹ داستان مختلف، صرفا یک یا دو داستان را تجربه کنیم و از روایت بهتری برخوردار شویم. واضح است که انیمیشن دارای پتانسیل‌های بیشتری است تا به عنوان یک اثر سرگرم کننده در نظر گرفته شود. همان‌طور که انیمیشن Marvel Zombies، امکانات و توانایی‌های بیشتری را در خود جای داده است، انتظار دارم در فصل سوم انیمیشن “What If”، تغییرات مثبت‌تری را ببینیم تا به جای فقط تمرکز بر روی صحنه‌های تاریک، با شاهد تنوع و جذابیت بیشتری باشیم.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *