نقد فیلم تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران transformers: rise of the beasts

نقد فیلم تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران transformers: rise of the beasts

فیلم تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران transformers: rise of the beasts

کارگردانی فیلم ترانسفورمرز، مایکل بی، در سال ۲۰۰۷ باعث شروع مجموعه لایو اکشن تبدیل شوندگان شد. این فیلم بسیار محبوب بود و باعث ساخت بسیاری از دنباله‌ها شد. این مجموعه در قسمت دوم و سوم بالا و پایین متنوعی داشت، اما جذابیت اصلی آن همچنان مبارزه اپتیموس پرایم با مگاترون بود. با این حال، پس از پایان سه‌گانه، مجموعه به یک سراشیبی دچار شد و در قسمت چهارم و پنجم، صرفا داستان فیلم با ظاهری جدید تکرار شد.

در فیلم Transformers: Rise of the Beasts، اتفاقات جدیدی رخ داده است. پس از اتفاقات فیلم Bumblebee، خون تازه‌ای به رگ‌های خشک شده‌ی تبدیل شوندگان تزریق شده و حالا در این فیلم، ما شاهد شروع یک مجموعه تازه هستیم. داستان این فیلم نیز شبیه به قسمت‌های قبلی است، با این تفاوت که شخصیت‌های جدیدی به مجموعه اضافه شده‌اند که در حال دفاع از یک شی با ارزش هستند. این شی در صورتی که به دست نیروهای شرور بیافتد، می‌تواند حیات تمام سیاره‌ها را به خطر بیندازد.

حال، این شی به زمین فرود آمده و پس از گذشت چندین سال، ماکسیمال‌ها که شبیه به حیوانات هستند، با همکاری اتوبات‌ها تحت رهبری اپتیموس پرایم، برای جلوگیری از نابودی زمین و سایر دنیاها به نجات سایبرترون نیز نیاز دارند. در همین حال، شخصیت‌های انسانی نیز به طور معمول در فیلم حضور دارند و نقش مهمی در جریان داستان دارند. با نگاهی به کلیت موضوع، ما همچنان شاهد فرمول ثابت تبدیل شوندگان از سال ۲۰۰۷ تا به امروز هستیم.

نقد فیلم تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران transformers: rise of the beasts

فیلم تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران مروری بر گذشته

اگر سؤال تنها شما این است که آیا در فیلم تبدیل‌ شوندگان: ظهور جانوران، تحول خاصی در مجموعه دیده خواهیم شد، پاسخ به طور کاملا منفی است. این فیلم قرار نیست کار جدید یا خاصی انجام دهد و تمامی عوامل جدید آن مربوط به حضور شخصیت‌های جدید، دوره زمانی متفاوت، ماشین‌های رنگارنگ جدید، بازیگران انسانی تازه وارد و دشمنان جدید است و در واقع این فیلم، ادامه دهنده دو قسمت قبلی است. این مشخص نیست که پارامونت پس از دو فیلم با مایکل بی که نتوانست موفقیت گذشته را تکرار کنند، چرا دوباره به سراغ همان روش بازگشته است.

در کل فیلم حرف جدیدی برای گفتن ندارد. Autobots و Optimus Prime در ابتدا در غلبه بر یک تهدید جدید ناموفق بودند، اما پس از همکاری با متحدان جدید و فداکاری، موفق شدند بار دیگر زمین را نجات دهند. اگرچه صحنه های اکشن یادآور سبک مایکل بی است، اما دیگر خبری از زرق و برق و زرق و برق گذشته نیست و سازندگان فیلم به سادگی به همان فرمول چسبیده اند.

با وجود تمام اصلاحاتی که در فیلم Transformers: Rise of the Beasts انجام شده، می‌توان گفت که این فیلم علاوه بر پایین‌تر بودن کیفیت نسبت به فیلم‌های قبلی، هیچ تغییر چشمگیری ندارد. تنها تغییری که می‌توانیم تشخیص دهیم، ظاهر کلاسیک‌تر اپتیموس پرایم است که به دلیل دوران زمانی فیلم، بهتر شده است. اما فیلم تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران به خوبی نشان می‌دهد که تهیه‌کنندگان فیلم نمی‌توانند خواسته‌های طرفداران تبدیل شوندگان را درک کنند. اگرچه شخصیت‌های انسانی اولی در سه قسمت اول محبوبیت بالایی داشتند، اما همچنان در اولویت دوم برای تماشا قرار دارند.

نقد فیلم تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران transformers: rise of the beasts

تمرکز داستان بار دیگر بر روی چند شخصیت انسانی است که اتفاقاً اعضای فقیر جامعه هستند یا کسانی که نمی توانند به حقوق خود دست یابند. این بار اما تنها شاهد غیبت ارتش آمریکا هستیم و در صورت ساخت دنباله، شاهد بازگشت این دوستان نیز خواهیم بود. اما بار دیگر این سوال پیش می آید که آنها برای چه کسانی مهم هستند؟ چه کسی حضور این شخصیت های بی اهمیت را در تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران می خواهد؟ آیا به دنبال تماشای مبارزه Optimus Prime با مگاترون هستیم یا می خواهیم دوباره شاهد شکل گیری یک رابطه عاشقانه باشیم؟

سازندگان به اندازه کافی درک دارند که طرفداران مشکلاتی در مورد رابطه بین بامبل‌بی و شخصیت انسانی فیلم تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران دارند. بنابراین، آن‌ها تصمیم گرفتند که شخصیت میراژ را به جای بامبل‌بی قرار دهند. این تغییر چه تاثیری بر روند داستان خواهد داشت؟ آیا فقط شوخی های بیشتری در فیلم را مشاهده خواهیم کرد؟ یا آیا موضوعات دیگری نیز تغییر خواهند کرد؟ در حقیقت، این ایده ممکن است در گذشته موثر بوده باشد، اما در حال حاضر زمان تغییر رسیده است و ما نمی‌توانیم این تغییر را در فیلم مشاهده کنیم.

در هر صورت، شخصیت‌های انسانی معمولا شامل شخصیت‌های اضافی و عصبانی هستند، که اصلیت آن‌ها نسبت به قسمت‌های قبلی در ایجاد تناقض و رویارویی با موج سواری و ترندهای روز اهمیت دارد. به عبارت دیگر، صاحبان فیلم بیشتر اهمیت می‌دهند که چگونه می‌توانند از شبکه‌های اجتماعی و موضوعات بی‌ربط استفاده کنند، تا اینکه واقعیت اینکه طرفداران واقعا به چه چیزی علاقه‌مند هستند را بشناسند و با نحوه‌ای جدید فیلم را به نمایش بگذارند.

نقد فیلم تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران transformers: rise of the beasts

شخصیت های جدید و تاثر انها بر روی فیلم

اینکه سازندگان تلاش کردند تا شخصیت‌های جدیدی را پدید آورند، ایده اشتباهی نبوده است؛ اما به جای اینکه از فرمول‌های گذشته دوری کنند و روش‌های جدیدی را دنبال کنند، آن‌ها تلاش کردند تا همان روش‌ها را تکرار کنند. این باعث افزایش شخصیت‌های انسانی جدید و فراموشنشده شده در داستان شده است. حتی با اضافه کردن آیرون من به شخصیت اصلی داستان، به نظر می‌رسد که این تغییرات به فیلم کمکی نکرده و پارامونت نسبت به دی‌سی و بلوبیتل بسیار زودتر به دستیابی به اولین ابرقهرمان لاتین و نسخه فیلم مرد آهنی رسیده است.

بازیگران در فیلم Bumblebee، از نظر جذابیت و تأثیر، به اندازه کافی قابل توجه نیستند تا بتوانند به طور کامل توجه ما را جلب کنند. هرچند که رابطه بامبل‌بی با شخصیت هیلی استاینفلد در این فیلم به عنوان یک نقطه قوت به نظر می‌رسید، اما به نظر می‌رسد در اینجا این رابطه به اندازه کافی عمیق نیست. به جای آن، سازندگان به شکل سطحی به داستان و شخصیت‌ها پرداخته‌اند و صحنه‌های احساسی فیلم، تأثیر محسوسی روی احساسات بیننده ندارند و باعث می‌شود که بینندگان ناراحتی برای سرنوشت شخصیت‌ها احساس کنند.

نقد فیلم آخرین جلسه فروید | تاثیری بر حوزه‌های هنر و ادبیات بیشتر بخوانید: نقد فیلم آخرین جلسه فروید | تاثیری بر حوزه‌های هنر و ادبیات

با این حال، شخصیت های منفی جدید یکی دیگر از جنبه های ناامید کننده فیلم تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران هستند. درست است که نمی توان همیشه به مگاترون تکیه کرد، اما سازندگان فیلم های Transformers بارها نشان داده اند که توانایی معرفی یک شخصیت منفی جدید و توجه کافی به آنها را ندارند. بار دیگر شاهد شخصیت هایی با ظاهر زشت و قدرت زیاد هستیم اما در نهایت قرار است به احمقانه ترین شکل کشته شوند.

نقد فیلم تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران transformers: rise of the beasts

سازندگان نیز سعی کرده اند یک نبرد حماسی خلق کنند، اما مشکل اینجاست که حتی رقابتی که در ابتدا بین Optimus و شخصیت شرور شکل گرفت، به سرعت رنگ خود را از دست داد و واقعاً شاهد نبردی جذاب بین آنها نیستیم. به جای اینکه اپتیموس تلاش کند دشمنش را شکست دهد، یک شخصیت انسانی را می بینیم که به کمک او می آید که اگر فیلم Transformers را به خاطر داشته باشید تعجب آور نیست. زیرا دقیقاً همان داستان است و تنها تفاوت آن در لباس عجیب شخصیت اصلی است.

با وجود اینکه فیلم Transformers: Rise of the Beasts از صحنه‌های اکشن چنگی به دل نمی‌زند و دیگر زرق و برق گذشته را نیز نداریم، حتی موسیقی و آهنگ‌های آن نیز جذابیتی ندارند، اما جلوه‌های ویژه هنوز بخش قدرتمندی از این فیلم هستند. در هر صورت، به نظر نمی‌رسد که در این فیلم از جلوه‌های ویژه کمتر استفاده شده باشد و مانند فیلم فلش که جلوه‌های ویژه ضعیفی داشت و تجربه فیلم را تحت تاثیر قرار داد، در اینجا چنین موضوعی نیست.

در واقع، این یکی از اخبار خوشحال‌کننده برای طرفداران است که فیلم تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران حداقل در این بخش بهترین عملکرد را داشته است. اما با این حال، تفاوت بین این قسمت و قسمت‌های گذشته کم‌تر به چشم می‌آید. با وجود تمام نکات منفی، حداقل یک نکته مثبت وجود دارد که می‌توان به آن اشاره کرد. اما به جای این که به خوشحالی این موضوع بپردازیم، باید به یکی از مشکلات اصلی فیلم بپردازیم و آن هم تعداد زیادی شوخی‌های بی‌مورد است. فیلم‌های ترانسفورمرز هرگز تاریک و جدی نبوده‌اند و همیشه در آن‌ها به لحن سبک تری پرداخته شده است.

نقد فیلم فلش (The Flash) | تناقض در زمان

نقد فیلم تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران transformers: rise of the beasts

تصاویر و صحنه های متفاوت و جذاب

به غیر از بخش‌های کمدی، فیلم تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران نیز بیشتر به صورت غیرقابل کنترل و شوخی‌های بیش از حد دیده می‌شود که باعث ضربه‌زدن به تجربه تماشاگران می‌شود. این شوخی‌ها، به ویژه در شخصیت میراژ و ارتباط آن با قهرمان اصلی، بیشتر دیده می‌شوند و این مسئله آزاردهنده‌ای در مورد فیلم است. اگرچه فیلم تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران می‌تواند سرگرم‌کننده باشد، اما وجود این همه صحنه کمدی و شوخی زیاد، باعث می‌شود که احساس کنیم حتی سازندگان نیز به جدیت فیلم تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران اهمیت نمی‌دهند و این موضوع باعث متمایل شدن تماشاگران به جدیت صحنه‌ها می‌شود.

Transformers: Rise of the Beasts هفتمین قسمت از مجموعه Transformers است و به عنوان شروعی تازه برای این مجموعه محبوب عمل می کند. با این حال، هیچ تغییری در فرمول فیلم‌های مایکل بی ایجاد نمی‌کند و در عوض به چند ماشین، تنظیمات، شخصیت‌ها و روبات‌های جدید برای ارائه تجربه‌ای متفاوت تکیه می‌کند که در نهایت کوتاهی می‌کند. در عوض، ما با تلاش‌های متعددی برای طنز بمباران شده‌ایم که می‌تواند برای مخاطب طاقت‌فرسا باشد. اگرچه فیلم تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران زمینه را برای یک کراس اوور بالقوه با فرانچایز GI Joe فراهم می کند، اما سوالات زیادی را در مورد آینده خود ایجاد می کند.

نقد فیلم تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران transformers: rise of the beasts

با این حال، فیلم تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران متاسفانه نتوانست تا حدی که بتواند حس هیجان و شور طرفداران را برای ادامه‌ی آثار بعدی فعال کند و آخرین امید ما به انیمیشن Transformers متوجه است؛ جایی که نهایتاً ما می‌توانیم با کیفیت بالای داستان سایبرترون را تماشا کنیم و دیگر نگران انسان‌های مزاحم و اضافی نباشیم؛ شاید این آخرین بندرقه برای این مجموعه باشد.

نمره فیلم در imbd و مشکلات فیلم از چه قبیل بود؟

این فیلم در سایت IMDb امتیاز 6.1 دارد و از داستان سرایی قابل پیش بینی و سرراست رنج می برد. صحنه های اکشن غیر جذاب و تکراری هستند و در نمایش منفی افراد سفیدپوست اغراق وجود دارد. در نهایت باید به عدم توجه به شخصیت های انسانی و روباتیک نیز اشاره کرد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *