بیوگرافی رابرت داونی جونیور | زندان تا نقش مرد اهنی و اسکار

بیوگرافی رابرت داونی جونیور | از زندان تا نقش مرد اهنی و اسکار-نقادانه

بیوگرافی رابرت داونی جونیور

امروز با بیوگرافی رابرت داونی جونیور با شما هستیم، رابرت داونی جونیور، یکی از بزرگترین و نامدارترین بازیگران سینمای هالیوود، مشهور به دلیل سفر پر ماجراجویانه اش به دستیابی به این موقعیت، شناخته می‌شود. او در تاریخ ۴ آوریل ۱۹۶۵ (۱۵ فروردین ۱۳۴۴) در منهتن شهر نیویورک، ایالات متحده آمریکا متولد شد و در خانواده‌ای هنرمند به دنیا آمد. مادر و پدر رابرت داونی جونیور هر دو بازیگران اصلی اهل اسکاتلند و مجارستان بودند. با این حال، پدرش از سن بسیار کم کودکی، زندگی او را به جهنم تبدیل کرده بود.

پدر رابرت داونی جونیور در اثر اعتیاد شدید به مواد مخدر، زندگی خود را بر اساس این مشکل بنا نهاده بود. او حتی در سن شش سالگی توسط پدرش تحت فشار قرار گرفت و به مصرف مواد مخدر وادار شد؛ این مسئله که پدرش بعدها پشیمانی خود را بیان کرد. اعتیاد به مواد مخدر به بهانه‌ای تبدیل شده بود تا رابرت و پدرش رابطه‌ای صمیمی با یکدیگر برقرار کنند؛ با این حال، این مشکل از بچگی زندگی رابرت داونی جونیور را تحت‌الشعاع قرار داد و در نهایت، به دلیل مصرف بیش از حد، مانند پدرش به مواد مخدر اعتیاد شدید پیدا کرد.

تریلر انتقام‌جویان: پایان بازی یکی از بهترین فیلم های رابرت

اولین تجربه بازیگری در 10 سالگی

پدر رابرت داونی جونیور، کارگردان فیلم Pound، نخستین تجربه بازیگری او را در سال ۱۹۷۰ در حالی که او در سن ۱۰ سالگی و هنگام تحصیل در انگلستان بود، آغاز کرد. در این فیلم که در سال ۱۹۷۰ ساخته شد، رابرت بازیگری خود را شروع کرد و این اثر موجب شد تا او با عرصه بازیگری آشنا شود. مادر و پدر رابرت داونی جونیور در آن زمان از هم جدا شدند و او به همراه پدرش به کالیفرنیا نقل مکان کرد و دوران دبیرستان خود را در آنجا سپری کرد.

اما در سال ۱۹۸۲، او تصمیم گرفت تا به طور کامل وارد عرصه بازیگری شود و تحصیلاتش را به کنار بگذارد. او در فیلم ۱۹۶۹ به همراه کیفر ساترلند و ویونا رایدر بازی کرد و این اثر جذاب و تماشایی، نشان دهنده توانایی او در هنر بازیگری بود.

بیوگرافی رابرت داونی جونیور | از زندان تا نقش مرد اهنی و اسکار-نقادانه

وقتی رابرت در سال ۱۹۸۵ درگیر هنرنمایی در تئاترهای مختلف بود، به عضویت تیم برنامه “پخش زنده شنبه شب” پیوست. اما پس از فقط ۱ سال، او و همکارانش به دلیل بازخوردهای منفی، از برنامه کنار گذاشته شدند. مجله رولینگ استون در یک مقاله انتقادی، رابرت داونی جونیور را بدترین بازیگری که تاکنون در برنامه Saturday Night Live حضور داشته است، معرفی کرد و او را مسبب ناکامی‌های این برنامه زنده خطاب کرد.

با این حال، در سال ۱۹۸۷، رابرت تجربه نخستین بازی در نقش اصلی خود را در فیلم The Pick-up Artist (هنرمند مخ‌زنی) به کارگردانی جیمز توباک داشت. این فیلم، که یک ترکیب از درام و کمدی بود، با نقدهای متضاد مواجه شد و در آن زمان فقط ۱۵ میلیون دلار در باکس آفیس فروش داشت. با توجه به ظاهر منحصر به فرد و سبک بازیگری او، او به عنوان “برت پک” تحسین شد، که نمایانگر فرهنگ جوانان دهه ۱۹۸۰ بود که دنبال نام و شخصیت عجیب و غریب بودند.

در همان سال، او در فیلم “کمتر از صفر”، نقش جوانی ثروتمند ولی معتاد را بازی کرد که به نظر می‌رسد برای اولین بار، استعداد بازیگری خود را به نمایش گذاشت و باعث تحسین منتقدین شد. بعداً، رابرت اعتراف کرد که به دلیل اعتیاد به مواد مخدر در زندگی واقعی، به راحتی می‌توانست با این نقش که به نحوی با واقعیت همخوانی داشت، همدردی کند و آن را به نحوی بی‌نظیر بازی کند. او به حدی مورد تحسین روزنامه‌نگاران مجله نیویورک تایمز قرار گرفت که به وی تشکر و ستایش کردند.

بیوگرافی رابرت داونی جونیور | زندان تا نقش مرد اهنی و اسکار

این فیلم باعث شد که حضور او در فیلم‌های بزرگ و همکاری با ستارگان مشهوری مثل مل گیبسون، در فیلم Air America (هواپیمایی آمریکا)، به دلیل همکاری با رابرت داونی جونیور، به یک دوستی صمیمی منجر شود. اما بزرگترین رویداد زندگی او در سال ۱۹۹۲ رخ داد، زمانی که ریچارد اتنبرا تصمیم گرفت فیلمی بیوگرافی از چارلی چاپلین با نام Chaplin (چاپلین) ساخته و رابرت داونی جونیور، در سن ۲۷ سالگی، به عنوان نقش اصلی در این پروژه سینمایی بازی کند. این فیلم، با عنوانی که تمام بینندگانش را تحسین کرد، مورد توجه تمام دنیا قرار گرفت و بازیگری رابرت جونیور، به حدی که نامزدی اسکار بهترین بازیگر مرد را برایش رقم زد، برای همیشه به یاد ماند.

رویداد تغییر دهنده زندگی که زندگی حرفه ای رابرت را تغییر داد یک چرخش 180 درجه ای بود. این موضوع باعث شد تا در سال 1996 برنامه کاری شلوغی برای او ایجاد شود. در آن سال او موفق شد در نقش هایی مانند وودی هارلسون، جولیان مور و ایان مک کلن در آثاری مانند قاتلان طبیعی متولد شده، برش های کوتاه و ریچارد سوم ایفای نقش کند.

اعتیاد او به مواد مخدر که از دوران کودکی زندگی رابرت را به دلیل نفوذ پدرش ویران کرده بود، از سال 1996 تأثیر شدیدتری بر زندگی روزمره این بازیگر جوان گذاشت. وی با چشیدن طعم مواد از سن 6 تا 8 سالگی بارها دستگیر و زندانی شد. از سال 1996 تا 2001 به دلیل نگهداری مواد مخدر.

رابرت داونی جونیور به دلیل مصرف بی‌رویه مواد مخدر، حمل سلاح و نفوذ غیرقانونی به خانه‌های مردم، توسط پلیس بازداشت و در سال ۱۹۹۹ به حبس ۳ سال در زندان محکوم شد. از یک سو، دادگاه‌ها بارها حکم حبس برای وی صادر می‌کردند و از سوی دیگر، او با امضای قراردادهای مختلف برای شرکت در پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی تلاش می‌کرد که این اقدامات باعث بروز حواشی برای وی شده و برخی از کمپانی‌های فیلم‌سازی اعتراضاتی را به وجود آورده بودند.

بیوگرافی رابرت داونی جونیور | زندان تا نقش مرد اهنی و اسکار

یکی از مثال‌های بارز این مسئله می‌توان در سریال Ally McBeal (الی مک‌بل) مشاهده کرد. این سریال درام و کمدی توسط شبکه فاکس پخش شده و با بازی رابرت داونی جونیور به ایفای نقش در آن، نامزد دریافت جایزه امی و برنده جایزه گلدن گلوب شد. این موضوع باعث شد تا مجلات معتبر هنری مانند “مردم” به مشکلات روانی رابرت توجه کنند و نویسندگان و هنرمندان مختلفی از اختلال ۲ قطبی او و نیاز به درمان و مشاوره اش باخبر شوند تا از وقوع فاجعه جلوگیری شود.

زندگی این بازیگر تا سال ۲۰۰۰ به طور واقعی به هم ریخته بود. مصرف مواد مخدر باعث شد که ازدواجهایش با دبورا فالکنر و سارا جسیکا پارکر به پایان برسند و پیشنهادات کاری از وی سلب شد. وضعیت بحرانی او تا حدی ادامه پیدا کرد که او در یکی از مصاحبه‌هایش اعلام کرد که ازدواج‌هایش به ناکامی کشیده شده و شغلش نیز در معرض خطر است و دیگر چیزی برای از دست دادن ندارد.

اولین فیلم خود پس از بهبودی

با وجود این، دوستان نزدیک او، مانند مل گیبسون، وفادار ماندند و تلاش کردند تا او را از این وضعیت بحرانی نجات دهند. در حالی که بهبودی او تا سال 2003 ادامه داشت، در سن 36 سالگی، رابرت موفق شد از اعتیاد خود فرار کند و پس از مواجهه با مشکلات فراوان به عنوان بازیگر به صحنه بازگشت. مل گیبسون که به عنوان یکی از تهیه کنندگان «کارآگاه آوازخوان» شناخته می شد، در اولین فیلم خود پس از بهبودی، رابرت را برای ایفای نقش در این فیلم متقاعد کرد. علیرغم برخی ایرادات، این فیلم منجر به بازگشت قدرتمند رابرت به صحنه سینما شد.

بیوگرافی تام هاردی | از مد و خوانندگی تا بازیگری و اجرای روی صحنه بیشتر بخوانید: بیوگرافی تام هاردی | مد و خوانندگی تا بازیگری و اسکار

سپس او به بازی در فیلم‌های Kiss Kiss Bang Bang (بوس بوس بنگ بنگ) و Gothika (گوتیکا) پرداخت، که باعث جلب نظر مثبت مردم و موفقیت بسیاری شد. در سال ۲۰۰۶، نقش یک فرد معتاد را در انیمیشن A Scanner Darkly (یک پوینده تاریک) بازی کرد و با توجه به زندگی تاریک خود، نشان داد که هنرنمایی جذابی دارد.

بیوگرافی رابرت داونی جونیور | زندان تا نقش مرد اهنی و اسکار

رابرت داونی جونیور تا سال 2007 در پروژه های مختلفی از جمله صداپیشگی در سریال انیمیشن Family Guy و فیلم بی نظیر زودیاک شرکت کرد. او همچنین اولین آلبوم موسیقی خود را با نام Futurist با همکاری سونی منتشر کرد که به دلیل استقبال کمتر از آن، اولین و آخرین تلاش او در صنعت موسیقی به حساب می آمد.

مارول؛ دنیای برای دیده شدن برای رابرت

بعد از سال‌ها تحمل افسردگی، اعتیاد به مواد مخدر، از دست دادن همسر و عزیزانش، سال ۲۰۰۸ نقطه عطفی بزرگ در زندگی این بازیگر محبوب شد. او همکاری با بن استیلر در فیلم Tropic Thunder (تندر استوایی) را انجام داد که باعث تحسین بن استیلر از بازیگری وی شد. همچنین استودیو مارول، که برای ساخت فیلمی بر اساس داستان‌های مرد آهنی در حال جستجوی بازیگری برای نقش تونی استارک بود، رابرت را به عنوان یکی از گزینه‌ها در نظر گرفت و او راهی برای ایفای این نقش بسیار بزرگ و تحسین‌برانگیز به نظر می‌رسید.

با این حال، انتخاب جان فاورو برای نقش اصلی، با فیلم “مرد آهنی” در سال ۲۰۰۸، ما را به دنیای سینمایی مارول معرفی کرد. این فیلم با بودجه ۱۴۰ میلیون دلار ساخته شده بود و در سراسر جهان بیش از ۵۸۵ میلیون دلار فروش کرد. با بازی رابرت داونی جونیور، او به عنوان ستاره جدید هالیوود شهرت یافت. این موفقیت باعث شد تا مارول چندین قرارداد با او برای حضور در آثار MCU در آینده امضا کند.

بیوگرافی رابرت داونی جونیور | زندان تا نقش مرد اهنی و اسکار

در سال ۲۰۰۹، با بازیگری رابرت داونی جونیور در نقش تونی استارک، سینماگران به شگفتی فیلمسازی او مبهوت شدند. او همچنین نقش شرلوک هولمز در فیلمی به همین نام و تحت کارگردانی گای ریچی را بر عهده گرفت که با دریافت بازخوردهای بسیار مثبت، توانست ۵۲۴ میلیون دلار فروش را به دست آورد. بازی بی‌نظیر او در این فیلم، باعث تحسین جوایز گلدن گلوب شد و او نامزد جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد در یک فیلم موزیکال یا کمدی شد.

رابرت داونی جونیور تا سال 2012 با فیلم هایی مانند مرد آهنی 2، شرلوک هولمز: بازی سایه ها و تاریخ سررسید به موفقیت خود ادامه داد که همگی در باکس آفیس رتبه بالایی کسب کردند. دنیای سینمایی مارول که با چندین فیلم مستقل تاسیس شده بود، در سال 2012 وارد مرحله جدیدی شد. این سالی بود که اولین فیلم گروهی دنیای سینمایی مارول، انتقام جویان مارول، اکران شد و فروش خیره کننده 1.519 میلیارد دلار داشت.

با حضور بازیگران معروف مثل کریس ایوانز، کریس همسورث و اسکارلت جوهانسون، رابرت داونی جونیور به عنوان یک ستاره سینما، توانست تمام توجهات را به خود جلب کند و حتی جایزه مهمی را هم از آن خود کند. این پروژه باعث بالا رفتن دستمزد و جلب توجه شبکه های اجتماعی شد.

بیوگرافی رابرت داونی جونیور | زندان تا نقش مرد اهنی و اسکار

هنگامی که رابرت داونی جونیور به عنوان “تونی استارک زنده” شناخته شده بود و دنیای سینمایی مارول در سال ۲۰۱۴ به عنوان یک بمب در سراسر جهان شناخته می‌شد، ما شاهد بازیگری متفاوت از او در فیلم The Judge (قاضی) بودیم. او در نقش پسر رابرت دووال ظاهر شد و درگیری‌های پدر و پسر را به شکلی جذاب و فراموش‌نشدنی به تصویر کشید، که باعث تحسین بینندگانش شد.

هنگامی که دنیای سینمایی مارول در حال گسترش بود، رابرت داونی جونیور در یکی از قراردادهای گران‌قیمت‌ترین تاریخ بازیگری، نقش خود را در ۶ فیلم دیگر مارول با نام‌های Iron Man 3 (مرد آهنی ۳)، The Avengers: Age of Ultron (انتقام‌جویان: عصر اولتران)، Captain America: Civil War (کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی)، Spider-Man: Homecoming (مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه)، Avengers: Infinity War (انتقام‌جویان: جنگ ابدیت) و Avengers: Endgame (انتقام‌جویان: پایان بازی) بازی کرد و در ژانر ابرقهرمانی جاودانه شناخته شد.

هنگامی که فیلم‌های مارول در حال جذب تمامی درآمدهای سینماهای جهان بودند، ۵۴ ساله رابرت داونی جونیور در Avengers: Endgame ظاهر شد و با شخصیت تونی استارک به یک خداحافظی قدرتمند پرداخت. این اثر در سال ۲۰۱۹ با فروش ۲ میلیارد و ۷۹۸ میلیون دلار، برای نخستین بار در تاریخ سینما موفق شد تا عنوان “پرفروش‌ترین فیلم تاریخ” را از یکی از فیلم‌های جیمز کامرون بگیرد و با نام خود ثبت شود.

بیوگرافی رابرت داونی جونیور | زندان تا نقش مرد اهنی و اسکار

یک اشتباه کوچک و شکست بزرگ

پس از پایان فاز سوم دنیای سینمایی مارول و خداحافظی با نقش تونی استارک، رابرت داونی جونیور تصمیم گرفت در فیلم Dolittle (دولیتل) به جای بازی در آن نقش، به نقش دکتر دولیتل پرداخته و ماجراجویی‌های او را در این فیلم به تصویر کشید. با اینکه این فیلم با استفاده از بودجه سنگینی به اندازه ۲۴۵ میلیون دلار تولید شد، اما موفق به جذب توجه بینندگان نشد و تنها ۱۷۵ میلیون دلار فروش در سینما داشت. به همین دلیل، این بازیگر بزرگ سینما به دلیل شکست فروش این فیلم، یکی از پروژه‌های ناکام در کارنامه خود را داشت.

احتمالاً بدون توجه به آثار سینمایی مارول، پروژه‌ای دیگر از رابرت داونی جونیور به نظر نمی‌رسید که توجه سینماگران را جلب کند؛ اما همکاری او با کارگردان بزرگ کریستوفر نولان در فیلم Oppenheimer (اوپنهایمر)، که درباره خالق بمب اتم است، به یکی از پروژه‌های سینمایی مورد انتظار چند سال اخیر تبدیل شده است. این فیلم در سال ۲۰۲۳ برای تماشاگران عمومی در دسترس قرار خواهد گرفت.

تعدادی از اثار رابرت داونی جونیور:

سالعنواننقش
۲۰۲۳اوپنهایمرلوئیس اشتراوس
۲۰۲۱تعطیلات آل‌آستارغریبۀ مکزیکی
۲۰۲۰دولیتلدکتر جان دولیتل
۲۰۱۹انتقام‌جویان: پایان بازیتونی استارک / آیرون من
۲۰۱۸انتقام‌جویان: جنگ ابدیتتونی استارک / آیرون من
۲۰۱۷مرد عنکبوتی: بازگشت به خانهتونی استارک / آیرون من
۲۰۱۶کاپیتان آمریکا: جنگ داخلیتونی استارک / آیرون من
۲۰۱۵انتقام‌جویان: عصر اولترانتونی استارک / آیرون من
۲۰۱۴آشپزماروین
۲۰۱۴قاضیهنک پالمر
۲۰۱۳مرد آهنی ۳تونی استارک / آیرون من
۲۰۱۲انتقام‌جویانتونی استارک / آیرون من
۲۰۱۱شرلوک هولمز: بازی سایه‌هاشرلوک هولمز
۲۰۱۰مرد آهنی ۲تونی استارک / آیرون من
۲۰۱۰عشق و بی‌اعتمادیراب
۲۰۱۰موعد مقررپیتر هایمن
۲۰۰۹تکنوازاستیو لوپز
۲۰۰۹شرلوک هولمزشرلوک هولمز
۲۰۰۸چارلی بارتلترئیس ناتان گاردنر
۲۰۰۸مرد آهنیتونی استارک / آیرون من
۲۰۰۸هالک شگفت‌انگیزتونی استارک / آیرون من
۲۰۰۸تندر استواییکرک لازاروس
۲۰۰۷زودیاکپال آیوری
۲۰۰۷شانس توتلفن جک
۲۰۰۶راهنمایی برای تشخیص قدیسان تودیتو مانتیل
۲۰۰۶سگ پشمالودکتر کوزاک
۲۰۰۶یک پوینده تاریکجیمز باریس
۲۰۰۶خزلیونل سوئینی
۲۰۰۵بازی ۶استیون شویمر
۲۰۰۵بوس بوس بنگ بنگهری لاکهارت
۲۰۰۵بیگانهخودش
۲۰۰۵شب‌بخیر و موفق باشیدجوزف ورشبا
۲۰۰۵هوبرت سلبی جونیور: فردا بهتر خواهد شدراوی
۲۰۰۴اروسنیک پنروسه
۲۰۰۳هر کاری که ما انجام میدیمبابی
۲۰۰۳کارآگاه آوازخواندان دارک
۲۰۰۳چارلی: زندگی و هنر چارلی چاپلینخودش
۲۰۰۳گوتیکاپت گراهام
۲۰۰۲لتارگیدرمانگر حیوانات
۲۰۰۰پسران شگفت‌انگیزتری کرابرلی

رابرت داونی جونیور، با وجود ظاهر مصمم و خنده‌روی خود، در زندگی با مشقت‌ها و سختی‌ها مواجه شده است. پدرش با خودخواهی‌هایش، سبب شد که او سال‌های جوانی خود را در گرفتاری اعتیاد گذراند و تا حد نابودی و مرگ به سر برد. اما با این حال، این بازیگر ۵۷ ساله به اثبات رساند که هرگز برای تغییر دیر نیست و با پشتکار و تلاش می‌توان از جهنمی طاقت‌فرسا به جایگاه ستاره بزرگ سینما دست یافت.

ایا رابرت به دنیای مارول باز میگردد؟

جدیدا تریلری از فیلم ایرون من 4 منتشر شده که نشان میدهم ما شاهد بازگشت او هستیم.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *