10 راز فیلم بتمن که نمیدانستید | راز های پشت پرده

10 راز فیلم بتمن که نمیدانستید | راز های پشت پرده

10 راز فیلم بتمن که نمیدانستید | راز های پشت پرده

بتمن فیلم‌هایی بوده‌اند که به پشت سر گذاشتن پستی و بلندی‌های زیادی مشغول بوده‌اند با هنر نمایی نولان کارگردان فیلم بتمن. اما همواره مورد توجه قرار گرفته‌اند و مورد علاقه قرار داشته‌اند؛ واقعیت‌های جالبی نیز درباره آن‌ها وجود دارد که در این مقاله به 10 راز فیلم بتمن می‌پردازیم.

باکلاس‌ترین و پرخرج‌ترین آثار هالیوودی، فرانچایز بتمن، طی سال‌ها توانسته طرفداران زیادی جذب کند. این شخصیت، منجمله سازی شده از فیلم‌های بسیاری است که باعث ساخت هفت نسخه متفاوت بازیگری شده است. بتمن، در بین فیلم‌های ابرقهرمانی، جایگاهی قابل احترام دارد و برخی از بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی به شخصیت او اختصاص داده شده است. زمانی که به دقیق‌ترین تحلیل این مجموعه نگاه می‌کنیم، حقایق و نکات جالبی در مورد آن مشهود می‌شود که واقعاً تعجب‌آور است.

مصاحبه‌های کاری عجیب، انتخاب بازیگران بر اساس تابلوهای نقاشی، و حتی وجود شهری به نام بتمن و مشکلات قضایی مرتبط با آن. با توجه به حضور بیش از 50 ساله بتمن در سینما و عادت به این شخصیت در پرده نقره‌ای، حاشیه‌های جالب و جذابی ناگزیر به نظر می‌رسند. با ما اماده باشید تا بپردازیم به 10 راز فیلم بتمن!

10 راز فیلم بتمن که نمیدانستید | راز های پشت پرده-نقادانه

ون ویلیامز برای صداگذار رئیس جمهور در Batman: The Movie

«اولین حضور بتمن در سینما» محصول سال 1966 در نظر گرفته می‌شود که داستان بتمن و رابین را روایت می‌کند که با برخی از بزرگترین دشمنان ایالات متحده روبرو می‌شوند که رئیس‌جمهور را برای باج به گروگان گرفته‌اند. یکی از جنبه های قابل توجه این فیلم حضور کوتاه اما گیرا بازیگر ویلیام ویلیامز به عنوان صدای رئیس جمهور، لیندون بی جانسون است.

به دلیل بازی ویلیامز در نقش The Green Hornet و همزمانی آن با سریال بتمن کراس‌اور، حضور کوتاه او به عنوان صداگذار رئیس جمهور کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

کنار گذاشته شد شان یانگ!

میشل فایفر در نهایت نقش را به دست آورد و همه به هنرنمایی او در این فیلم شاهد بودیم. اما یانگ ناراحت بود و به سرعت در برنامه The Joan Rivers Show با لباس کت‌وومن حضور یافت. او بعداً اعلام کرد که این کار شوخی بوده اما استودیو سازنده به این شکل درک نکرد. تست بازیگری شان یانگ همیشه به عنوان نمونه ای از زیاده روی در بازیگری یادآوری می شود.

حقایق جالب پاندای کونگ فو کار 4 و هرانچه که باید بدانیم

10 راز فیلم بتمن که نمیدانستید | راز های پشت پرده

نوشتن معماهای ریدلر در فیلم Batman Forever توسط ویل شورتز

یکی دیگر از 10 راز فیلم بتمن این است که در فیلم Batman Forever، نبرد قهرمان خفاشی ما با ریدلر با بازی برجسته جیم کری، پیش می‌رود. در این فیلم، بتمن باید به چالشی جدید برای هوش خود برود و به نشان دهد که ریدلر تا چه حد می‌تواند قوی باشد. این فیلم از معماهای چالش برانگیزی استفاده می‌کند که توسط ویل شورتز، ویراستار پازل‌های نیویورک تایمز، با دستمزد 2 هزار دلار، طراحی شده است. او همچنین طراح تورنمنت کراس‌ورد آمریکا است که قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین مراسم پازل‌های کراس‌ورد در ایالات متحده است.

کاهش وزن برای به دست اوردن نقش بتمن

ما می‌دانیم که پس از بازی در فیلم The Machinist، کریستین بیل به پروژه‌ی Batman Begins پیوست. او در ابتدا برای نقش خود در فیلم، 62 پوند وزن کم کرد و در حین فیلم‌برداری به 120 پوند رسید. پس از اتمام فیلم، او برای بازی در نقش بتمن، وزن خود را افزایش داد و در مدت شش ماه، به 100 پوند اضافی رسید تا با وزن 220 پوند، به تصویر بتمنی که ما می‌شناسیم بپردازد.

با این حال، کریستوفر نولان کارگردان فیلم بتمن متوجه شد که بیل از افزایش وزن زیادی رنج می‌برد و مجبورش کرد تا قبل از شروع فیلمبرداری، حدود 20 پوند وزن خود را کاهش دهد. کریستین بیل، یکی از بازیگران بسیار تنومند هالیوود است و او را به خاطر تغییرات قابل توجه وزنش می‌شناسیم، اما این بار تغییرات بیش از حدی داشت که ممکن بود برای سلامتی او خطرناک باشد.

10 راز فیلم بتمن که نمیدانستید | راز های پشت پرده

فیلم Batman (1989) یک فیلم تک شرور

در فیلم‌های بتمن شخصیت منفی حضور دارد، اما تماشاگران به این وضعیت عادت دارند و انتظار دارند که چندین شخصیت منفی در برابر او قرار بگیرند که همزمان برایش مشکل سازند. اما فیلم بتمن، تنها اثری است که فقط یک شخصیت منفی را به تصویر می‌کشد، و آن هم جوکر با بازی جک نیکلسون است. در سایر فیلم‌های بتمن، بیش از دو شخصیت منفی دیده شده است.

چندین دلیل می‌توان برای این موضوع اشاره کرد؛ در آن زمان، موفقیت فیلم‌های سوپرهیرویی مثل الان به طور قطعی تضمین نشده بود و به همین دلیل، سازندگان برای جلب توجه، تنها به یک شخصیت تمرکز کرده بودند. همچنین، جوکر در این فیلم بتمن، به شدت جذابیت داشت و به حدی که نیازی به شخصیت‌های منفی دیگر نمی‌بود. با بازی جک نیکلسون، او توانست تمام توجه را به خود جلب کرده و به تنهایی در مقابل بتمن مایکل کیتون، حضور ماندگاری داشت.

“شان یانگ به عنوان بازیگری برای بازی شخصیت کت‌وومن در فیلم بتمن با نام بتمن بازگشت در نظر گرفته شده بود، اما پس از تهیه صحنه‌ای از اسب سواری، او به دلیل “زیاده‌روی” از این پروژه صرف نظر کرد. در آزمایش بازیگری خود با لباس کت‌وومن، او حضور داشت، اما مارک کنتون، مدیر اجرایی شرکت وارنر برادرز، به دلیل “انرژی بیش از حد”، اعلام کرد که یانگ از پروژه منصرف شده است.”

بهترین فیلم‌ های جیسون استاتهام | از قاپ زنی تا زنبوردار-نقادانه بیشتر بخوانید: بهترین فیلم‌ های جیسون استاتهام | از قاپ زنی تا زنبوردار

نقد فیلم آکوامن 2 Aquaman | پادشاهی گمشده

10 راز فیلم بتمن که نمیدانستید | راز های پشت پرده

امکان داشت کریستین بیل و رابرت پتینسون در نقش بتمن باشند

در فیلم بتمن ابدی، اولین بار با لباسی که بتمن دارای نوک‌های پستان بود روبرو شدیم. این امر در ابتدا باعث نگرانی و ناراحتی طرفداران بتمن شد، اما در فیلم بتمن و رابین، این ویژگی از لباس بتمن حذف شد. در نهایت، به طور غیرمنتظره‌ای مشخص شد که نوک پستان‌های بتمن به فرانچایز این شخصیت باعث رونق و موفقیت بیشتر شده است.

کریستین بیل و رابرت پتینسون نیز به منظور ارزیابی بازیگری خود، در لباس معروف ول کیلمر شرکت کردند. ممکن است مشاهده بتمن این دو بازیگر در لباس ساده خود در کیلمر بتمن جالب و دیدنی باشد. با این حال، استودیو اجازه داد تا بیل و پتینسون را با لباس شناخته شده بتمن در ساختن این شخصیت ایکونیک مشاهده کنیم.

حضور سناتور سابق، پاتریک لیهی در فیلم‌های بتمن

پاتریک لیهی، سناتور سابق ایالات متحده، از حامیان پرشور شخصیت بتمن است. در واقع، او آنقدر طرفدار بتمن بود که چندین بار در فرنچایز بتمن ظاهر شد. او نقش های مختلفی را در چندین فیلم بتمن ایفا کرده است که در چهار دوره مختلف بوده است و حتی صدای خود را به Batman: The Animated Series قرض داده است.

لیهی در چند فیلم مختلف از جهان بتمن، از جمله بتمن برای همیشه، بتمن و رابین، شوالیه تاریکی، شوالیه تاریکی بر می‌خیزد و بتمن در برابر سوپرمن: سپیده‌دم جنگ حضور دارد. نقش او به عنوان یکی از اعضای گروه کارآفرینی کمپانی وین، احتمالاً مهمترین نقش او باشد؛ شخصیتی که در فیلم شوالیه تاریکی، با جوکر مواجه می‌شود. لیهی همین نقش را در شوالیه تاریکی بر می‌خیزد نیز ایفا می‌کند. در فیلم بتمن در برابر سوپرمن: سپیده‌دم جنگ، نقش یک سناتورِ کمک سوپرمن را دارد. لیهی، با وجود اینکه دوست داشت در فیلم بتمن حضور داشته باشد، اما وظایف کنگره او را از حضور در فیلم بتمن باز می‌دارد.

10 راز فیلم بتمن که نمیدانستید | راز های پشت پرده

کارگردانی دست‌ساز ویدیوهای جوکر توسط هیث لجر

در فیلم تاریکی روز، جوکر دو ویدیو را به شبکه اخبار GCN ارسال می‌کند؛ در ویدیو اول، بتمن در حال شکنجه یکی از مزدوران است و در ویدیو دوم، خبرنگاری که توسط جوکر دزدیده شده بود، اعلامیه‌ای را از سوی جوکر می‌خواند. یک نکته جالب در مورد این دو ویدیو، این است که هیث لجر شخصیت‌های آن‌ها را کارگردانی کرده بود که باعث شگفتی کریستوفر نولان کارگردان فیلم بتمن، نیز شد.

زمانی که هیث لجر کارگردانی می کرد، نولان کارگردان فیلم بتمن خودش برای نظارت در دسترس بود و با این حال لجر آزادی خلاقیت کامل در صحنه فیلمبرداری داشت. نتیجه آنقدر خوب بود که نولان کارگردان فیلم بتمن برای ویدیوی دوم به لجر اطمینان کامل داشت و حتی نیازی به حضور برای نظارت نداشت. در نهایت نولان کارگردان فیلم بتمن از نتیجه راضی بود و همان ویدیوها را بدون نیاز به عکسبرداری مجدد تایید کرد. این همچنین نشان دهنده میزان تعهد لجر و تلاش او برای ایفای نقش جوکر است.

ایفا کردن نقش توماس وین توسط جفری دین مورگان

در سال 2015، همه‌ی علاقه‌مندان به دنیای سینما و کمیک‌بوک‌ها با خبر بودند که فیلم Batman v Superman: Dawn of Justice به زودی منتشر خواهد شد. این فیلم قرار بود نسل جدیدی از فیلم‌های مبتنی بر کمیک‌بوک‌های دی‌سی را به روی پرده سینما بکشاند و در آن بن افلک برای اولین بار در نقش بتمن به تن می‌کرد تا در مقابل سوپرمن قرار بگیرد. همچنین در این فیلم، ما شاهد قتل والدین بروس وین بودیم که این اتفاق مهم در مسیر تبدیل شدن بروس وین به بتمن بود. نقش‌های توماس و مارتا دین نیز به ترتیب توسط جفرین دین مورگان و لورن کوهن بازی شد. یک نکته‌ی جالب این بود که طرفداران از حضور مورگان در این فیلم باخبر شدند.

طرفدارانی که در فرآیند تولید این فیلم حضور داشتند، به نقاشی غول پیکر توماس وین که شباهت زیادی به مورگان داشت، توجه کردند. قبلاً حدسهایی درباره حضور او در این فیلم وجود داشت، زیرا در فیلم Watchmen با کارگردان آن، زک اسنایدر، همکاری کرده بود. این نقاشی غول پیکر، اگرچه تأیید رسمی آن مدتی طول کشید، اما به سرعت تأیید حدسهای طرفداران را جلب کرد.

10 راز فیلم بتمن که نمیدانستید | راز های پشت پرده

شکایت قضایی شهردار شهر بتمن از نولان کارگردان فیلم بتمن

اخرین راز از 10 راز فیلم بتمن این بوه که وقتی فیلم “شوالیه تاریکی” منتشر شد، به موفقیت بزرگی دست یافت و بیش از یک میلیارد دلار در باکس آفیس کسب کرد. محبوبیت این فیلم به قدری بود که شهردار بتمن در ترکیه، تصمیم گرفت که از وارنر بروز و کارگردان آن، یعنی کریستوفر نولان کارگردان فیلم بتمن، شکایت کند!

حسین کلکان، شهردار شهر کوچکی به نام بتمن در ترکیه اعلام کرد که سازندگان این فیلم مجوز قانونی برای استفاده از نام شهرش ندارند. شکایت قانونی او پیگیری نشد و به سرعت رد شد. ناگفته نماند که این اتفاق توجه ها را به خود جلب کرده است چرا که قبل از اکران فیلم خبری از شهر بتمن و شهردار آن نبود! بیهودگی این پیگیری قانونی از همان ابتدا مشهود بود، با این حال هنوز یکی از عجیب ترین پرونده های حقوقی در صنعت سینما باقی مانده است. نظر شما درباره نولان کارگردان فیلم بتمن چیست؟ ایا او جزو بهترین های تاریخ به حساب میاید؟

طی دهه‌های گذشته، مجموعه فیلم‌های بتمن همواره مورد توجه طرفداران سینما قرار گرفته و باعث بروز حواشی فراوان شده است. در میان اخبار مربوط به این شخصیت دوست داشتنی، جزئیات کوچک و جالبی نیز یافت می‌شود. در اینجا، تلاش کرده‌ایم 10 راز فیلم بتمن را با شما به اشتراک بگذاریم. امیدواریم از مقاله 10 فیلم بتمن خوشتان امده باشد. نظر شما درباره 10 راز فیلم بتمن چه بود؟ ایا هیچ کدام از این 10 راز فیلم بتمن را میدونستید؟ ایا به جزء این 10 راز فیلم بتمن راز دیگه ای میدونستید؟

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *