نقد بازی دیابلو ۴ (Diablo IV) | شاهکار بلیزارد!

نقد بازی دیابلو ۴ (Diablo IV)

نقد بازی دیابلو ۴ (Diablo IV)

بلیزارد به همراه طرفداران و هواداران خود، با انتشار بازی دیابلو ۴، تمام نیازهای آن‌ها را برآورده کرد: یکی برای سرگرمی و دیگری برای تجمل. با naghadaneh همراه بررسی بازی باشید.

چند سال پیش، هرگاه به بلیزارد اشاره می‌شد، نام یک شرکت که به معنای کیفیت و تضمین آن بود، به ذهن می‌رسید. از دیابلو تا استارکرفت، وارکرفت و حتی نسخه اول اورواچ، تمام بازی‌های این شرکت قابل انتقاد بودند.

با وجود اینکه عرضه نسخه بهبود یافته وارکرفت ۳ برای بلیزارد یک نقطه عطف بود، اما با بازی‌هایی مانند دیابلو ایمورتال و اورواچ ۲، آن‌ها به اشتباه خود پی بردند و طرفداران را در مورد Diablo 4 نیز تردید آوردند. با این حال، پس از تجربه ۶۰ ساعت از بازی جدید بلیزارد، می‌توان به‌راحتی گفت که دیابلو ۴، دقیقا همان چیزی است که باید باشد.

نقد بازی دیابلو ۴ (Diablo IV)

داستان دیابلو همواره تحسین برانگیز و پر از جزییات بوده‌ است؛ از تقابل نیروهای بهشت و جهنم تا هر آنچه که در میان آنها قرار می‌گیرد. این داستان فانتزی و پرتنشی، برای درک کامل آن، نیازمند کمی کنجکاوی و تحقیق از سوی گیمرها است. در حالی که بازی‌های قبلی این مجموعه، تجربه‌ای خاص برای کاربران به ارمغان می‌آوردند، بازی دیابلو ۴ با روایت داستان بهتر و جزییات بیشتر، تفاوت اساسی دارد. این به نوعی، تجربه‌ای جذاب‌تر و بهتر برای آشنایان و مخاطبان جدید به ارمغان می‌آورد.

اضافه شدن داستان جدید به بازی با وجود یک آنتاگونیست اصلی که این کار برعهده لیلیث هست!

در بازی دیابلو ۴، دیگر خبری از سه شیطان بزرگ مجموعه (Prime Evil)، یعنی دیابلو، بیل و مفیستو به عنوان اصلیترین آنتاگونیست‌ها نیست و جای آنها توسط لیلیث، دختر مفیستو و مادر و خالق Sanctuary، پر شده است. در بازی دیابلو ۴، ما با یک دشمن اهریمنی ساده برای مقابله نداریم؛ بلکه با یک شخصیت پیچیده و عمیق‌تر، لیلیث، که از آنتاگونیست‌های شرور همیشگی بهتر و جذاب‌تر است، روبرو هستیم. شخصیت‌پردازی لیلیث به اندازه‌ی آنتاگونیست‌های دیگر، بسیار پیچیده و عمیق است و این بیشتر روی کاراکتری کاریزماتیک او تأثیر گذاشته است.

نقد بازی بالدرز گیت ۳ Baldur’s Gate | نامزد بهترین بازی سال؟

نقد بازی دیابلو ۴ (Diablo IV)

بازی دیابلو، به واسطه پیچیدگی و چند لایه بودن کاراکتر منفی، ویژگی جدیدی را به خود اختصاص داده است. در برخی لحظات بازی و در تقابل با این شخصیت، منطق حرف‌ها و تصمیم‌هایش به گونه‌ای است که احتمالاً مخاطبان را در مورد درستی اعمال کاراکتر اصلی دچار تردید می‌کند. اگر بازی امکان تصمیم‌گیری در داستان را فراهم می‌کرد، شخصاً تصمیم‌های متفاوتی از آنچه کاراکتر اصلی انجام می‌دهد، می‌گرفتم.

از سوی دیگر، بلیزارد از ابزارهایی مانند گفتگو با شخصیت های مختلف و کشف اسناد پراکنده در سراسر دنیای بازی دیابلو ۴ برای روایت بخش بزرگی از داستان از طریق کات سین های سینمایی استفاده می کند. کیفیت این کات سین ها قابل توجه است! بیشتر ویدیوهای مورد استفاده برای داستان گویی استادانه کارگردانی شده اند و برخی از آنها نبردهای حماسی و لحظات شدید دیگری را به تصویر می کشند که مخاطب را بر روی صندلی خود رها می کند.

بازی دیابلو ۴ ویدیوها به عنوان یک روش ارتباط با شخصیت‌های مختلف برای ما مهم هستند. با تماشای محیط‌های متنوع و معماری چشم‌نواز، به داستانی دوست‌داشتنی و با ظرافت گوش می‌دهیم. حتی اگر تجربه‌ای از گذشته مجموعه نداشته باشیم، می‌توانیم لذت برداریم. برای طرفداران قدیمی، اشاره‌ها و ارجاعاتی وجود دارد که لذت را بیشتر می‌کند.

نباید از تأثیرگذاری بیشتر داستان به دلیل نقش برجسته و مهم شخصیت‌ها غافل شد؛ با وجود عدم حضور دیگر دکارد کین، هورادریمی به نام لوراث به خوبی جای او را پر می‌کند و شخصیت‌های دیگری مانند دونان و نایرِل نیز در طعم زهر مرگبار لیلیث شریک هستند و در این ماجراجویی پرفراز و نشیب برای شکار او همراه شخصیت اصلی ما هستند. همچنین، در طرف مقابل، یک سری شخصیت پیچیده و عمیق وجود دارند که با حضورشان در داستان ترس و دلهره در ما را فرا گرفته و ما را به نبرد با آن‌ها می‌کشانند.

نقد بازی دیابلو ۴ (Diablo IV)

داستان بازی دیابلو ۴، با ترکیب تمامی عناصر آن، مانند لذت‌بخشی از یک غذای بی‌نهایت طعم‌دار از طرف یک سرآشپز بسیار باستانی، احساسی ارزشمند را به مخاطب منتقل می‌کند. این داستان فقط به خاطر خود داستان جذاب نیست، بلکه به شکل بسیار هنری و دقیقی نیز روایت می‌شود که این ویژگی آن را به مراتب بالاتر از داستان‌های دیگر قرار می‌دهد. علاوه بر این، بازی دیابلو ۴ بازی هم دارای ویژگی‌هایی است که من آن را “جادوی دیابلو” می‌نامم و این نیز باعث می‌شود که این بازی مورد توجه خاصی قرار بگیرد.

از سال ۱۹۹۷ تاکنون، جادوی دیابلو در تار و پود این مجموعه حضور داشته و حتی با وجود ایمورتال به عنوان ضعیف‌ترین نسخه، تا حد زیادی از آن الهام گرفته است. جادوی دیابلو، به معنای این است که حتی پس از صرف بیش از ۵۰ ساعت برای تجربه آن، گیمر هنوز هم از کلیک کردن‌های متوالی و فشردن دکمه‌های کنترلر و شاهد شکست دشمنان لذت می‌برد و حتی در این حالت، احساس خستگی یا تکرار نمی‌کند. خبر خوب این است که بازی دیابلو ۴ نیز این حس جادویی را به شکلی بسیار مناسب حفظ کرده است.

جادوی دیابلو بازی Diablo 4 را حیرت انگیز و پلیر را خستگی ناپذیر میکند

بسیاری از عوامل با هم تعامل می‌کنند تا بازی Diablo 4 به شکل جذابی به نمایش درآید. اما ویژگی اصلی و برجسته‌ای که این بازی را جذاب می‌کند، مبارزات هیجان‌انگیز و پر از اکشن هک اند اسلش است. در بازی دیابلو ۴، دشمنان زیادی با تنوع بالایی وجود دارند و وقتی که بازیکنان با استفاده از ضربه‌ها و نیروهای جادویی خود آن‌ها را شکست می‌دهند، نمایی بسیار دلپذیر و زیبا به نمایش درمی‌آید. این گرافیک زیبا همیشه جذابیت بازی را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود که تماشای خشونت‌های بازی همیشه لذت‌بخش باشد.

نقد بازی دیابلو ۴ (Diablo IV)

این موضوع به شکل قوی‌تری هم درباره‌ی باس‌های بازی صدق می‌کند؛ سرنوشت باس‌هایی که در طول داستان روبروشان قرار می‌گیریم و همچنین باس‌های حاضر در جنگ‌های نهایی با دانجن‌ها و سایر ارگان‌ها، به خوبی طراحی شده‌اند و با مکانیک منحصربه‌فرد خود، در نبردهای بازی نقش مهمی ایفا می‌کنند و آن‌ها را همیشه جذاب و تازه نگه می‌دارند.

یکی از ویژگی‌های جذاب بازی دیابلو ۴، وجود ۵ کلاس شخصیتی با ظرافت خاص است که هرکدام تجربه بازی را به شکل متفاوتی ارائه می‌دهند. هرگاه که به یک کلاس جدید می‌روید، انگار یک بازی جدید و جذاب را شروع کرده‌اید. علاوه بر این، گیمر‌ها می‌توانند به طور دقیق ظاهر کاراکتر خود را با جزئیاتی مناسب شخصی‌سازی کنند و در طول بازی، با ارتقاء کاراکترشان تا ۵۰ سطح، قابلیت‌های جدیدی را برای آن‌ها باز کنند و یا قابلیت‌های فعلی را به سطح بالاتری ارتقا دهند.

وقتی سطح شما به عدد ۵۰ می‌رسد، پاراگون فعال خواهد شد. با استفاده از این ابزار، می‌توانید با آپگرید پسیو، مولفه‌های مختلف شخصیت خود را ارتقا دهید. سیستم ارتقا شخصیت در بازی دیابلو ۴ پیچیده نیست و نیازی نیست در تمام جزئیات و ارقام سر و کله بزنید؛ اما به اندازه کافی جزئیات دارد تا بتوانید چند بیلد مختلف از یک کلاس شخصیتی ثابت را ایجاد کنید. این بیلد ها می‌توانند کاملا متفاوت باشند و این بازی را جذاب و با ارزش برای تکرار می‌کند.

نقد بازی Helldivers 2 | ماجراجویی در فضا - نقادانه بیشتر بخوانید: نقد بازی Helldivers 2 | ماجراجویی در فضا

هر کلاس شخصیت در دیابلو ۴ دارای تعدادی مولفه است که در تعیین شخصیت و نحوه بازی کردن آن تاثیرگذار هستند. با استفاده از آپگرید پسیو، می‌توانید این مولفه‌ها را با استفاده از امتیازاتی که در طول بازی به دست می‌آورید، ارتقا دهید. به این ترتیب، شخصیت شما بهبود یافته و قدرت و توانایی‌های جدیدی به آن اضافه می‌شود.

با استفاده از پاراگون فعال، می‌توانید شخصیت خود را به تناسب با تیم‌های مختلفی که در بازی با آن‌ها همکاری می‌کنید، تغییر دهید. به عنوان مثال، اگر در یک تیم حمله‌ای بازی می‌کنید، ممکن است نیاز داشته باشید شخصیت خود را به نحوی تغییر دهید که بتوانید هرج و مرج و شلیک‌های سریع را به خوبی انجام دهید. اما اگر در یک تیم دفاعی بازی می‌کنید، ممکن است نیاز داشته باشید تا شخصیت خود را به نحوی تغییر دهید که بتوانید تاکتیک‌های دفاعی و نقشه‌های پیچیده را به خوبی اجرا کنید.

با استفاده از پاراگون فعال، می‌توانید شخصیت خود را به تناسب با موجودات خطرناکی که در بازی با آن‌ها مبارزه می‌کنید، تغییر دهید. به عنوان مثال، اگر در برابر یک موجود خطرناک و مقاوم مبارزه می‌کنید، ممکن است لازم باشد تا شخصیت خود را به نحوی تغییر دهید که بتوانید با مقاومت بیشتری به این موجود مقابله کنید. اما اگر در برابر موجوداتی با قدرت حمله بالا مبارزه می‌کنید، ممکن است نیاز داشته باشید تا شخصیت خود را به نحوی تغییر دهید که بتوانید به بهترین شکل مقابله کنید.

نقد بازی دیابلو ۴ (Diablo IV)

یکی از جنبه‌های مهم و جذاب بازی دیابلو ۴، سیستم لوت آن است که به طور مداوم با کشتن دشمنان و انجام مأموریت‌ها، آیتم‌های جدید و قوی‌تری به دست خواهید آورد. این آیتم‌ها، به همراه سیستم مهارت‌ها، شخصیت شما را شکل می‌دهند. سیستم لوت بازی، تجربه‌ای بی‌پایان و جذاب را برای پیدا کردن آیتم‌های جدید در بازی دیابلو ۴ فراهم می‌کند و مهمتر از همه، این نیست که آیتم‌ها فقط قوی‌تر از آیتم‌های قبلی باشند؛ بلکه بسته به کمیاب بودن، خصوصیات منحصربه‌فردی را به شخصیت شما اضافه می‌کنند. استفاده صحیح از این آیتم‌ها، می‌تواند شخصیت شما را بهتر و قوی‌تر از قبل کند و در نهایت، به عنوان یک بازیکن ماهر، شما را از دیگران متمایز کند.

به عنوان مثال، یک شمشیر ممکن است کمترین آسیب را در مقایسه با یک شمشیر دیگر به خود وارد کند، اما به جای آن، مهارت پسیو خاصی به کاراکترتان اضافه کند و یا یکی از قدرت‌های قابل استفاده او را به شکلی بسیار تأثیرگذار و قوی‌تر تبدیل کند، که در نتیجه، سلاح مناسب‌تری باشد. تجهیزات می‌توانند به روش‌های مختلف ارتقا داده شوند و حتی خصوصیات ویژه آن‌ها قابل تغییر باشند، که تمام این‌ها، یک مسیر با بی‌نهایت شاخه برای ساخت بیلد دلخواه فراهم می‌کنند و نشان می‌دهند که سازندگان با انگیزه و دقت بالا برای این موضوع تلاش کرده‌اند.

بعد از رسیدن به سطوح بالاتر، می‌توانید به سطح جهان بالاتری بروید، بهتر است این سطح حداقل ۵۰ باشد. اما لازم است در سطوح سوم و چهارم، چالش خاصی را انجام دهید. در سطوح بالاتر، شما با دشمنان قوی‌تر روبرو خواهید شد و در اینجا لوت، امتیاز XP و طلا بیشتری دریافت خواهید کرد. این ویژگی جلوی تجربه تکراری و کاهش چالش در گذر زمان را می‌گیرد.

با این حال، بازی همچنان می‌تواند لذت‌بخش باشد؛ از جانبی، بله، بازی دیابلو ۴ دارای مأموریت‌های داستانی هیجان‌انگیزی است، اما مأموریت‌های فرعی آن گاهی به موضوع اصلی پرداخته نمی‌شوند و حتی داستان‌هایی را روایت می‌کنند که به عنوان مکمل داستان اصلی عمل می‌کنند و همه نقاط مثبتی که تا اینجا ذکر کرده‌ایم، همچنان وجود دارند. اما وقتی به محتوای بازی می‌پردازیم، می‌توانیم برخی جنبه‌های آن را نقد کنیم.

نقد بازی الدن رینگ | Elden Ring

نقد بازی دیابلو ۴ (Diablo IV)

مأموریت‌های جذاب بازی که میتوانست با کمی تغییرات ، بهتر از این هم باشد

بعد از پایان داستان اصلی، با وجود کارهای ناتمام در بازی، موارد جدیدی به طور پیوسته آشکار می‌شوند. یکی از این موارد، انجام مأموریت‌های مربوط به درخت زمزمه‌ها است. این مأموریت‌ها به صورت چالش‌های مشخصی در نقشه ارائه می‌شوند که با انجام آن‌ها، به شما منابع خاصی اعطا می‌شود. با جمع‌آوری تعداد مناسبی از این منابع، می‌توانید به درخت بروید و جایزه خود را در قالب آیتم‌ها، طلا و امتیاز تجربه دریافت کنید.

بعد از مدتی تکرار این فعالیت، به تدریج احساس خواهید کرد که این مأموریت‌ها تکراری شده‌اند، اما با وجود جذابیت هسته اصلی گیم‌پلی، هنوز می‌توانید از آن‌ها لذت ببرید و به دلیل پاداش نهایی، هیجان برای انجام آن‌ها را داشته باشید. با این حال، این موضوع نباید کاملاً نادیده گرفته شود. همچنین، در مورد محتوای PvP بازی نیز می‌توان این موضوع را بیان کرد که در بخش‌های خاصی از نقشه قابل دسترس است و می‌توانست تنوع بیشتری داشته باشد.

اما در حالی که این مسئله وجود دارد، بازی دیابلو ۴ هنوز هم در نسخه اولیه خود، محتوای بسیار ارزشمندی دارد که حتی اگر به کلی از بخش‌های آن بی‌خیال شوید و حتی اگر به کلاس‌های جدید نروید، می‌توانید با انجام مأموریت‌های اصلی و فرعی، فعالیت‌های جذاب و ارزشمندی مانند پاکسازی دانجن‌های مختلف و شرکت در رویداد‌های لایو که در نقشه ظاهر می‌شوند، تا بیش از 100 ساعت از بازی لذت ببرید. همچنین می‌توانید با رفتن به سطوح بالاتری از جهان بازی و انجام چالش‌های متنوع، به تجربه‌ی جذابی بپردازید. به نظرم بسیار کم‌حوصله‌ترین گیمر‌ها هم نمی‌توانند به سرعت از بازی دیابلو ۴ خسته شوند و حس تکراری شدن محتوا به آن‌ها دست نخواهد داد.

بلیزارد از هیچ هزینه ای از نظر جنبه های صوتی و تصویری برای Diablo 4 دریغ نکرده است. نمونه بارز آن طراحی فوق العاده و خیره کننده دنیای وسیع و شگفت انگیز بازی است. Diablo 4 دارای یک نقشه گسترده با سطح بالایی از تنوع زیست محیطی است. از دره های بزرگ و جنگل های تاریک گرفته تا محیط های بیابانی، غارهای خائنانه و ترسناک و قلعه هایی به سبک قرون وسطی. بازی حتی در برخی قسمت ها بازیکنان را به جهنم می برد و تمامی این محیط ها با نهایت ظرافت و زیبایی طراحی شده اند.

نقد بازی دیابلو ۴ (Diablo IV)

در بازی دیابلو ۴، جهان بازی به طور گسترده‌ای توسعه یافته است. برای راحتی حرکت در آن، سازندگان امکان استفاده از اسب در برخی از مناطق را فراهم کرده‌اند. محیط‌ها در این نسخه، از نسخه‌های قبلی بیشتر به عمق پرداخته‌اند و حتی در بخش‌های مختلفی از بازی، امکان حرکت به سطح‌های بالاتر یا پایین‌تر از موقعیت فعلی فراهم شده است. یکی از ویژگی‌های دیگری که باعث دوست‌داشتنی‌تر شدن بازی شده است، فضاسازی تاریک و هیجان‌انگیز آن است. این بازی از سبک بصری دیابلو ۳ فاصله گرفته و بیشتر به دو نسخه اول شبیه است.

به همان ترتیب، جزئیات بصری افکت‌های متنوع و نورپردازی‌های بازی، بخشی از زیبایی خاص آن را تشکیل می‌دهند و در کل، تصویری که در مقابل چشم بازیکن قرار می‌گیرد، همواره جذاب است. از نظر فنی نیز، در نسخه پی‌سی که برای این بررسی تجربه شده، هیچ مشکل خاصی وجود ندارد. با این حال، در برخی موارد ممکن است باگ‌هایی در دوربین ایزومتریک بازی دیده شود. اما به نظر من، این مشکل تنها در یکی از مبارزات مزاحم بوده است و برای بازیکنانی که درگیر آن نبودند، مشکلی ایجاد نکرده است. همچنین، صداگذاری شخصیت‌ها و استفاده مناسب از موسیقی، ویژگی‌های مثبت دیگری هستند که به جذابیت و اتمسفر کلی بازی افزوده‌اند.

کلام اخر

متأسفانه، همانند اکثر بازی‌های دیگر، بازی دیابلو ۴ در کشور ما به راحتی و بدون دردسر قابل دسترسی نیست. وضعیت برای نسخه‌های کنسولی بدتر است، زیرا ابزار DNS قادر به حل مشکل نیست و برای نسخه رایانه شخصی، باید از ابزارهای داخلی و خارجی مختلف استفاده کنید تا ببینید آیا می‌توانید تجربه بازی نسبتاً پایداری با اینترنت خود داشته باشید یا خیر. به صراحت باید بگویم که این وضعیت، ارزیابی کیفیت سرورهای بازی را دشوار می‌کند و نمی‌توان به طور قطع گفت که آیا مشکلات اتصال به دلیل بازی است یا ابزارهای واسطه ای که ما مجبور به استفاده از آن‌ها هستیم.

نقد بازی دیابلو ۴ (Diablo IV)

در کل، بازی دیابلو ۴ یک بازی اکشن نقش آفرینی ممتاز است که هم داستان قوی و هیجان انگیزی دارد و هم گیم‌پلی بسیار سرگرم کننده‌ای که می‌توانید ساعت‌ها با آن سرگرم شوید. گرافیک زیبا و جذابی نیز از دیگر ویژگی‌های این بازی است. همچنین، خرید‌های درون برنامه‌ای تنها به آیتم‌های تزئینی محدود اکتفا دارند و تاثیر منفی‌ای بر روی بازی ندارند، بنابراین حتی اگر تا به امروز بازی را ندیده باشید، باز هم می‌توانید از آن لذت ببرید. من به شدت توصیه می‌کنم دیابلو ۴ را از دست ندهید، چه طرفدار این مجموعه باشید و چه ایده‌ای از آن نداشته باشید، این بازی می‌تواند سرگرمی شما را طول تابستان گرفتار کند.

به نظرتان این بازی جذاب را روی چه پلتفرم هایی میتوان تجربه و نصب کرد؟

در پلتفرم هایی مانند: Xbox Series X و S، Xbox One، PlayStation 5، PlayStation 4، Microsoft Windows.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *