نقد فیلم ماه سرکش :فرزند آتش | Rebel Moon – A Child of Fire

نقد فیلم ماه سرکش :فرزند آتش | Rebel Moon - A Child of Fire

پس از اخراج ظاهرا دوستانه از دنیای دی سی، زک اسنایدر اکنون راه خود را در نتفلیکس دنبال می کند. Army of the Dead اولین فیلم اسنایدر برای این سرویس پخش بود که مورد تحسین قرار نگرفت و نتوانست انتظارات را برآورده کند. با این حال، نتفلیکس که به ظاهر از عملکرد فیلم راضی بود، تصمیم گرفت پروژه بسیار بزرگتری را به کارگردان ارائه دهد. به گفته اسنایدر، Rebel Moon در واقع بر اساس ایده اصلی او برای یک فیلم جنگ ستارگان است که سال ها پیش توسط Lucasfilm رد شد.

فیلم ماه سرکش داستان زنی جوان و مرموز را دنبال می کند که توسط یک قبیله صلح آمیز مأموریت می یابد در فضا سفر کند و جنگجویان را برای دفاع از قبیله در برابر حملات قریب الوقوع یک رژیم ظالم استخدام کند. حال سوال اصلی این است که آیا اسنایدر توانسته است انتظارات را برآورده کند و فیلمی بالغ تر و خلاقانه تر از جنگ ستارگان ارائه دهد یا اینکه باید خود را برای یکی از ضعیف ترین فیلم های سال 2023 آماده کنیم؟

فیلم ماه سرکش با توضیحاتی درباره جنگ و رویدادهای گذشته در سیاره اصلی آغاز می‌شود، جایی که ما شاهد شخصیت کورا هستیم که به کشاورزی مشغول است. او گذشته‌ای تاریک و مرموز دارد و در ادامه، نیروهای امپراطوری را که هدفشان غارت و نابودی سیاره است، وارد می‌بینیم. فیلم سریعاً آغاز می‌شود تا بتواند داستان اصلی خود را به طور مناسب شروع کند، اما از ابتدا مشکلات خود را نشان می‌دهد. این فیلم موضوع جالبی دارد و کلیت داستانش می‌تواند جذاب باشد، اما اسنایدر نتوانسته است در برابر فیلم Star Wars: Episode IV – A New Hope پایدار باشد و نسخه‌ای ضعیف‌تر را ارائه دهد.

نقد فیلم ماه سرکش :فرزند آتش | Rebel Moon - A Child of Fire

داستانی عجیب با نقص های کوچک فیلم ماه سرکش

فیلم ماه سرکش شباهت‌های زیادی به فیلم مذکور دارد و این امر قابل انکار نیست. در این فیلم، اسنایدر سعی کرده است تا داستان را از دید یک افسر فراری بازگو کند، کسی که اکنون خود یک شورشی شده و به دنبال نجات محل جدید زندگی خود است. این داستان در کاغذ جالب است، اما دو بخش کوچکی کمی عجیب به نظر می‌رسند، به ویژه فیلمنامه و دیالوگ‌های آن. اگر اطلاعاتی درباره نویسندگان این فیلم نداشته باشید، ممکن است فکر کنید که فیلمنامه فیلم Rebel Moon Part 1: A Child of Fire توسط یک هوش مصنوعی نوشته شده است.

اولین نمونه از دیالوگ های فیلم ماه سرکش به گونه ای نوشته شده است که بیننده تنها احساس می کند که در حال تماشای شخصیت های بی احساس است که مانند روبات ها رفتار می کنند و صحبت می کنند. دیالوگ بسیار کتابی و عاری از احساس است و ارتباط بیننده با شخصیت ها را دشوار می کند. در واقع نوع دیالوگ ها به گونه ای است که بیننده نمی تواند احساس کند شخصیتی که می بیند کشاورز یا برنده جایزه است و در عوض مانند یک استاد فلسفی با کلمات پیچیده صحبت می کند.

بدترین جا جایی است که بیننده احساس می کند بازیگران تلاش زیادی کرده اند تا دیالوگ ها را درست و بدون اشتباه بیان کنند و این روی اجرا و نحوه صحبت آن ها تاثیر زیادی گذاشته است. اما اگر نگران این هستیم که هوش مصنوعی بتواند چنین فیلمنامه ای را ارائه دهد، خوب اسنایدر و تیمش ثابت کرده اند که نباید زیاد منتظر هوش مصنوعی باشیم و آنها از قبل آستین های خود را برای این موضوع بالا زده اند.

نقد فیلم ماه سرکش :فرزند آتش | Rebel Moon - A Child of Fire

نقد فیلم نگهبانان کهکشان ۳ | پایان باشکوه

در کل، در فیلم‌های بیشتر، دیالوگ‌ها به‌طور کامل مزاحمت آور هستند و در آثار گذشته کارگردان اسنایدر، به‌ویژه در فیلم‌هایی که خود او در نوشتن فیلمنامه دخیل بوده است، ما شاهد این موضوع بوده‌ایم. با این حال، تفاوت اساسی آن این است که در فیلم ماه سرکش، دیالوگ‌ها بیش از حد ساختگی و مصنوعی هستند و این تنها یکی از مشکلات فیلم است. آیا این مشکل فقط مربوط به دیالوگ‌ها است؟ واقعیت این است که مشکلات اساسی فیلم، در کلیت فیلمنامه آغاز می‌شود و دیالوگ‌ها تنها یک بخش از آن مشکلات هستند.

طرح و روایت فیلم کاملا مصنوعی و بی روح است و بیننده را در طول فیلم بدون هیچ احساسی رها می کند. این چیز خوبی نیست، زیرا ما در حال تماشای یک فیلم علمی تخیلی هیجان انگیز هستیم که در آن باید نسبت به نیروهای امپراتوری سرزمین مادری احساس نفرت کنیم و از تلاش قهرمانان به وجد بیاییم. به جای اینکه نگران سرنوشت هر یک از شخصیت ها باشیم، نسبت به آنها کاملا بی تفاوت هستیم و بزرگترین پیچش داستانی فیلم نمی تواند ما را شگفت زده کند.

به درستی، فیلم ماه سرکش دارای لحظاتی است که ممکن است بیننده را هیجان زده نکند، و این نشان می‌دهد که بازیگران تلاش کافی برای اجرای این لحظات را نکرده‌اند. هرچند دیالوگ‌ها و فیلمنامه ممکن است دارای مشکلاتی باشند، اما بازیگران هم به شکل طبیعی و مناسبی از این مشکلات عبور نکرده‌اند. در نتیجه، تلاش برای اصلاح فیلمنامه تنها به تبدیل فیلم به یک اثر غیر قابل تماشا و خسته کننده کمک کرده است، در حالی که این فیلم به راحتی می‌توانست به یک اثر سرگرم کننده تبدیل شود.

نقد فیلم آرزوی ایرلندی | یک دارم عاشقانه بیشتر بخوانید: نقد فیلم آرزوی ایرلندی | یک دارم عاشقانه

نقد فیلم ماه سرکش :فرزند آتش | Rebel Moon - A Child of Fire

از بازیگران تا داستانی خشک و بی روح

واقعیت این است که اکثر بازیگران فیلم ماه سرکش مانند چارلی هونام، اسمی برجسته دارند و آنتونی هاپکینز نیز این قاعده را رعایت می‌کند. حال که سوفیا بوتلا نقش کلیدی و اساسی را در دست دارد، قادر به نشان دادن درخشش لازم نیست. اگرچه فیلم ممکن است مشکلاتی در فیلمنامه داشته باشد، اما فرصتی شاید به طور کم پیش آید و بازیگری مانند بوتلا نیاز به بهره‌گیری از این فرصت‌ها دارد، در غیر این صورت حداقل در قسمت اول واقعیت را تأیید می‌کند.

یک نکته دیگر فیلم ماه سرکش این است که فیلم فاقد هر شخصیت جذاب و دائمی است، که این مسئله به دلیل فیلمنامه آن است. به عنوان مثال، در مقایسه با سری فیلم‌های جنگ ستارگان، در سه‌گانه اول، می‌توانست شخصیت‌های جذابی را معرفی کند که باعث شد تا در حال حاضر طرفداران زیادی به دست آورد. اما در فیلم ماه سرکش، شخصیت‌های جذاب و دائمی وجود ندارند و به جای آن، شخصیت‌های تک بعدی و ضعیفی که بیشتر به ربات‌ها شباهت دارند، حضور دارند.

با این حال، مشکلات فیلم Rebel Moon فقط به موارد ذکر شده محدود نمی شود، زیرا می توانیم همان مشکلاتی را که گریبان فیلم های قبلی اسنایدر را در این فیلم گرفته است، ببینیم. اسنایدر تمایل زیادی به استفاده بیش از حد از صحنه های اسلوموشن دارد و انتظار می رود در هر یک از فیلم های او شاهد چنین صحنه هایی باشیم. در این فیلم نیز شاهد این موضوع هستیم و اسنایدر به طرز عجیبی در استفاده از این صحنه ها زیاده روی کرده است. این زیاده روی تا جایی است که در هر صحنه اکشن می توان انتظار تعداد قابل توجهی از صحنه های اسلوموشن را داشت که در نهایت از تاثیر اکشن فیلم ماه سرکش می کاهد.

نقد فیلم ماه سرکش :فرزند آتش | Rebel Moon - A Child of Fire

نقد فیلم فلش (The Flash) | تناقض در زمان

اسنایدر به صحنه‌های اکشن علاقه دارد، اما زیاده‌روی در این مورد مشکلاتی را به وجود آورده است. این صحنه‌ها که در فیلم می‌توانستند برای نجات آن مفید باشند، به مشکلات اصلی فیلم تبدیل شده‌اند. اسنایدر با تکرار اشتباهات گذشته‌اش در این فیلم و استفاده از اسلوموشن‌های بی‌مورد و پیاپی نشان می‌دهد که از درس‌های لازم عبرت نگرفته است.

اما در بخش فنی، فیلم ماه سرکش عملکرد مطلوبی ندارد؛ زیرا استفاده بیش از حد از پرده سبز و جلوه‌های ویژه توسط اسنایدر، باعث شده است که دنیاهای فیلم مصنوعی، انیمیشنی و کامپیوتری به نظر برسند. به همین دلیل، اسنایدر نتوانسته است دنیای جذاب و نوآورانه‌ای که وعده داده بود، به نمایش بگذارد و در رسیدن به هدف خود شکست خورده است. اما آیا این مشکلات با افزایش درجه سنی و زمان بیشتر حل می‌شود؟ این مسئله فقط در صورتی قابل بحث است که فیلم مشکلات فنی برجسته‌ای نداشته باشد.

آیا طول یک فیلم یا رده سنی آن می تواند مشکلات دیالوگ، فیلمنامه یا حتی بازی بازیگران را حل کند؟ پاسخ منفی است. رده بندی سنی مطمئناً می تواند جنبه اکشن فیلم را بهبود بخشد، اما داستان و فیلمنامه چیزهایی نیستند که به راحتی قابل اصلاح باشند و این می تواند به سادگی یک بهانه باشد. زمان بیشتر ممکن است کمی به جریان و روایت داستان کمک کند، اما در جنبه های دیگر فیلم، انتظار نمی رود که تاثیر مطلوبی داشته باشد.

نقد فیلم ماه سرکش :فرزند آتش | Rebel Moon - A Child of Fire

کلام اخر

فیلم Rebel Moon Part 1: A Child of Fire در نهایت به وعده های خود عمل نمی کند و تلاش جدید زک اسنایدر برای خلق دنیایی جدید و هیجان انگیز با شکست مواجه شده است. این فیلم مشکلات زیادی دارد، به ویژه هوش مصنوعی که بر روی فیلمنامه و دیالوگ‌ها کار می‌کند و نتیجه آن محصولی است که نمی‌تواند استانداردهای سریال «جنگ ستارگان» را برای نتفلیکس برآورده کند.

با گذشت زمان و تغییراتی که در صنعت سینما و تلویزیون رخ داده است، اکثر مخاطبان دیگر به همان اندازه که در گذشته برای فیلم‌های اکشن و ماجراجویی هیجان‌زده می‌شدند، هیجان‌زده نمی‌شوند. اما با وجود این، هنوز هم فیلم‌هایی وجود دارند که می‌توانند احساسات مخاطب را به خوبی به خود جلب کنند و آن‌ها را به دنیای ماجراجویی و هیجان‌انگیز خود بکشانند.اما آیا «فیلم ماه سرکش 2» همچنان می‌تواند این نوع احساسات را در مخاطبان خود به وجود بیاورد؟ به نظر می‌رسد که با توجه به نقدهای منتشر شده درباره قسمت اول این فیلم، احتمال این که قسمت دوم بتواند هیجان مخاطبان را جلب کند، کمی کاهش یافته است.

اما با این حال، هنوز هم تعداد زیادی از طرفداران سری «فیلم ماه سرکش» وجود دارند که برای دیدن قسمت دوم این فیلم، هیجان‌زده هستند. آن‌ها امیدوار هستند که با تغییراتی که در قسمت دوم اعمال شده است، بتوانند این فیلم را بهتر از قسمت اول ببینند و از دنیای سرگرم‌کننده و پر هیجان «ماه شورشی» لذت ببرند. از طرف دیگر، اگر هنوز هم می‌خواهید برای «ماه شورشی ۲» هیجان‌زده باشید، زیرا:

1. شخصیت‌های محبوب: در قسمت اول، شخصیت‌های جدیدی معرفی شدند که باعث شدند مخاطبان با آن‌ها ارتباط برقرار کنند و به آن‌ها علاقه‌مند شوند. در قسمت دوم نیز این شخصیت‌ها به تنهایی می‌توانند برای هیجان مخاطبان کافی باشند.
2. ماجراجویی بیشتر: با توجه به ماهیت سری «ماه سرکش»، قطعاً در قسمت دوم نیز ماجراجویی‌های بیشتری خواهیم دید.
3. پیشرفت تکنولوژی: با پیشرفت تکنولوژی و امکانات ویژه‌ای که برای ساخت فیلم‌ها وجود دارد، احتمالاً قسمت دوم نیز با صحنه‌های هیجان‌انگیزی پر خواهد شد که می‌تواند احساسات مخاطبان را به خوبی به خود جلب کند.

بنابراین، با وجود نقدهای منفی از قسمت اول، هنوز هم می‌توانیم برای «ماه سرکش ۲» هیجان‌زده باشیم و به امید دیدن یک فیلم هیجان‌انگیز و سرگرم‌کننده در دنیای ماجراجویی و اکشن، منتظر انتشار این فیلم باشیم.


Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *