نقد سریال اتک ان تایتان فصل 2

اتک ان تایتان فصل 2

احتمال اسپویل!!

Attack On Titan از بهترین انیمه‌های سبک بقا و آخرالزمانی است که با داستانی فریبنده و جذاب، دنیایی کاملاً جدید و خاص را به تصویر می‌کشد.اتک ان تایتان فصل 2 به زیبایی فرهنگ، معماری و حتی زبانشناسی دنیای خود را نمایش می‌دهد. انتظارات بسیاری برای اتک ان تایتان فصل 2 این انیمه وجود داشت، اما متاسفانه با تاخیرهای زیادی مواجه شد.

پس از انتشار اتک ان تایتان فصل 2 ، این سوال برای مخاطب ایجاد می شود: آیا ارزش این همه انتظار را داشت و می تواند چیزی باشد که به سوالات بی پاسخ پاسخ دهد؟ این باب، روایاتی را مرتکب شده است و اتک ان تایتان فصل 2 با فصل اول تفاوتهای چشمگیری دارد، تفاوتهایی که ممکن است برخی خوشایند و برخی دیگر ناخوشایند باشند. منتظر بررسی انتقادی و تحلیل کیفیت این فصل باشید.

نقد و برسی سریال اتک ان تایتان فصل 2

شروعی دوباره و صحنه های متفاوت

اتک ان تایتان فصل 2 طبیعتا مناسب ترین ادامه برای فصل 1 اتک ان تایتان است. بدون هیچ مقدمه و داستان سرایی، به سرعت داستان را دقیقاً از جایی که فصل اول به پایان رسیده ادامه می دهد و بدون هیچ تفاوتی، خلاصه یا انحراف از آن، داستان را مطابق منبع آن یعنی مانگا دنبال می کند. داستان اتک ان تایتان فصل 2 ، درست مانند فصل اول که ثابت کرد، استثنایی است و شامل شگفتی های فراوان، صحنه های غم انگیز و تکان دهنده و مرگ های متعدد است. اتک ان تایتان فصل 2 نیز از قاعده فصل اول مستثنی نیست و به همین ترتیب به روایت داستان و پیشبرد اهداف خود ادامه می دهد.

در ابتدای داستان اتک ان تایتان فصل 2 ، بخشی از دیوار سینا به دلیل نبردی میان ارن و آنی ویران می‌شود و در حین تعجب و ناباوری، غولی زنده درون آن شاهد می‌شویم. به سرعت، یکی از کشیش‌های کلیسای دیوار، که باور دارند دیوارها ناجی آن‌ها هستند و از آنان در برابر شیطان محافظت می‌کنند، حضور می‌یابد و توصیه می‌کند که غول را پوشانید.پس از این صحنه، گمانه زنی ها و فرضیات زیادی در مورد ماهیت دیوارها مطرح می شود که برجسته ترین آنها ساخت آنها توسط غول ها است. این فرضیه به تدریج توسط اکثر شخصیت های انیمه پذیرفته می شود، اما به طور رسمی تایید نمی شود.

سپس، انیمه به دوازده ساعت قبل از مبارزه بین ارن و آنی باز می‌گردد. در این حالت، اعضای دیگر گروه شناسایی که وسایل و لباس‌هایشان از آنان گرفته شده است، در مکانی دور از شهرها در دیوارهای رز قرار دارند. این اعضا با هدفی نامعلوم که بعدها در جریان فصل فهمیده‌شود، مشخص می‌شوند.به طور ناگهانی، غول‌ها ظاهر می‌شوند و به نظر می‌رسد که دیوار رز فرو ریخته است؛ در این حالت، بدبختی افراد با تجربه‌ی گروه بیشتر به چشم می‌خورد و آنها باید در کنار مبارزه با غول‌ها و تلاش برای بقا، از جوانان گروه که ناتوان در دارا بودن تجهیزات هستند، محافظت کنند.

افراد گروه با سرعت به سواری اسب می‌پردازند و تلاش می‌کنند تا از منطقه فرار کنند، اما ناگهان غول‌ها شروع به دویدن می‌کنند و به آن‌ها حمله می‌کنند. در همین حال، یک غول بسیار منحصر به فرد دیده می‌شود. این غول دارای بدنی پوشیده از پشم است و مانند یک میمون عمل می‌کند. به نظر می‌رسد او بسیار حائز اهمیت است، زیرا توانایی حرف زدن و حتی فکر کردن را دارد و همچنین وسایلی مانند جلیقه سه بعدی که ارتش استفاده می‌کند را می‌دزدد!

نقد و برسی سریال اتک ان تایتان فصل 2

نکات جالب و اتفاقات جدید که باعث درگیر کردن بیننده میشود

اتک ان تایتان فصل 2 برای جذابیت‌هایش مشهور است، زیرا روایت تند آن به طور قابل توجهی مشکلات کمبود در قسمت‌ها را بهبود می‌بخشد. ممکن است در اتک ان تایتان فصل 2 صحنه‌های طولانی از گذشته یا داستان‌های بی اهمیت و بدون خلاقیت در برخی قسمت‌ها وجود داشته باشد، اما روایت سریع بیشتر قسمت‌ها و مبارزات فراوان در آن، داستان را بیشتر جذاب می‌کند.

با وجود وقایعی که در اتک ان تایتان فصل 2 اتفاق می افتد، تئوری های داستانی بسیاری در ذهن بیننده شکل می گیرند، اما انیمه با زیرکی از آن ها عبور کرده و در عین حال تایید نکرده، سرنخ ها و اتفاقات بیشتری را نمایش می دهد. این باعث می شود که بیننده به فکر وا داشته و دقت بیشتری در تماشای اتک ان تایتان فصل 2 داشته باشد.

این ویژگی حتی باعث شده تا شما چند بار از ابتدا برای مشاهده یک نشانه کوچک از رویدادها، بخش‌هایی از این پا را تماشا کنید! این ویژگی در فصل اول انیمه وجود داشت، اما در اتک ان تایتان فصل 2 بهبود چشمگیری داشته و با کمبود قسمت‌ها، آن‌ها را به قدری حساس کرده است که احساس می‌کنید این ۱۲ قسمت ارزش ۲۵ قسمت فصل اول و حتی بیشتر را دارد!

اگرچه برخی حقایق نیز مطرح می‌شوند، اما اکثر حقایق مهم و پاسخ‌ها تنها به صورت اشاره‌ای کوچک ظاهر می‌شوند. به عنوان مثال، در صحنه‌ای که ارن توسط راینر و برتولد دزدیده می‌شود،تماشاگر با مشاهده رفتار و حالات آنها به وضوح می بیند که مجبور به این کار شده اند و به نظر می رسد شخص دیگری پشت این اتفاقات است، اما وقتی به افشای هویت این شخص یا حتی تایید وجود او نزدیک می شویم، ما میتوانیم ببینیم.

اتک ان تایتان فصل 2 بلافاصله موضوع را عوض می کند و دیگر به آن اشاره نمی کند! این موضوع باعث گمانه زنی های زیادی می شود که آیا شخص پشت این رویدادها یک مقام عالی رتبه نظامی است یا فردی کاملا ناشناس که در انیمه ظاهر نشده است.علاوه بر این، انگیزه مرتکب از تحریک این رویدادها و ارتکاب کشتار دسته جمعی انسانها برای ناظر بیشتر از هویت فردی آنها اهمیت می یابد.

نقد و برسی سریال اتک ان تایتان فصل 2

ورود به جزئیات و پرداختن به شخصیت ها


اتک ان تایتان فصل 2 را به جرات می‌توان یکی از پرتنش‌ترین داستان‌ها دانست، زیرا با ارائه شوک‌های بسیار به بیننده، وقایعی را نمایش می‌دهد که هر کسی را در جای خود به لرزه در می‌آورد و حتی ترس و وحشتی در وی ایجاد می‌کند. داستان به حدی پرپیچ و تاب و پیچیده است که هرگاه حقیقتی کوچک نمایان شود، تمام داستان بهم می‌ریزد.اتک ان تایتان فصل 2 نشان می‌دهد که در انیمه، شخصیت‌پردازی بسیار قوی است و هزاران سوال بیشتر را به دنبال خود دارد. حتی اشخاص بی‌گناه و وفادار نیز نمی‌توانند به آن اعتماد کنند؛ زیرا رازهای بسیاری وجود دارد که قصد دارند آن‌ها را پنهان کنند، از جمله حقایقی درباره گذشته و زمان حال.

اتک ان تایتان فصل 2 به شدت در حوزه شخصیت‌پردازی فعالیت می‌کند و به قدری عمیق و جامع عمل می‌کند که حتی با وجود شواهد و مدارک فراوان، تصور و پیش‌بینی درباره آن ناممکن می‌شود. هر شخصیت در این انیمه به اندازه‌ای پیچیده است که به نظر می‌رسد بیننده آن را به درستی درک کرده است، اما هنگامی که فکر می‌کند که همه جوانب و اخلاقیات آن شخصیت را فهمیده است، شخصیت دیگری به طور ناگهانی ظاهر می‌شود.با خوردن شوکی بزرگ، قدرت شخصیت‌پردازی انیمه بهبود می‌یابد، زیرا شخصیت مذکور به شکلی تغییر می‌کند که حتی در بدترین حالت نیز، شناختی که بیننده از وی داشته، در سرشت وی جای نمی‌گیرد!

نقد و برسی سریال اتک ان تایتان فصل 2

ورود شخصیت های جدید و تغییر شخصیت های قدیم

شخصیت‌پردازی اتک ان تایتان فصل 2، شناختی که بیننده با تماشای فصل اول از شخصیت‌ها به دست می‌آورد را کاملاً دگرگون می‌کند. بسیاری از آنان درگیر دسیسه‌ها و توطئه‌های مختلفی هستند که در فصل اول، به هیچ وجه حدس زده نمی‌شد. در اتک ان تایتان فصل 2 ، با استفاده از صحنه‌هایی که روایتگر گذشته شخصیت‌ها هستند، شخصیت‌های انیمه را به حد تکامل می‌رساند و تاثیراتی که اعمال، کارهای شجاعانه و فداکاری‌های آنان در فصل اول به وجد آورده بود، به طور قابل‌توجهی بر روی بیننده‌ها می‌گذارد، حتی اگر آن‌ها به طور کامل متوجه این تغییرات نشوند.

در اتک ان تایتان فصل 2، بیننده به طور کامل از شخصیت‌ها متنفر می‌شود و آنان تاثیر قابل توجهی بر روند داستان دارند. در واقع، در این فصل شخصیت‌ها بسیار پخته‌تر از فصل اول هستند و حتی شخصیت‌های کم‌اهمیت هم تاثیر قابل توجهی در داستان دارند. این فصل، بهترین نماینده‌ی شخصیت‌پردازی است که بیننده می‌تواند بهترین تصویر از شخصیت‌ها را ببیند و یا احساسات خود را نسبت به آنان تغییر دهد.

یکی از ابتکارات جدید این فصل، مانند فصل اول، در جهت به تصویر کشیدن گذشته شخصیت‌ها است. این صحنه‌ها برای اکثر تماشاگران مطلوب نیست و آن‌ها به نظر می‌رسد که وقت خود را تلف می‌کنند. این موضوع بخشی از حقیقت است، زیرا پس از تأخیرهای طولانی در این فصل، توقعات تماشاگران بالقوه می‌تواند به شدت تحت تأثیر قرار گیرد.

بازی Kingdom Come: Deliverance 2-نقادانه بیشتر بخوانید: بازی Kingdom Come: Deliverance 2 بعد از مدت ها انتشار یافت

برای جلوگیری از هدر رفتن حقایق بیشتر، بهتر است در ادامه داستان بخش‌هایی که تاثیری در داستان ندارند، حذف شوند و تمرکز بر روی بخش‌های مهم‌تر و مرتبط با داستان باشد. هرچند که توجیه صحنه‌های گذشته می‌تواند به شخصیت‌پردازی کمک کند، اما بهتر است این کار برای شخصیت‌های در حال حاضر یا در آینده مهم انجام شود.

تاثیر زیادی در داستان ندارند. به عنوان مثال، قسمت دوم اتک ان تایتان فصل 2 به طور کامل به بحث تلف وقت می‌پردازد، بدون درنظر گرفتن زندگی، گذشته و تغییرات شخصیت ساشا. این کار اشتباه است زیرا ساشا شخصیتی مهم نیست (کسانی که مانگا را مطالعه می‌کنند، این حقیقت را می‌دانند). به جز مشکلاتی که اشاره شد، انیمه به شخصیت‌پردازی بسیار فوق‌العاده در سطح بالایی پرداخته است و شخصیت‌ها به طرز چشمگیری بهبود یافته‌اند، بنابراین می‌توان این روند را برای فصل یا فصل‌های آینده نیز در نظر گرفت.

نقد و برسی سریال اتک ان تایتان فصل 2

گسترش داستان و ایجاد صحنه های زیبا

اتک ان تایتان فصل 2 ، طراحی‌ها به بخش جدیدی از انیمه وارد می‌شود. دیگر نمی‌توانیم مناظر شهری و ساختمان‌های بزرگ را ببینیم، زیرا همه جای خود را به جنگل، درختان و خانه‌های کوچک روستایی یا قلعه‌های مخروبه داده‌اند. حتی در یکی از صحنه‌ها، ما به زیبایی همیشگی انیمه با حضور برف و بوران نیز می‌نگریم. طراحی چهره شخصیت‌ها همچنان مانند فصل اول است و نه کمبودی دارد و نه نیازی به بهبود دارد.

البته در برخی قسمت ها گرافیک اتک ان تایتان فصل 2 نسبت به فصل اول ضعیف شده است. به عنوان مثال، طراحی چهره غول پیکر در فصل اول بسیار ترسناک و با جزئیات بود، در حالی که در اتک ان تایتان فصل 2، این غول احمقانه تر، کندتر و بدون هیچ قدرت خاصی ظاهر می شود. به جای ایجاد ترس در بیننده، به سادگی سعی می کندکه فقط به خودش افتخار می‌کند! بدن و دست‌هایش از جزئیات گذشته‌ای استفاده نمی‌کنند و سازندگان به جای خلق اثری خارق‌العاده در فصل اول، یک موجود عظیم و بی‌حساب ساخته‌اند که هیچ وحشتی را به همراه ندارد.

البته با استثنای طراحی او، بیشتر صحنه‌ها در فصل اول بسیار عالی بوده و توانسته‌اند تخریب ساختمان‌ها، جنگل‌ها، دودگرفتگی و مبارزات و خونریزی‌ها را با جزئیات بالایی به تصویر بکشند.گاهی اوقات، مناظر زیبا و چشم‌نواز دنیایی نابود می‌شوند، و در انتهای دوره‌ای که به عنوان پیشرفت تلقی می‌شود، ما شاهد پایان جهانی خواهیم بود.

صحنه‌های خونین، خونریزی و کشتار همچنان وجود دارند، و حتی بیشتر شده‌اند. طراحی‌ها به خوبی در نشان دادن ناتوانی انسان در برابر هیولاها عمل می‌کنند، و صحنه‌های مبارزه و کشتار به قدری جذاب و قدرتمند هستند که نادرست است. در کل، بخش طراحی نسبت به فصل اول کاستی‌هایی داشته است، اما با بهبودهای زیادی روبرو شده است که تا حدودی موفق به جبران آن‌ها شده است.

نقد و برسی سریال اتک ان تایتان فصل 3

نقد و برسی سریال اتک ان تایتان فصل 2

فضای سریال و اهنگ های تاثیر گذار پست زمینه

در اتک ان تایتان فصل 2، موسیقی بیشتر از هر چیزی حالت حماسی را برای صحنه‌ها به ارمغان می‌آورد. بازنمایی مبارزات، پیروزی‌ها و حتی شکست‌ها از طریق موسیقی، انرژی تازه‌ای به این صحنه‌ها می‌بخشد. همچنین، در بعضی صحنه‌ها موسیقی تغییر مسیر می‌دهد و به حالت احساسی می‌پیوندد که دقیقاً با نیاز همان صحنه همخوانی دارد. موسیقی متن این انیمه بسیار زیبا و کاملاً هماهنگ با فضا و تم آن است.

در مبارزات، موسیقی به ما کمک می‌کند تا جذابیت بیشتری را تجربه کنیم و درون مبارزه بیشتر و بیشتر فرو می‌رویم. همچنین، در صحنه‌های احساسی، موسیقی به ما کمک می‌کند تا با دنیای خشن انیمه آشنا شویم و می‌گوید که اینجا امیدی نیست. اوپنینگ هم به زیبایی اوپنینگ فصل اول و حتی به مراتب بهتر و دیدنی‌تر است.

گروه Linked Horizon یک موسیقی بسیار متفاوت و حماسی را در افتتاحیه به نمایش می گذارد که بیننده را به خوبی برای ورود به دنیای انیمه آماده می کند و ویژگی های آن را در یک نگاه کوتاه و چند دقیقه ای به نمایش می گذارد. پایان انیمه هم زیباست و موزیک آرامی پخش می کند انگار می خواهد بگوید طوفان تمام شده است اما انتقاداتی به صحنه های نمایش داده شده در پایان وارد است.


احتمالاً این صحنه‌ها به نظر بی‌معنی می‌رسند، اما کسانی که مانگا را مطالعه کرده‌اند، می‌دانند که آنها بخش اساسی از داستان را تشکیل می‌دهند. به همین دلیل، افرادی که به بررسی آنها می‌پردازند، می‌توانند به این نتیجه برسند که این صحنه‌ها در واقع نقش مهمی در داستان دارند.حقایق زیادی وجود دارد که برای او خراب می شود. پایان این فصل می توانست مانند فصل قبل ساده باشد اما این سادگی فقط در موسیقی به چشم می خورد و صحنه هایی که پخش می شود از اهمیت بالایی برخوردار است که منجر به اسپویل شدن قسمت قابل توجهی از داستان می شود.

می‌توان به طور کلی اظهار داشت که هر دو موسیقی متن و اوپنینگ در این انیمه عملکرد بسیار برجسته‌ای داشته‌اند، اما اندینگ تا حدی خسته‌کننده است و افراد کمتری به تماشای آن تمایل دارند؛ زیرا با فضای انیمه هماهنگی کافی ندارد و صحنه‌های آن هم برای کسانی که با مانگا آشنایی ندارند، بی‌معنی به نظر می‌رسند.

دانلود تریلر از آپارات

در کل می توان گفت با انیمه ای روبرو هستیم که از نظر حماسی و نبردهای شدید به شدت حماسی و گیرا بوده و افراد زیادی را به وجد می آورد.از طرفی برای طرفداران انیمه که سال ها منتظر این فصل بوده اند، به دلیل محدود بودن قسمت ها و تاخیر در اتفاقات مهم در انیمه، در کنار واقعیت هایی که همه منتظر آن بوده اند، چندان خوشایند به نظر نمی رسد. قسمت های آیندهبطور مطلق، حتی افرادی که به مطالعه مانگا اختصاص داده‌اند، از دیدن انیمه لذت خواهند برد. زیرا در آن، مبارزات بسیار برتری منتظر آن‌ها هست و خوانندگان مانگا نیز با کیفیت بسیار بالایی قادر به تماشای بهترین مبارزات موجود هستند.

انیمه برای کسانی که قبلاً فصل اول را دیده‌اند، بسیار مناسب است و حتی ممکن است بهتر از فصل اول باشد. اما برای طرفدارانی که مدت‌ها منتظر عرضه این فصل بوده‌اند، احتمالاً نتواند ارضایی عالی ارائه دهد. همچنین برای کسانی که به مطالعه مانگا علاقه‌مندند، این انیمه به جز برخی اتفاقات مهم، چیزی جدید ارائه نمی‌دهد و فقط هیجان مبارزات مانگا را به صورت گرافیکی برای بیننده نمایش می‌دهد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *