نقد بازی تکن ۸ (Tekken 8) | بازگشت بعد از 10 سال

نقد بازی تکن ۸ (Tekken 8) - نقادانه

نقد بازی تکن ۸

پس از حدود ده سال از انتشار بازی تکن ۷، باندای نامکو با بازی تکن ۸ نشان داد که هنوز یکی از بهترین سازندگان بازی‌های فایتینگ سه‌بعدی است. تکن، تکن و تکن. این بازی یکی از محبوب‌ترین و پرموفق‌ترین بازی‌های فایتینگ در تاریخ بوده و برای ما ایرانی‌ها یک خاطره خوشایند است. آیا ممکن است که یک نفر قدیمی پلی استیشن وان داشته یا به کلوپ‌های بازی رفته باشد اما هیچ‌گاه بازی تکن ۳ پلی نکرده باشد؟ این امکان وجود ندارد. حتی افرادی که علاقه‌مند به بازی‌های ویدئویی نیستند، احتمالاً بارها درباره مجموعه بازی تکن شنیده‌اند. فقط کافی است یک بار به کاراکترهای جذاب این بازی مانند جین، هاوارانگ، پاول و ادی نگاه کنید تا عاشق آن‌ها شوید.

حال می‌فهمید که چرا تکن یکی از بهترین و پرفروش‌ترین بازی‌های فایت سه‌بعدی تاریخ است؟ احتمالاً من می‌توانم به این سوال پاسخ دهم. انیمیشن‌های هیجان‌انگیز، زیبا و جذاب تکن واقعاً باعث شده‌اند که این بازی به این محبوبیت برسد. اگرچه Tekken تقریباً سی سال پیش منتشر شده است، اما هنوز هم تماشای انیمیشن‌های آن به شگفتی هیجان‌انگیز است.

نقد بازی تکن ۸ (Tekken 8) - نقادانه

تقریبا دهه‌ای پس از انتشار Tekken 7، نامکو با بازی Tekken 8 بازگشت تا به اثبات برساند که چگونه یکی از بهترین سازندگان بازی‌های مبارزه است. این بازی هیجان انگیز و پرسرعتی است که با داستان حماسی جین کازاما و سیستم جدید گیم پلی هیت، به یکی از بهترین بازی‌های فایت سه‌بعدی در تاریخ تبدیل شده است.

“ویرچوا فایتر، یکی از اولین بازی‌های فایت سه‌بعدی، توسط شرکت سگا ساخته شده و شناخته شده است. اما نامکو با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته، انیمیشن‌های با کیفیت بالا و گیم‌پلی بهتر، در مقایسه با سگا، نتایج بهتری کسب کرده است. سری بازی‌های تکن نیز با عناوین مختلفی مانند تکن سه، پنج و هفت، به توانایی‌های جدید و پیشرفت‌های متعددی دست پیدا کرده است. با احیای ورزش‌های الکترونیکی، تکن ۷ بهترین عملکرد را از خود نشان داده است. با این حال، بازی تکن ۸ علاوه بر شباهت‌هایی با نسخه‌های قبلی، با مکانیزم‌های جدید و بهتر، توانسته است از نسخه‌های قبلی خود متمایز شود.”

سیستم Heat جدید بازی Tekken 8 ،این بازی را خیلی هیجان‌انگیز و سرعتی کرده است

اول از همه، علاقه زیادی به بحث درباره مکانیزم‌های جدید تکن ۸ دارم. اما متاسفانه در حال حاضر مانعی وجود دارد که من را از انجام این کار باز می‌دارد. اجازه دهید به این شکل بیان کنم که من به طور عادت، درباره داستان بازی‌ها صحبت نمی‌کنم. اما بخش داستانی بازی تکن ۸ به شدت تاثیرم را جلب کرده و باعث شده تا به آن فکر کنم. عموماً، داستان در بازی‌های فایتینگ برای من اهمیت زیادی ندارد و واقعاً مشکلی با این موضوع ندارم.

نقد بازی تکن ۸ (Tekken 8) - نقادانه

نقد بازی Like a Dragon: Infinite Wealth

داستان و خط داستانی بازی تکن ۸ بسیار عجیب و غریب است، با درگیری‌های خانوادگی بین پدر و پسرها. اما با تمرکز بیشتر بر جین کازاما. تجربه بخش داستانی در این بازی مثل تماشای یک انیمه حماسی و تمیز بوده است. به نظرم بازی تکن ۸ دارای بهترین داستان در یک بازی فایتینگ است و من تجربه‌ی بسیار لذت بخشی از آن را داشتم.

به حالت Heat در بازی Tekken 8، سیستم جدیدی که باعث افزایش هیجان و سرعت بازی و تاثیر مستقیم بر روی شخصیت‌های بازی می‌شود، بپردازیم. این سیستم، Heat Timer نامیده شده و با اضافه کردن نوار آبی رنگ زیر نوار سلامتی کاراکترها، به بازیکن امکان فعال کردن Heat به روش‌های مختلف را می‌دهد. وقتی کاراکتر در حالت Heat قرار می‌گیرد، ضرباتش قوی‌تر می‌شود و بازی‌های فایت آن بازیکن را به پلاس می‌اندازند.

اولین روش برای فعال کردن Heat Smash با فشار دادن یک دکمه خاص است. زمانی که Heat Smash اجرا می شود، بازی یک انیمیشن سینمایی کوتاه از شخصیت شما را نشان می دهد و بلافاصله شاهد ضربه ای از شخصیت هستیم. گاهی اوقات بازیکنان از Heat Smash برای مکانیک های دفاعی نیز استفاده می کنند. با این حال، راهی برای غیرفعال کردن اولین ضربه Heat Smash نیز وجود دارد. به سادگی جهت عقب را دو بار فشار دهید.

موزیک های هیجان انگیز بازی به پلیرها انگیزه و انرژی میدهند

Heat Engager یکی دیگر از روش‌هایی برای فعال کردن گرما است. با اجرای یک سری کمبو یا رشته‌های خاص بر روی حریف، گرما فعال می‌شود و شخصیت شما حرکت می‌کند. در این حالت، شخصیت شما برتری بیشتری نسبت به حریف کسب می‌کند. هر کاراکتر تنها می‌تواند یک بار در هر دور از این ویژگی گرما استفاده کند. همانطور که از نامش پیداست، تایمر گرمایی محدودیت زمانی دارد و تنها برای مدت 10 ثانیه برای بازیکن در دسترس است.

نقد بازی تکن ۸ (Tekken 8) - نقادانه

به طور کلی، در برخی اوقات هنگام انجام کامبو، تایمر نوار هیت تا حدی توقف می‌کند. مدیریت نوار هیت می‌تواند به شکل قابل توجهی بر روی استراتژی شما تاثیر بگذارد. کاراکترها در حالت فعال سیستم هیت، قابلیت‌های قوی‌تری را از خود نشان می‌دهند. به عنوان مثال، با اجرای یک سری دستورات، می‌توانید کامبوهای پرزرق و برق را بر روی حریف اجرا کنید.

بر اساس تمام مواردی که بررسی کرده‌ایم، می‌توان نتیجه گرفت که در حدود ۶۰ ثانیه از هر راند، اتفاقات غافل‌گیرکننده‌ای رخ می‌دهد. با توجه به سیستم هیت، سرعت و هیجان بازی به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. در هر لحظه، ترس و استرس احساس می‌کنید که حرکت بعدی حریف شما چیست و با استفاده از کدام ویژگی می‌توانید در برابر حمله وی مقاومت کنید.

یکی از ویژگی‌های بارز تکن ۸، حضور چیپ دمیج و ریکاوری نوار سلامتی است که باعث تفاوت آن با بازی‌های قبلی شده است. در این حالت، اگر حین هیت به حریف ضربه وارد کنید و او هم دفاع کند، بخش کوچکی از نوار سلامتی شما کاهش پیدا می‌کند که به آن چیپ دمیج معروف است. در نتیجه، حریف می‌تواند با وارد کردن ضربه‌های موفق، نوار سلامتی از دست رفته شما را جبران کند. به طور مشابه بازی تکن ۷، در اینجا هم ما با Rage Art روبه‌رو هستیم.

هنگامی که نوار سلامتی شما کاهش می‌یابد، شخصیت شما تبدیل به یک آتشین می‌شود و با اجرای حرکت Rage Art، می‌توانید با یک حرکت استثنایی، حریف خود را شکست دهید و وارد یک انیمیشن سینمایی شوید. با انتشار Tekken 8 با 32 شخصیت، در این بازی شخصیت‌های مختلفی وجود دارند. علاوه بر شخصیت‌های اصلی مانند جین، پل، کینگ و لاو، شخصیت‌های جدیدی نیز وجود دارند که بسیار جذاب هستند. یکی از این شخصیت‌ها رینا است، دختری مرموز که از سبک مبارزه منحصر به فردی استفاده می‌کند. در برابر او، ویکتور، یک عامل قوی فرانسوی وجود دارد.

نقد بازی Helldivers 2 | ماجراجویی در فضا - نقادانه بیشتر بخوانید: نقد بازی Helldivers 2 | ماجراجویی در فضا

نقد بازی تکن ۸ (Tekken 8) - نقادانه

نقد بازی RoboCop: Rogue City | بازگشت پلیس آهنی!

در حال حاضر، بخش قابل توجهی از کاراکترهای بازی تکن ۸ تشکیل شده از کاراکترهای قدیمی. همانطور که همیشه بوده، کاراکترهای جدید نیز به بازی اضافه می‌شوند، از جمله ادی گوردو که با ظاهر منحصر به فردش در این بازی حضور دارد. استیج‌های بازی نیز با زیبایی طراحی شده‌اند و قرار است با استفاده از استیج‌های زیباتر، لذت بردن از بازی تکن ۸ را تجربه کنیم.

بخش ناامید کننده اینجاست که حالت انلاین تکن 8 در ایران به خوبی عمل نمیکند

می‌خواهم درباره گرافیک بازی تکن ۸ صحبت کنم. این بازی، با استفاده از آنریل انجین ۵ ساخته شده است و اگرچه در نگاه اول ممکن است شباهتی به نسخه‌های قبلی داشته باشد، اما در جزئیات صورت کاراکترها بهبود قابل توجهی داشته و در کات‌سین‌های سینمایی نیز مشخص است. نورها و جرقه‌ها در تکن ۸ بسیار زیباتر به نظر می‌رسند و انیمیشن‌های بازی با طراحی هنری فوق‌العاده، واقعا می‌توانند شما را هیپنوتیزم کنند.

بازی‌ها برای من بسیار مهم هستند و موسیقی در آنها نقش بسیار مهمی دارد، به ویژه در بازی‌های فایتینگ و بیت‌ام‌آپ. در چند بازی اخیر، سبک موسیقی تکن ۸ بازی‌ها بسیار توجه‌برانگیز بوده است. موسیقی این بازی‌ها بسیار پرانرژی و هیجان‌انگیز است و واقعا به من انرژی می‌دهد. میدانم که نباید درباره بازی‌های دیگر صحبت کنم، اما به هر حال، در مقایسه با علاقه‌مندی من به بازی‌های استریت فایتر ۶، از تصمیم و تلاش آهنگسازان تکن ۸ تحسین می‌کنم و از حفظ سبک موسیقی مجموعه تکن توسط آنها بسیار خوشحالم.

بیایید درباره یکی از ویژگی‌های جذاب موسیقی بازی تکن ۸ صحبت کنیم. این بازی شامل قسمتی به نام Jukebox می‌باشد که به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا در حین بازی، موسیقی بازی‌های قبلی تکن را گوش دهند. به طور کلی، می‌توان گفت که با این ویژگی، شما می‌توانید موسیقی بازی‌های قبلی را در بازی تکن ۸ جا به جایی کنید و در منوها و حالت‌های مختلف، لذت ببرید.

نقد بازی تکن ۸ (Tekken 8) - نقادانه

در حین دوران بررسی و نقد، بخش آنلاین بازی تکن ۸ تنها به مدت دو سه روز در دسترس بود. من این بازی را در نسخه استیم تجربه می‌کردم، اما متأسفانه در ایران، بخش آنلاین بازی به خوبی کار نمی‌کند. در این دو روز، من به سختی توانستم به سرورهای بازی متصل شوم و حریف مناسبی برای بازی پیدا نکردم، که این موضوع به دلیل کمبود تعداد بازیکنان قابل درک بود. همچنین، در روز آخر، به نظر می‌رسید که سرورها در دست تعمیر هستند و تجربه‌ای که من از بخش آنلاین حین بررسی داشتم، بسیار ناامیدکننده بود. امیدوارم با افزایش تعداد بازیکنان و عرضه بازی، وضعیت بخش آنلاین تکن ۸ بهبود یابد.

با این حال، با وجود عدم دسترسی به بخش آنلاین در هنگام بازی، من توانستم ساعت‌ها از بازی لذت ببرم به دلیل وجود محتوای فراوان آفلاین. بخش آرکید کوئست در این بازی، به شما این امکان را می‌دهد که با استفاده از آواتار کارتونی خود، وارد دنیای قدیمی آرکید‌ها شوید و با شخصیت‌های دیگر رقابت کنید. این بخش همچنین دارای یک روند داستانی است. بازی تکن ۸ سعی دارد تا بازیکنان را با فایت بازی آشنا کند و در این حالت، شخصیت مکس به شما روش‌های مختلف فایت را آموزش می‌دهد.

این رویکرد به منظور ارائه بخش آموزشی بازی بسیار جذاب به نظر می‌رسد. همچنین، در تکن ۸ حالت Tekken Ball نیز وجود دارد که بخشی تفننی و سرگرم‌کننده است و امکان بازی با دوستان را فراهم می‌کند و می‌تواند باعث خنده و شادی شما و دوستانتان شود. در این حالت، کنترلرهای ویژه یا Special نیز موجود هستند که به کاربران تازه وارد در بازی کمک می‌کند تا با استفاده از دکمه‌های پیش‌فرض، کامبوها و حرکات ویژه را بر روی حریف خود اجرا کنند.

در کل، بخش تمرین تکن ۸ و بخش تمرین پانیش بازی، دو بخش بسیار مهم و حیاتی در این بازی می‌باشند که به شما کمک می‌کنند تا در بازی بهتر عمل کنید و مهارت‌های خود را بهبود بخشید. پس حتما به این بخش‌ها اهمیت دهید و به صورت منظم در آن‌ها تمرین کنید تا بهترین نتیجه را در بازی تکن ۸ به دست آورید.

نقد بازی تکن ۸ (Tekken 8) - نقادانه

نقد بازی Lords of the Fallen | الهام بخش سازندگان بازی

مجموعه بندای نامکو، که به مدت تقریباً ۳۰ سال در زمینه ساخت بازی‌های سه‌بعدی فایت کار می‌کند، همچنان در صنعت بازی‌سازی در حال پیشرفت است. علاوه بر این، با بازی تکن بازی سول کالیبر که به عنوان یکی از بازی‌های با بیشترین امتیاز در متاکریتیک شناخته شده است، می‌توان نتیجه گرفت که این شرکت در زمینه ساخت بازی‌های فایت سه‌بعدی بسیار حرفه‌ای عمل می‌کند. در حال حاضر، با معرفی بازی تکن ۸، باندای نامکو به اثبات رسیده که هنوز هم می‌تواند گیمرها و فایترهای حرفه‌ای را شگفت‌زده کند.

تکن ۸، با گیم‌پلی هیجان‌انگیز و سرعتی، موسیقی پرانرژی، شخصیت‌های دوست‌داشتنی، گرافیک هنری خیره‌کننده و انیمیشن‌های پرزرق و برق، تنها بخشی از ویژگی‌های مثبت آن است. امیدواریم بخش آنلاین بازی پس از عرضه رسمی، در ایران بهبود یابد تا بتوانیم از بهترین تجربه بازی فایت سه‌بعدی بهره‌مند شویم.

بازی Tekken 8 در چه تاریخی عرضه خواهد شد؟

بازی تکن ۸، در تاریخ ۶ بهمن برای پلی استیشن ۵، ایکس باکس سری ایکس/اس و استیم (پی سی) منتشر خواهد شد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *