نقد فیلم اکولایزر3 Equalizer | خواستار برابری

نقد فیلم اکولایزر3 Equalizer

فیلم اکولایزر3 Equalizer با صحنه‌های بسیار خشن و سکانس‌های کشتار وحشیانه و خلاقانه‌اش، حسی شبیه به «سمفونی خشونت» ایجاد می‌کند و شما را از ابتدا تا انتها به خود جذب می‌کند. طراحی و هدایت درست استاد اکشن، آنتوان فوکوا، در صحنه‌های مبارزه، سرعت خوب، میزانسن استادانه و بازیگران هماهنگ، این فیلم را به یکی از بهترین تولیدات ژانر خود تبدیل کرده است. همچنین با بررسی و نقد فیلم The Equalizer 3، می‌توانید با نقادانه با آن آشنا شوید.

فیلم‌های سری «اکولایزر» همواره با زیبایی شناسی ظاهری خود ما را مجذوب کرده‌اند و طی سال‌های متمادی، آنتوان فوکوا توانست سبک خود را در فهرست بی‌پایانی از فیلم‌های اکشن به نمایش بگذارد. بنابراین، داستان مامور ویژه سابق دستگاه امنیتی آمریکا، یعنی رابرت مک‌کال، نه تنها با صحنه‌های اکشن، بلکه با پیشرفت آهسته رابطه بین شخصیت اصلی و محیط، مخاطب را جذب می‌کند. در بخش سوم و آخر داستان مک‌کال، عناصر آشنایی نیز به وفور وجود دارند و مخاطب را به ایتالیا می‌برند. به همین دلیل، ما در این مقاله بررسی موفقیت این فیلم را برای شما آورده‌ایم.

از هنر صحنه‌بازی تا انتخاب مکان تصویربرداری و از طراحی صحنه‌های اکشن تا نقش بازیگران، همه عواملی که به ساخت این فیلم کمک کرده‌اند، در اینجا بررسی شده‌اند. همچنین، ما به بررسی دقیق داستان و نقش‌های هر کدام از شخصیت‌ها پرداخته‌ایم و مهمترین موضوعاتی که در بازیگری و کارگردانی این فیلم تاثیرگذار بوده‌اند را با شما مطرح می‌کنیم. به طور کلی، فیلم‌های سری «اکولایزر»، با ترکیبی از اکشن، هیجان و عناصر درونی شخصیت‌ها، همواره مخاطبان را به خود جذب کرده و باعث شده‌اند تا این سریال به یکی از محبوب‌ترین و موفق‌ترین سریال‌های سینمایی دنیا تبدیل شود. امیدواریم که در این مقاله، شما هم مثل ما، لذت ببرید و این سریال را به دوستان خود معرفی کنید.

نقد فیلم اکولایزر3 Equalizer | خواستار برابری

داستان فیلم

فیلم اکولایزر3 با صحنه ای اکشن آغاز می شود که در آن رابرت مک کال (دنزل واشنگتن) به تنهایی کارخانه شراب سازی جنایی در سیسیل را تمیز می کند. او توانسته است این مکان و افراد بدجنس حاضر در آن را نابود کند، اما در نهایت به واسطه یک پسربچه کوچک از طرف بلندگویی که در ناحیه کمرش قرار دارد، زخمی می شود. پس از آن به دلیل موقعیت های تصادفی، مک کال به شهر کوچک آلتامونته در ایتالیا می رسد، جایی که به عنوان یک عضو جدید توسط اهالی محل پذیرفته می شود.

در فیلم اکولایزر3 ساکنان محلی نیز مشکلات خاص خود را دارند و یکی از اصلی ترین آنها فشار مافیای محلی کامورا است. ناگفته نماند که مک کال قصد ندارد چنین رفتاری را از جانب مجرمان تحمل کند. با این حال، او ابتدا باید قدرت خود را بازیابد تا بتواند انتقام مناسبی را انجام دهد. در سومین و شاید آخرین قسمت از فرنچایز Equalizer، آنتوان فوکوا و دنزل واشنگتن بازسازی مشترک دیگری از «هفت سامورایی» توسط کوروساوا و البته بازسازی آمریکایی «هفت باشکوه» را خلق می‌کنند که داستانی غربی درباره پشیمانی شخصی است. و فردی که بتواند بخشی از واقعیت تاریک جامعه را بدون کمک سیستم معیوب ترمیم کند.

بعد از تماشای دو فیلم قبلی اکولایزر3 ، هیچ راز مهمی درباره هویت و گذشته شخصیت اصلی یعنی رابرت مک‌ کال با بازی عالی دنزل واشنگتن باقی نمانده است. مردی که بعد از از دست دادن همسرش، به انحطاط آرمان های زندگی‌اش و شرایط آلوده سازمانی که پای آن سوگند خورده بود، فروپاشی کرده است؛ این ویژگی‌های رفتاری، نماد ویژه ای از فیلمنامه های پل شریدر هستند. اما مخاطب را به قهرمان خود، هاله یک قدیس یا یک دیوانه متقاعد نمی‌کند. به جای آن، به دنبال ارجاعات بصری به نظم جدید در زندگی مک‌کال است، بدون اینکه به نقشه روانشناختی عمیقی بپردازد.

نقد فیلم اکولایزر3 Equalizer | خواستار برابری

قهرمان فیلم اکولایزر3 از مدت ها قبل فهمیده است که رنج و درد چیست و پیچ و خم کوچه ها و کوچه های باریک یک شهر تاریخی ایتالیایی که قرن ها بدون تغییر باقی مانده اند، آرامش را به او می آموزد. در این فیلم، فوکوآ پس از یک صحنه ابتدایی خشن و دیدنی، یک ساعت عمل را کنار می‌گذارد تا قهرمان مجروح را در حالی که در خیابان‌ها و کوچه‌های آلتامونته ناپل قدم می‌زند و به تماشای چهره‌ی قهرمانی که به دنبال آرامش است، تعقیب کند.

در طول مدتی که در سفر به ایتالیا گذراندم، علیرغم فقدان اکشن، باز هم فرصت همراهی با یک بازیگر با استعداد را برایم فراهم کرد. یعنی حضور دنزل واشنگتن 68 ساله روی پرده، که تماشای فیلم را حتی از خود اکشن جذاب تر می کند. از برخوردهای گرم با ساکنان آلتامونته گرفته تا کاوش در قسمت تاریک شهر و مشاهده حضور مافیا یا کامورا در این مکان، دنزل واشنگتن در سراسر این فیلم عالی است.

ایتالیا به عنوان مکانی معروف برای بازنشستگی افراد مسن در فرهنگ پاپ شناخته می‌شود. در این نقطه، لوکیشن‌های فیلم نیز نمادی از این مکان و معنای آن را نشان می‌دهند. همچنین، مک‌کال به عنوان یک شخص خسته در اینجا حضور دارد و می‌خواهد از تمام فعالیت‌هایش بازنشسته شود. این تصویر به شدت به قهرمانان فیلم‌های وسترن نزدیک است و فوکوا آن را به وضوح به نمایندگی از این تصویر پنهان نمی‌کند.

فصل دوم سریال Fallout ساخته میشود بیشتر بخوانید: فصل دوم سریال Fallout ساخته میشود

نقد فیلم اکولایزر3 Equalizer | خواستار برابری

صحنه های خاص و منحصر به فرد

فیلم اکولایزر3 ، با داشتن صحنه‌های اکشن کم اما جذاب، با زیبایی شناسی کلی خود مطابق است. تغییر منظره از ایالات متحده آمریکا به ایتالیا، یک تصمیم عالی بود که به نفع همه عناصر داستان، از جمله نمایش اکشن، تاثیرگذار بود. این فیلم، با نشان دادن زندگی در یک شهر کوچک که همه افراد با هم آشنا هستند و همدلی و خوش رفتاری با یکدیگر را تجربه می‌کنند، جذابیت خاصی دارد. شخصیت مک کال، در این پس زمینه، به نظر می‌رسد مانند یک بیگانه بدبین، اما حتی یک آمریکایی سختگیر معمولی نیز در نهایت با گرمای چنین محلی، همراه می‌شود.

در عین حال، عملکرد دوربین به صورت جداگانه، تمام مکان‌های محلی را به نمایش می‌گذارد. استفاده از فیلم اکولایزر3 برای نمایش مناظر زیبای جنوب ایتالیا، به وجود لایه‌ای از عظمت بصری که نادیده گرفتن آن دشوار است، می‌انجامد. از نظر بصری، اکولایزر3 به شکلی فوق‌العاده زیباست. باید توجه داشت که ایتالیا سرزمینی با زیبایی‌های فراوان است و این فیلم به خوبی توانسته است این واقعیت را به تصویر بکشد و بیننده را به جادوی خود مبتلا کند. همچنین، از دیالوگ‌های درست نوشته شده، شروران بدجنس و موسیقی یا تم اصلی عالی استفاده شده تا همه چیز را بهبود بخشد.

فیلم اکولایزر3 ، با توجه به صحنه‌های اکشن کم ولی جذاب، با زیبایی شناسی کلی فیلم هماهنگ است. تغییر منظره از ایالات متحده آمریکا به ایتالیا، تصمیمی عالی بود که به نفع همه عناصر داستان، از جمله نمایش اکشن، انجام شد. طرح زندگی در یک شهر کوچک که همه افراد آن با یکدیگر آشنا هستند و برای کمک به یکدیگر آماده انجام هر کاری هستند، این فیلم را جذاب می‌کند. شخصیت مک کال در این پس زمینه به نظر می‌رسد که مانند یک بیگانه بدبین است، اما حتی یک آمریکایی سختگیر معمولی نیز در نهایت با گرمای چنین محلی همراه می‌شود.

نقد فیلم اکولایزر3 Equalizer | خواستار برابری

از طرف دیگر، دوربین برای جلوه دادن به تمام جاذبه‌های محلی به طور جداگانه استفاده می‌شود. استفاده از فیلم برای نشان دادن مناظر زیبای جنوب ایتالیا، لایه‌ای از عظمت بصری را افزوده است که نادیده گرفتن آن دشوار است. از نظر بصری، فیلم “The Equalizer 3” بسیار زیبا است و باید توجه داشت که ایتالیا خودش سرزمینی با زیبایی‌های بی‌نظیر است و این فیلم به خوبی توانسته است این واقعیت را به تصویر بکشد و جادوی خود را برای بیننده منتقل کند. به علاوه، دیالوگ‌های درست نوشته شده، شروران بدجنس و موسیقی یا تم اصلی عالی، همه چیز را بهبود می‌بخشد.

ارتش یک نفره !

با توجه به تفاسیر مختلف، در پایان پرده سوم فیلم اکولایزر3 ، مک کال به مواجهه با بدجنس‌های ایتالیایی قرار می‌گیرد. رئیس اوباش، وینسنت کوارانتا (آندره آ اسکاردوزیو) سعی می‌کند تا با ایجاد دشمنی سرسخت بین خود و مک کال، او را از درجه‌یک دشمنان خود ساخته ولی در پایان، مک کال توانایی این را دارد که هیچکدام از این شروران را تحت تاثیر قرار ندهد. اما به صورت ناگهانی، فیلم اکولایزر3 به یک دیوانه‌وار شیفت می‌دهد و به یک فیلم اسلشر تبدیل می‌شود، جایی که مک کال به سبک جیسون ورهیز، تمام اراذل و اوباش را در یک عمارت به هلاکت می‌رساند.

اما من او را دوست داشتم! فوکوا تصمیم می‌گیرد که فیلم اکولایزر3 را به عنوان خشونت‌ترین فیلم فرانچایز بسازد و این تصمیمش را اعلام می‌کند. تماشای فیلم Equalizer 3 مثل تماشای یک کشتی‌گیر حرفه‌ای است که با گروهی از کودکان نوپا مواجه می‌شود. در اینجا ما یک قاتل حرفه‌ای داریم که همه باید جلوی او زانو بزنند. دیدن واشنگتن در حال انجام اقدامات خشونت‌آمیز و در عین حال سرگرم‌کننده، باعث می‌شود بخواهیم هنوز یک فیلم دیگر در این فرانچایز وجود داشته باشد.

اما تماشای مک‌کال با بازی واشنگتن در فیلم اکولایزر3 ، به یکی از بزرگترین و جذاب‌ترین سورپرایزهای تابستان گذشته تبدیل می‌شود. او هنوز همان جادوی فیلم را دارد که ما را وادار به تشویق او می‌کند، مهم نیست که چه اتفاقی می‌افتد و فیلم اکولایزر3 شبیه به یک تکامل شخصیت است.

نقد فیلم اکولایزر3 Equalizer | خواستار برابری

کلام اخر

فیلم اکولایزر3 را می‌توان بهتر از یک فیلم اکشن، یک درام وسترن تلقی کرد. این توصیف، تعارفی نیست زیرا هر دو صحنه دراماتیک و اکشن در این فیلم بهترین اجرا را دارند. به عنوان یک مخاطب، در تماشای این فیلم، فوکوا به نتیجه‌ای منحصر به فرد از داستان رابرت مک کال رسید که در بالاترین سطح زیبایی شناسی قرار دارد. بنابراین، پیشنهاد تماشای اکولایزر3 به مخاطب، به طور کاملا موجه است.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *