نقد فیلم آرزوی ایرلندی | یک دارم عاشقانه

نقد فیلم آرزوی ایرلندی | یک دارم عاشقانه

فیلم آرزوی ایرلندی با بازی لیندزی لوهان که به تازگی در نتفلیکس منتشر شده است به یکی از ضعیف ترین فیلم های کمدی رمانتیک سال های اخیر تبدیل شده است.

بازار فیلم‌های کمدی عاشقانه مانند ( فیلم از پایان دنیا خیلی انتظار نداشته باش ) همواره مورد علاقه بوده است، اما اغلب این آثار، آثاری کاملا فراموشنده و ضعیف بوده‌اند که حتی ارزش تماشای یک بار را نداشته‌اند. اما اکنون فیلم “آرزوی ایرلندی” منتشر شده است که در آن شاهد همکاری دوباره لیندزی لوهان با نتفلیکس برای یک فیلم کمدی عاشقانه دیگر هستیم. آیا این همکاری موفقیت آمیز خواهد بود؟ داستان فیلم “آرزوی ایرلندی” درباره مدلین است که در زمانی که عشق زندگی‌اش با بهترین دوستش نامزد می‌شود، احساسات خود را به کنار می‌گذارد تا در عروسی آن‌ها در ایرلند شرکت کند.

نقد فیلم آرزوی ایرلندی | یک دارم عاشقانه- نقادانه

خلاصه داستان فیلم آرزوی ایرلندی

چند روز قبل از مراسم ازدواج، مدی به خود خوابیده و آرزوی عشق واقعی خود را دارد. او انتظار دارد که هنگام بیدار شدن به عنوان همسر آینده اش، این رویا به حقیقت تبدیل شود. اما مدی به زودی متوجه می شود که همسر و عشق واقعی اش فرد دیگری است. گاهی اوقات فیلم ها به گونه ای ساخته می شوند که نیازی به تماشای کامل آن نیست و در ابتدا می توانید پایان آن را حدس بزنید و از تماشای ادامه آن خودداری کنید.

آیا مشکل فیلم آرزوی ایرلندی، کلیشه‌ای بودن آن است یا مشکلات دیگری نیز وجود دارد؟ فیلم آرزوی ایرلندی داستانی مشخص و قابل پیش‌بینی دارد و شخصیت اصلی رویای ازدواج با رئیسش را دنبال می‌کند و هیچ تلاشی برای رضایت او دریغ نمی‌کند. با این حال، رئیسش قرار است با دوست مدی ازدواج کند و این باعث تغییر کلی داستان می‌شود. هدف اصلی فیلم، نمایش عشق واقعی است و در یک جمله می‌توان آن را به شکلی بچگانه و احمقانه خلاصه کرد.

نقد فیلم آرزوی ایرلندی | یک دارم عاشقانه

یک بازی قابل قبول از لیندزی لوهان با کمی ارفاق

در فیلم “Irish Wish”، چندین بار به مخاطب نشان داده می‌شود که بن کندی و مدی هیچگونه ارتباط و تفاهمی با یکدیگر ندارند و در واقع هیچ نقطه اشتراکی بین آن‌ها وجود ندارد. همانطور که در تمام آثار مشابه دیگر نیز می‌بینیم، عشقی کورکورانه، اشتباه و یک طرفه در اینجا نیز حاکم است. اما در بین این همه، نحوه‌ی روایت فیلم و آشنایی مدی با شخصیت عکاس که در نهایت به عشق واقعی او می‌انجامد، به شکلی کاملاً دلخواه و غیرمنتظره پیش می‌رود. این روند فیلم به گونه‌ای است که مخاطب احساس می‌کند در ابتدای فیلم، سازندگان آن را برای افراد جوان ساخته‌اند، اما در لحظه‌ی پایانی، همه چیز تغییر کرده است.

در فیلم آرزوی ایرلندی، مدی قصد دارد با استفاده از زور و اجبار، ارتباط مدی و بن کندی را ثابت کند اما به هیچ نتیجه‌ای نمی‌رسد و در عوض، بهترین لحظات خود را با شخصیت جیمز یا عکاس خودش سپری می‌کند. این امر در طول فیلم بسیار متأسفانه و آزاردهنده است. به‌طور کلی، فیلم برای نشان دادن تغییر دیدگاه مدی درباره عشق، از شکلی تقریبا فانتزی استفاده می‌کند و تصمیم می‌گیرد که از حالت دفاعی خود خارج شود. بااین‌حال، نحوه اجرای این موضوع به گونه‌ای نیست که باعث شود ما احساس کنیم واقعا تغییری رخ داده است.

مسئله اصلی این است که به نظر می رسد همه رویدادها و تغییرات اجتناب ناپذیر هستند و سازندگان حداقل تلاش خود را برای نمایش این موضوع انجام داده اند. مدی به سرعت از خواسته خود پشیمان می شود و وقتی با جیمز بیرون می رود نظر او کاملاً تغییر می کند. در کل نمی‌توانیم لحظه خاص و مهمی را مشاهده کنیم که در آن یک رابطه خاص شکل می‌گیرد و فیلم به سادگی مسیری از پیش تعیین شده را طی می‌کند.

نقد فیلم نامه های کوچک شرورانه | تبعیض‌های نژادی-نقادانه بیشتر بخوانید: نقد فیلم نامه های کوچک شرورانه | تبعیض‌های نژادی

نقد فیلم آرزوی ایرلندی | یک دارم عاشقانه

عنصر فانتزی به گونه ای است که هر اتفاقی که در فیلم رخ می دهد می تواند بخشی از قهرمان داستان باشد و مدی در طول داستان باید یاد بگیرد که عشق واقعی چیست و چرا عشق او به بن کنی اشتباه است. با این حال، اگرچه این بخش پتانسیل بالایی در طول فیلم دارد، اما از آن به درستی استفاده نمی شود و پایان فیلم، اگرچه کاملاً قابل پیش بینی است، اما همچنان در انتقال موثر پیام خود تلاش می کند.

به‌رغم ناکارآمدی بخش درام و عاشقانه، امیدوار بودم که حداقل بخش کمدی فیلم بتواند کیفیت مناسبی داشته باشد، اما متأسفانه واقعیت این است که بخش کمدی فیلم بسیار ضعیف است. طنزهایی که در فیلم به کار گرفته شده‌اند، به‌طور کامل سطحی و بی‌عمق هستند و بیننده به سختی می‌تواند در لحظات مختلف فیلم لبخند بزند. این موضوع نشأتی از فیلمنامه و کارگردانی دارد که نشان می‌دهد نوشته‌های فیلم، در واقع قوی نیستند و قادر به ایجاد و ارائه صحنه‌های کمدی مناسب نیستند.

اما مشکل دیگری که باعث شده است که کمدی در فیلم ضعیف تر به نظر بیاید، انتخاب بازیگران است. در واقع، فیلم نیاز به ستارگانی دارد که بتوانند حداقل بیننده را با امید به آن‌ها به تماشای فیلم وادار کنند، اما اینگونه بازیگران در فیلم آرزوی ایرلندی وجود ندارند. برای مثال، در فیلم Anyone but You، با وجود مشکلات فراوانی که دارد، حضور دو ستاره اصلی حداقل باعث شده است که فیلم بهتر از انتظار عموم باشد، اما در اینجا چنین موضوعی وجود ندارد.

نقد فیلم آرزوی ایرلندی | یک دارم عاشقانه

کلام اخر

انتخاب لیندزی لوهان برای بازی در نقش مدی در فیلم آرزوی ایرلندی، ممکن است نهایتاً یک انتخاب مناسب نباشد. اگرچه لوهان در گذشته به عنوان ستاره درخشانی شناخته شده است، اما آیا همین امروز نیز این موضوع صدق می‌کند؟ حداقل فیلم آرزوی ایرلندی نشان می‌دهد که این ادعا قابل قبول نیست. برای شکستن این ادعا، لوهان به کمک نتفلیکس در حال بازگشت است، اما این بازگشت می‌توانست به شکلی بهتر از این باشد که در چنین فیلم ضعیفی شاهد آن باشیم. به هر حال، بازی سایر بازیگران در فیلم آرزوی ایرلندی تا حدودی بیش از حد تحمیل شده است و نتیجه‌ی نهایی نتوانسته است انتظارات را برآورده کند.

ستاره فیلم بدون شک طبیعت آن است. همانطور که می‌دانید، بهترین قسمت فیلم زیبایی طبیعت ایرلند است. اگر فقط به دلیل تماشای طبیعت این کشور، فیلم را تماشا کنید، لذت خواهید برد. روند فیلم، از طریق درام و بخش کمدی، خسته‌کننده است، اما طبیعت ایرلند واقعاً تمام موارد را جای خودش پر کرده است. سازندگان فیلم هم فهمیده‌اند که این قسمت می‌تواند بیننده را تا انتها به خود جذب کند.

فیلم «آرزوی ایرلندی» به یکی دیگر از کمدی های رمانتیک ضعیف هالیوود و نتفلیکس تبدیل می شود. لیندسی لوهان با فیلم آرزوی ایرلندی سعی کرده بازگشتی موفق به بازیگری داشته باشد اما عواملی مانند فیلمنامه ضعیف و طرح کاملاً قابل پیش بینی باعث شکست این اهداف شده است. در نهایت نه جنبه کمدی و نه درام فیلم می درخشد، بلکه عناصر فرعی دیگری مانند طبیعت زیبای ایرلند به ستاره اصلی فیلم آرزوی ایرلندی تبدیل می شوند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *