نقد فیلم سریع و خشن 10 (Fast X) | هیجان سرعت

نقد و بررسی فیلم سریع و خشن 10 - نقادانه

بازگشت سریع و خشن با فیلمی حاوی اکشن‌های دیوانه‌وار و خارق‌العاده به صحنه بازگشته است، اما آیا واقعا این سریال هنوز قدرت و توانایی برای ادامه دارد؟

فیلم سریع و خشن 10

مجموعه فیلم سریع و خشن، یکی از محبوب‌ترین مجموعه‌های اکشن در سال‌های اخیر در هالیوود است. این مجموعه که تقریباً بیش از دو دهه است که ساخت قسمت‌های جدید آن ادامه دارد، به نظر نمی‌رسد که قرار باشد به پایان برسد. اما پس از فیلم Furious 7 که حکم پایانی بر خط داستانی اصلی این مجموعه اکشن داشت، یونیورسال و تیم بازیگران همچنان به ساخت فیلم‌های سریع و خشن ادامه دادند و حالا نوبت به فیلم سریع و خشن رسیده است تا دوباره ما را به دنیای صحنه‌های اکشن بی‌منطقش ببرد!

فیلم سریع و خشن 10 با یک صحنه فلش‌بک آغاز می‌شود. در این صحنه، به اتفاقات فیلم سریع و خشن 5 در برزیل بازگشته می‌شویم. در اینجا متوجه می‌شویم که هرنان ریز، شخصیت منفی فیلم، یک پسر به‌نام دانته داشته است که توسط جیسون موموآ بازی می‌شود. حالا، ده سال پس از آن اتفاق، و در زیر نظر خانواده دومینیک تورتو، هرنان بالاخره قصد دارد انتقام مرگ پدرش را بگیرد. اما آیا فیلم سریع و خشن با قسمت دهم توانسته به مسیر گذشته خود بازگردد؟ آیا داستان دو قسمت قبلی تکرار شده است؟

نقد و بررسی فیلم سریع و خشن 10 - نقادانه

شاید شنیده باشید که می‌گویند وقتی زمانش فرا رسید باید تمامش کنید. در مورد یک مجموعه هم چنین موضوعی صدق می‌کند و زمانی‌که حس کردید وارد یک چرخه تکرار شدید و صرفا در حال تکرار خود هستید و دیگر ایده و کاری برای انجام دادن ندارید، باید به آن خاتمه دهید. حالا مجموعه سریع و خشن به چنین وضعیتی دچار شده است. سازندگان نه از خیر سود قابل‌توجه این مجموعه اکشن می‌گذرند و نه تصمیمی برای خاتمه دادن به آن دارند.

باید زمانی که احساس می‌کنید در یک چرخه تکرار نامتناهی قرار گرفته‌اید و از کار کردن دیگر لذت نمی‌برید، به آن خاتمه دهید. مجموعه فیلم سریع و خشن نیز به همین مشکل برخورده است و سازندگان آن نه تنها از نظر سود حتی نقشه‌ای برای پایان دادن به آن ندارند.

یکی از مشکلات اصلی فیلم سریع و خشن 10

اما مشکل دقیقا کجا است؟ مجموعه فیلم سریع و خشن با قسمت هفتم رسما به پایان رسید و از نظر داستانی چیز بیشتری برای گفتن باقی نماند. اما در هر صورت، وقتی از یک مجموعه پرفروش صحبت می‌کنیم، آخرین گزینه قطعا پایان دادن زودهنگام به آن است که این فیلم‌ها تبدیل به ماشین چاپ پول شوند. به وضوح، زمانی که من به تماشای این فیلم‌ها می‌نشینم، دنبال یک اکشن واقع‌گرا نیستم و مطمئن هستم که باید با غیرمنطقی‌ترین و عجیب‌ترین اکشن ممکن روبرو شوم.

هر چند هر چیزی یک تاریخ مصرفی دارد و تاریخ مصرف این مجموعه نیز به سر رسیده است. اما فیلم سریع و خشن به دنبال یک بازگشت به گذشته است تا داستان جدیدی را به ارمغان بیاورد و باز هم مجموعه را به روزهای خوبش برگرداند. احتمالا در این داستان دشمنی از گذشته به نام دومینیک تورتو وجود دارد که منتظر یک فرصت مناسب برای حمله به او و خانواده‌اش است. این ایده می‌تواند جالب و هیجان‌انگیز باشد. اما همانطور که اتفاقات فیلم پیش می‌رود، تدریجا متوجه می‌شویم که دانته فقط به دوام دادن به شخصیت شرور و جالب خود مشغول است و هیچ کار دیگری ندارد.

نقد و بررسی فیلم سریع و خشن 10 - نقادانه

فیلم سریع و خشن 10 از ابتدا مشکلات خود را نشان می‌دهد و مسیری را که قبلا طی کرده است، دقیقاً پیروی می‌کند. اما متأسفانه هیچ دلیل یا توجیهی برای ادامه داستان وجود ندارد و دانته نیز در این قسمت با موفقیت مواجه نمی‌شود. اکنون شخصیت شرور این فیلم، یعنی دانته، معرفی می‌شود که قرار است به تیم دام کمک کند. او به نوعی ترکیبی از شخصیت‌های جوکر و دکارد شاو در قسمت هفتم است که با رفتارهای عجیب و غریبش، قرار است بزرگ‌ترین ضربه را به تیم دام وارد کند.

با این حال، بر خلاف برادران شاو که تأثیر قابل توجهی در موفقیت مجموعه داشتند و باعث ترس بزرگی برای خانواده دام شدند، دانته تنها یک شخصیت خالی و بیهوده است. او با شوخی‌های بیش از حد و کارهای رو به اعصاب، فقط باعث می‌شود ما از او خسته‌تر و دلسردتر شویم، به جای اینکه نگران آینده شخصیت‌ها باشیم. البته، در پایان فیلم سریع و خشن 10 ، یک تویست جالب و غافلگیرکننده وجود دارد که بیننده را متعجب می‌کند. اما حقیقت این است که نویسندگی فیلم سریع و خشن 10 به حدی ضعیف و سطحی است که تویست نیز نمی‌تواند به اندازه‌ای که ما انتظار داریم، در پایان فیلم تأثیر گذار باشد.

در نهایت، بازی جیسون موموآ به دل نمی‌نشیند و او سعی می‌کند تا دانته را به شخصیتی تبدیل کند که سازندگان انتظارش را دارند. اما واقعیت این است که وقتی روی کاغذ به درستی به آن پرداخته نشده، نمی‌توان انتظار داشت که در عمل هم موفق باشد. موموآ بازیگری مناسب نیست و نمی‌تواند نقش را به درستی اجرا کند. آیا قرار است بیننده او را به عنوان یک قاتل سادیسمی با مشکلات رفتاری قبول کند؟ دانته به اندازه کافی پتانسیل داشت که جای دکارد شاو را بگیرد، اما اگر برنامه بهتری برای او پیاده‌سازی می‌شد.

نقد و بررسی فیلم سریع و خشن 10 - نقادانه

همانطور که پیش‌تر اشاره کردم، یکی از مشکلات اصلی فیلم سریع و خشن 10 مربوط به فیلمنامه آن است. دیالوگ‌های این فیلم به گونه‌ای سطحی و ضعیف هستند که به سختی می‌توان باور کرد این فیلم با هزینه‌ای چندین میلیون دلار تولید شده است. علاوه بر این، فیلمنامه این فیلم پر از دیالوگ‌های توخالی و بیش از حد شعاری است. ظاهراً وین دیزل در هر لحظه تلاش کرده است تا ایده‌های خود درباره خانواده و ماشین را در فیلمنامه جای دهد، اما در عوض، ما شاهد دعوای بیهوده و بی‌هدف بین شخصیت‌های لتی و سایفر در زندان هستیم. اینکه هدف از ایجاد این صحنه چیست، به هیچ وجه مشخص نیست.

نقد فیلم باسکو | یک فیلم، با ژانر فرار از زندان بیشتر بخوانید: نقد فیلم باسکو | یک فیلم، با ژانر فرار از زندان

بازگشت شخصیت‌ها از مرگ

بازیگران فیلم سریع و خشن 10 با افتخار به فیلم‌برداری این صحنه بدون حضور کارگردان نگاه می‌کنند، اما آن‌ها یکی از بی‌منطق‌ترین و بدترین صحنه‌های کل مجموعه را خلق کردند، که چند لحظه بعد شاهد تغییر نظر هر دو شخصیت در رابطه با یکدیگر هستیم. هدف فیلم این است که با صحنه‌های احساسی مشکلات خود را رفع کند، اما تصمیماتی که سازندگان در مورد آن گرفته‌اند باعث شده است تا حتی این صحنه‌ها مثل گذشته خیلی عمل نکند و نتوانیم با آن ارتباطی که لازم است، داشته باشیم.

نقد و بررسی فیلم سریع و خشن 10 - نقادانه

یکی از دلایل بازگشت شخصیت‌های فیلم سریع و خشن از مرگ، تلاش سازندگان برای بازگشت مجموعه است. در واقع، این بازگشت مجموعه، از طریق بازگشت شخصیت‌های آن از دنیای مردگان صورت می‌گیرد. در قسمت قبل، هان که از بهترین شخصیت‌های اصلی مجموعه است، به شکل معجزه‌آسایی از مرگ بازگشت. اما در این قسمت، ما شاهد تکرار این موضوع هستیم. اما چرا این تصمیمات اشتباه هستند؟ چرا این اقدامات به عنوان نوعی شلیک به پای خود محسوب می‌شوند؟

مشکل در این است که قتل‌های انجام شده توسط دکارد شاو و برادر کوچک‌ترش، اولویت اصلی آن‌ها نبوده و تنها به عنوان جزئی از نقشه‌های بزرگترشان بوده است. این باعث می‌شود تا تماشاگر احساس کند که هیجان کشیده می‌شود و تنها به دلیل بودن آن‌ها در تیم تورتو این تعداد قتل‌ها انجام شده است.

همچنین، این قتل‌ها باعث می‌شود تا تماشاگران همیشه در حال انتظار باشند که کدام عضو تیم تورتو بعدی است که به قتل می‌رسد و این باعث می‌شود تا تماشاگران در انتظار باشند و هیجان زیادی برای آن‌ها به وجود نیاید.

با این حال، این موضوع به طور کلی می‌تواند تاثیر منفی بر روی داستان داشته باشد و باعث شود تا تماشاگران بیشتر به جزئیات داستان توجه نکنند و به جای آن، در حال تماشای قتل‌های بدون هیچ گونه ارتباط با داستان و شخصیت‌های اصلی باشند.

در نهایت، این موضوع می‌تواند باعث شود تا شخصیت دکارد شاو و برادر کوچک‌ترش، به عنوان شخصیت‌های شرور و کمی دروغگو در ذهن تماشاگران نمایش داده شوند و این باعث می‌شود تا نگرش تماشاگران نسبت به این دو شخصیت، به خوبی شکل نگیرد و احساس کنند که این شخصیت‌ها به طور کلی به عنوان فریبکاران و شادکامان نمایش داده شده‌اند.

بازگشت شخصیت‌ها از مرگ ایده‌ای است که به دلیل سادگی و ارزانی ساختن فیلم سریع و خشن 10 ، می‌تواند جذاب و جالب به نظر برسد. اما این ایده باعث می‌شود تا اتفاقات قسمت‌های قبلی و حتی مرگ شخصیت‌ها بی‌اهمیت شود و باعث می‌شود تا در مورد پایان‌بندی فیلم‌ها کمی فکر کنیم که آیا اتفاقاتی که رخ داد واقعا مهم بوده‌اند؟ آیا کسی واقعا کشته شده است؟ این ایده پایین‌ترین سطح خلاقیت و نوآوری را در فیلم‌ها نشان می‌دهد و یک ضربه بسیار بد به اتفاقات و داستان‌های قبلی می‌زند. بنابراین، بهتر است که سازندگان فیلم‌ها از این ایده استفاده نکنند و به جای آن، از ایده‌های خلاقانه‌تر و جذاب‌تر برای جلب توجه مخاطبان استفاده کنند.

واقعیت این است که می‌توانیم به راحتی اظهار داشته باشیم که تمامی این شخصیت‌ها در قسمت یازدهم بازگشته و احتمالاً دچار زخم‌هایی شده‌اند. ما از قبل تجربه کرده‌ایم که حتی مرگ‌هایی که شاهد آنها بودیم در نهایت به شکلی معجزه‌آسایی تغییر کرد و شخصیت‌ها به طرزی غافلگیرکننده زنده بازگشتند. اما شخصیت‌های جدیدی که در مجموعه فیلم سریع و خشن به نمایش گذاشته شده‌اند، هیچ‌گونه موفقیت قابل توجهی نداشتند. علاوه بر جیسون موموآ، ما شاهد اضافه شدن شخصیت‌های دیگری مانند بری لارسون و آلن ریچسون نیز هستیم.

نقد و بررسی فیلم سریع و خشن 10 - نقادانه

با این حال، باید توجه داشت که شخصیت‌ها در این فیلم نقش جایگزینی دارند و این باعث می‌شود که نتوانند خود را به خوبی نشان دهند، به ویژه شخصیت آلن ریچسون که در واقع جذاب‌ترین نقش را ایفا می‌کند. اما این موضوع نباید باعث شود که از صحنه‌های اکشن فیلم ناامید شویم. باید توجه داشت که در بخش‌های اخیر، صحنه‌های اکشن بسیار سریع و شدید بوده‌اند و ممکن است به نظر غیر منطقی بیایند. اما با این حال، هیجان و تنش این صحنه‌ها را نمی‌توان نقص در فیلم دانست. بنابراین، باید از این موضوعات گذشته و بر روی نقاط قوت فیلم تمرکز کرد.

 زرق و برق صحنه‌های اکشن در سریع و خشن 10

اما هرچقدر سازندگان سعی کنند تا صحنه‌های جذاب و هیجان‌انگیزی را در سینما ارائه دهند، متأسفانه در بسیاری از مواقع، نتیجه‌ی کارشان می‌تواند ناامید کننده باشد. به عنوان مثال، در صحنه‌ی ابتدایی فیلم اکشن، ما شاهد حرکت یک بمب مرگبار در خیابان‌های شهر رم هستیم که مثل یک توپ فوتبال در حال غلطیدن در خیابان‌ها است. تورتو و تیمش سعی می‌کنند تا آن بمب را متوقف کنند، اما به نظر می‌رسد که بی‌نتیجه باشند و در نهایت، آن بمب سبب آسیب جدی به تیمشان می‌شود.

نقد و بررسی فیلم سریع و خشن 10 - نقادانه

صحنه‌های اکشن بعدی همچنان به همان شیوه تکراری و بی‌هیجان ادامه دارند و این نشان می‌دهد که نویسندگان فیلم اصلا به تلاش برای ارائه چیز جدید و متفاوت از قبل فکر نکرده‌اند. این عدم تغییر و تکرار آنچه که قبلا دیده‌ایم، باعث می‌شود فیلم تا حدی پیش‌بینی‌پذیر و بدون هیجان باشد. اگرچه قسمت دهم در مقایسه با قسمت نهم پیشرفتی دارد، اما این پیشرفت نسبت به نظر برساننده‌ای که ایده‌های جدید و خلاقانه در فیلم مورد استفاده قرار نگرفته است، بسیار کم ارزش است.

به نظر می‌رسد که نویسندگان فیلم سریع و خشن 10 ، تنها به دنبال ساخت یک فیلم با درآمد بالا هستند و تلاشی برای ایجاد یک داستان جذاب و کاراکترهای جدید ندارند. در واقع، فیلم پایانی این سری، به نظر می‌رسد که تنها برای جلب توجه و صرفا برای کسب درآمد ساخته شده است و نه به دنبال ساختن یک اثر هنری و کیفیتی بالا.

نقد فیلم جان ویک 4 (4 John Wick)| شمشیر سامورایی

با این حال، امیدواریم که در آینده، نویسندگان و تهیه‌کنندگان فیلم‌های اکشن، بیشتر به تلاش برای ارائه چیز جدید و خلاقانه توجه کنند و به جای تکرار آنچه قبلا دیده‌ایم، به ساختن یک داستان جذاب و هیجان‌انگیز بپردازند. این باعث خواهد شد که فیلم‌های اکشن همچنان مورد علاقه مخاطبان باقی بمانند و به این صنعت ادامه داده شود.

فیلم سریع و خشن سعی می‌کند تا با شروع دوباره، مجموعه سریع و خشن را به یک مرحله جدید برساند. اما با بازگشت شخصیت‌ها از مرگ، تهدیدی بزرگ با استفاده از دانته و دیالوگ‌ها و فیلمنامه‌ای ضعیف و سطحی، شخصیت‌های جدید و بدون جذابیت، صحنه‌های اکشن بدون هیجان و غافلگیری‌های قابل پیش‌بینی، نشان می‌دهد که مجموعه سریع و خشن در حال آهستگی به سمت غروب خود است. شاید بهترین تصمیم برای وین دیزل و دوستانش، پایان دادن به این مجموعه در سریع‌ترین زمان ممکن باشد، اما بدون شک، پول همچنان در این فیلم حرف اول و آخر را می‌زند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *