نقد فیلم شزم! خشم خدایان Shazam! Fury of the Gods

نقد فیلم شزم! خشم خدایان (Shazam! Fury of the Gods

فیلم شزم! خشم خدایان برای تلاش در جهت گسترش الگوهای قسمت اول، به دنبال موفقیتی شبیه به آن است. اما به مانند سرنوشت بسیاری از فیلم‌های هالیوودی، دچار مشکلاتی می‌شود.

بعد از موفقیت فیلم شزم در سال ۲۰۱۹، خبر خوبی برای طرفداران آن بود که ادامه داستان این فیلم ساخته خواهد شد. آنها امیدوار بودند که در فیلم دنباله، شزم و خانواده‌اش به مقابله با بلک ادم بپردازند. اما متأسفانه همیشه آرزوهای ما برآورده نمی‌شود و استودیوها به تمایلی برای ساخت فیلم جدید ندارند یا مشکلات دیگری وجود دارد که مانع از ساخت فیلم می‌شود.

اما آیا ادامه داستان شزم توانست به انتظارات طرفداران پاسخ دهد؟ به نظر می‌رسد که بله. با وجود اینکه فیلم دنباله شزم ساخته نشد، اما این فیلم باز هم موفق بود و توانست نظر بسیاری از منتقدان را به خود جلب کند. بازیگران فیلم، داستان جذاب و اکشن بالای آن، باعث شد که این فیلم بهترین فیلم‌های سال ۲۰۱۹ توسط بسیاری از منتقدان برگزیده شود.

به همین دلیل، امیدواریم که استودیوها در آینده نزدیک، تصمیم به ساخت فیلم دنباله شزم بگیرند و ما بتوانیم شاهد ادامه داستان جذاب و هیجان‌انگیز این قهرمان باشیم. اما تا آن موقع، فیلم “شزم” همچنان یکی از بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی و یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های کمپانی دی‌سی است و به هیچ وجه ارزشش را از دست نداده است.

با افزایش حجم و شکوه فیلم، شاهد ورود شخصیت‌های جدید و قدرت‌های بیشتری هستیم که حتی می‌توانند با شزم رقابت کنند. همچنین، تنظیمات و مکان‌های جدیدی نیز به دنباله اضافه شده است که باعث افزایش جذابیت و تنوع داستان می‌شود.

در مقابل، بخش‌هایی از فیلم ممکن است به دلیل افزایش حجم و قدرت شخصیت‌ها، کمی پرخاشگرانه و غیر واقع‌گرایانه به نظر برسند. همچنین، ممکن است بعضی از کاراکترهای محبوب قسمت اول کمتر به تمرکز قرار گیرند و جایگزینی آن‌ها با شخصیت‌های جدید اتفاق بیفتد.

با این حال، اگر توانسته باشد تمامی این موارد را در کنار هم تعادل دهد، فیلم Shazam! Fury of the Gods می‌تواند یک دنباله بسیار موفق و جذاب باشد که همچنان به همان اندازه از مواردی که در قسمت اول مورد استقبال قرار گرفت، بهره ببرد.

نقد فیلم شزم! خشم خدایان - نقادانه

فیلم شزم! خشم خدایان ظاهراً هدفی را دارد که می‌خواهد ما را با یک خانواده ابرقهرمانی مواجه کند. در این فیلم، این خانواده با شرارت و تهدیدهای بزرگ مبارزه می‌کنند. اما هرچند فیلم به دنبال تبدیل شدن به یک فیلم بزرگ‌تر است، اما مشکلاتش به همان اندازه بزرگ‌تر می‌شوند و بیشتر به چشم می‌آیند. مشکل اصلی فیلم، عدم تصمیم‌گیری بین اینکه آیا می‌خواهد مثل قسمت اول باشد و یا فیلمی باشد که جدی‌تر باشد، است.

گسترش همان فرمول قسمت اول در شزم! خشم خدایان

فیلم شزم! خشم خدایان در لحظاتی به طور کامل یادآور قسمت اول است و تقریبا دقیقا همان چیزی است که در ابتدا قرار بود باشد. اما نکته بعدی جایی است که فیلم در گره خورده و در برخی از لحظات سعی می‌کند به یک فیلم جدی‌تر تبدیل شود، اما در حالی که به جلو حرکت می‌کند، مجددا به سیستم قبلی خود باز می‌گردد. این دوگانگی هویت در طول فیلم باعث ضربه زیادی به کیفیت کلی آن می‌شود و باعث می‌شود که بیننده نتواند تصمیم‌گیری در مورد فیلم بگیرد.

تلاش‌های بیشتری انجام شده تا داستان و رویدادهای فیلم به شکل جدی‌تری ارائه شوند، اما همچنان احساسی از ناقص بودن در داستان وجود دارد. اغلب فیلم‌های ابرقهرمانی به داستان جذابیت کافی نمی‌دهند و به طور کلی دارای یک داستان و روایت معمولی هستند، اما در اینجا، ما با یک داستان و رویدادهای به شکل درست و مناسبی روبرو نیستیم. شخصیت‌های منفی که توسط سازندگان فیلم ساخته شده‌اند، یک عارضه بزرگ در فیلم هستند.

نقد فیلم شزم! خشم خدایان - نقادانه

در شزم! خشم خدایان دختران اطلس در واقع هر یک دارای خصوصیات اخلاقی و قدرت‌های متفاوتی هستند. این موضوع درست است که آن‌ها شباهت‌هایی با یکدیگر ندارند و مشخص نیست که بیننده چگونه باید باور کند که آن‌ها واقعا خواهر هستند. اما همانطور که در فیلم شزم! خشم خدایان نشان داده می‌شود، این شخصیت‌ها هم دقیقا نمی‌دانند که دنبال چه چیزی هستند.

در ابتدا فیلم شزم! خشم خدایان، دو خواهر اصلی به شکلی کاملا شرور نشان داده می‌شوند. اما در ادامه، مشخص نیست که هدف آن‌ها دقیقا چیست. آیا آن‌ها هدف مشترکی دارند یا در واقع دنبال احیای دنیای خود هستند؟ این موضوع مشخص نیست و این باعث می‌شود تا بیننده نیز درگیر این تردید شود.

متاسفانه در شزم! خشم خدایان، این خواهران فاقد شخصیت‌های قوی و جدی هستند که می‌توانیم به آن‌ها اعتماد کنیم. یکی از مشکلات بزرگ فیلم شزم! خشم خدایان نبود وجود یک شخصیت منفی و قدرتمند است که می‌توانست با شزم و خانواده‌اش به چالش بکشد. حتی خانواده شزم و خود شزم نیز از این مشکل رنج می‌برند. اما این مسئله به جز نویسندگی و کارگردانی، بازی ضعیف بازیگران نیز دارد.

اگرچه عرض کردن که هلن میرن نقش خواهرانش را بازی کرده است، با این حال بازی لوسی لیو به اندازه‌ای ضعیف و بد است که تماشای صحنه‌های او بسیار دشوار است. در حالی که ریچل زگلر نقش خواهر سوم را بر عهده دارد و به نظر می‌رسد که این موضوع می‌تواند باعث غافلگیری مخاطب شود، در واقع این تفاوت به سرعت در ابتدای فیلم مشخص می‌شود و دقیقاً مشخص نیست که چه چیزی باعث شده که نقش او تا زمان اکران مشخص نشده باشد.

نقد فیلم شزم! خشم خدایان - نقادانه

اما بگذارید از این موضوع عبور کنیم، ریچل زگلر به طور دقیق به آن دسته از بازیگران ملحق شده است که نحوه بدست آوردن نقش‌های زیاد را به خوبی نشان می‌دهند. او بدون احساسات و با اجرای نقش تنها از طریق دیالوگ و عدم استفاده از احساسات انسانی، شخصیت خشک و بی‌حسی را به تصویر می‌کشد. اگرچه با منصفانگی نگاه کنیم، بازی زگلر حداقل از بازی لیو بهتر بوده است، اما همچنان شخصیتی که باید تغییر بزرگی در فیلم ایجاد کند، به خوبی نشان داده نشده است و ما شاهد یک شخصیت فراموش‌نشدنی و ضعیف با بازی ضعیف او هستیم.

صحنه‌های کمدی فیلم شزم! خشم خدایان

اما یکی از نکاتی که قسمت اول شزم را به فیلمی بهتر تبدیل کرد، بازی برجسته زکری لی‌وای بود. او هم خبر بد دارد و هم خبر خوب. خبر خوب این است که لی‌وای در اجرای صحنه‌های کمدی و شوخی‌های فیلم، همچنان بهترین عملکرد را ارائه خواهد داد. این امر به‌خصوص در ابتدای فیلم چشم‌نوازتر است. اما خبر بد این است که او در اجرای صحنه‌های جدی و احساساتی شزم، با مشکل مواجه است و نمی‌تواند ارتباط لازم بین فیلم و بیننده را ایجاد کند. به همین دلیل، ما نمی‌توانیم احساساتی را که شزم باید به بیننده منتقل کند، در اجرای لی‌وای مشاهده کنیم.

نقد فیلم فضانورد | با حضور آدام سندلر ذز یک دنیای خیالی بیشتر بخوانید: نقد فیلم فضانورد | با حضور آدام سندلر ذز یک دنیای خیالی

درمورد سایر اعضای خانواده شزم، این موضوع همچنان صحیح است. حتی گریس کارولین کوری (یا فولتون سابق) که در قسمت اول موفق به ایجاد شیمی خوب با لی‌وای بود، در این قسمت به نوعی به بازیگران و شخصیت‌های ضعیف افزوده شده است. اما شخصیت فردی فریمن هنوز همان شخصیت دوست داشتنی قسمت اول است و تنها او است که توانسته است که هستی و کلیت خود را حفظ کند، این موضوع باعث تاسف است.

نقد فیلم شزم! خشم خدایان - نقادانه

فیلم شزم به دلیل داشتن بخش انسانی و زندگی و مشکلات بیلی بتسون، محبوبیت بالایی دارد. در قسمت دوم، این بخش از زندگی بیلی بتسون به حد زیادی فراموش می‌شود و سازندگان هر زمان به آن نیاز داشته باشند، به آن اشاره می‌کنند و یادآوری می‌کنند که شزم هنوز یک نوجوان است. این کار باعث می‌شود تا نکاتی که وی را از دیگر ابرقهرمان‌ها متمایز می‌کند، کمتر دیده شود و ما بیشتر با شخصیتی طرف باشیم که صرفا قدرت‌های خداگونه دارد.

فیلم شزم! خشم خدایان در بخش کمدی نسبت به قسمت اول، کاهش قابل توجهی داشته است. اگرچه من شخصا هوادار کمدی‌های قسمت اول نبودم، اما در اینجا بسیاری از صحنه‌های کمدی باحال و جذاب، به صحنه‌های بی‌مزه و بی‌ارتباط تبدیل شده‌اند. با وجود صحنه‌های خوبی که در ابتدا فیلم شزم! خشم خدایان وجود دارند، اما هر چقدر به پایان فیلم نزدیک‌تر می‌شویم، کیفیت شوخی‌ها کاهش پیدا می‌کند. حتی علاقه شزم به واندر وومن کم‌کم به‌جای لذت بردن از فیلم، روی اعصاب مخاطب می‌زند. در نهایت، غافلگیری پایانی فیلم که البته پیاده‌سازی جالبی ندارد، خیلی جذاب نیست.

فیلم شزم! خشم خدایان در تصویر کشیدن صحنه‌های اکشن جذاب با مشکلات زیادی روبروست و به طور عملی نمی‌توانیم به یاد ماندنی بودن این صحنه‌ها را تجربه کنیم. عدم وجود یک شخصیت منفی متعادل و کمبود خلاقیت، باعث شده تا به واقعیت صحنه‌هایی که پس از پایان فیلم بتوانیم به آنها بازگشت کنیم و از تماشای آنها لذت ببریم، نخواهیم رسید. ممکن است به همین دلیل باشد که حضور یک شخصیت مثبت مانند بلک ادم در این فیلم، بیشتر به چشم می‌آید.

نقد فیلم شزم! خشم خدایان - نقادانه

نقد و بررسی فیلم نگهبانان کهکشان ۳

با توجه به فیلم شزم! خشم خدایان ، متاسفانه برخی استودیوها و فرد‌ها بدون در نظر گرفتن علاقه‌مندی‌های طرفداران، سریال و فیلم‌هایی را ایجاد می‌کنند که نتیجه‌اش شباهت زیادی به فیلم شزم ۲ دارد. این موضوع باعث می‌شود که تجربه‌ی دیدن فیلم و سریال به شدت کاهش یابد. از جایی که بسیاری از طرفداران منتظر مبارزه‌ی شزم با بلک ادم بودند، اما در نهایت مبارزه‌ی او با خواهران اطلس به نمایش گذاشته‌شد که در نتیجه‌اش صحنه‌های اکشن ضعیف و متوسطی به وجود آمد که عمق و کیفیت خاصی نداشت. همچنین، حضور اژدها و موجودات افسانه‌ای در فیلم به خاطر جلوه‌های ویژه‌ی ضعیف، تاثیری مثبت نداشته و به طور کلی تجربه‌ی دیدن فیلم را کاهش می‌دهد.

بنابراین، بهتر است استودیوها و اشخاص در ساخت فیلم و سریال به علاقه‌مندی‌های طرفداران توجه بیشتری داشته باشند تا تجربه‌ی دیدن بیشتری برای آن‌ها ایجاد شود.

صحنه‌های کمدی فیلم در مقایسه با قسمت اول

یکی از نکات بارز در فیلم Shazam! Fury of the Gods، استفاده نادرست از جلوه‌های ویژه است که بر روی صحنه‌های اکشن و حضور موجودات افسانه‌ای مثل اسب یونیکورن و اژدها تاثیر منفی گذاشته است. این موضوع باعث شده که فیلم به نظر ناقص و ناامید کننده برسد و احتمالا منجر به عدم عرضه شزم ۳ شود. اما به هر حال، قسمت دوم این سری فیلم به نوعی از جزئیات و موضوعات مهم فیلم اول چشم پوشی کرده است. امیدواریم که در صورت عرضه فیلم شزم ۳، قسمتی از داستان با بلک ادم نیز به تصویر کشیده شود.

فیلم شزم! خشم خدایان با تمرکز بر روی خانواده شزم، باعث شده است که این موضوع در فیلم به عنوان محوریت اصلی قرار بگیرد و کمبود شخصیت منفی قدرتمند، احساس می‌شود. بخش کمدی در این ادامه فیلم، با افت قابل توجهی روبرو شده و بخش اکشن نیز نتوانسته است که حرف خاصی را برای گفتن داشته باشد.

علاوه بر این، عملکرد بازیگران نیز ناامید‌کننده بوده و باعث مشکلات بزرگی در فیلم شزم! خشم خدایان شده است. این فیلم، تنها ادامه‌ای برای فیلم‌های پر اشکال دنیای دی سی است و به نظر می‌رسد که در آینده نیز تغییری در روند آن دیده نخواهد شد. اما ما می‌توانیم به آینده این فیلم امیدوار باشیم؟ تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم، انتظار کشیدن و دیدن تغییرات آینده است.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *