نقد سریال تهاجم مخفی (Secret Invasion)

نقد سریال تهاجم مخفی (Secret Invasion)

نقد سریال تهاجم مخفی (Secret Invasion)

مجموعه تلویزیونی «تهاجم مخفی» مفهومی نسبتاً منحصر به فرد و جذاب را ارائه می دهد، اگرچه مسیری تا حدودی مثبت دارد، اما ثابت می کند که قسمت پایانی بدترین پایان در دنیای سینمای مارول است.

دانلود تریلر از آپارات

«تهاجم مخفی» اولین مجموعه دنیای سینمایی مارول است که قرار است در سال 2023 اکران شود. به دلیل بودجه بالا و بازیگران پر ستاره آن، بسیار مورد انتظار بود. وقایع سریال در واقع پس از اتفاقات فیلم «کاپیتان مارول» شروع می‌شود، جایی که نیک فیوری و کارول دانورز نتوانسته‌اند خانه جدیدی برای Skrulls پیدا کنند. اکنون، این موجودات در حال تغییر شکل به دنبال تسخیر زمین و تبدیل شدن به تنها حاکمان آن هستند.

حال، اسکرول‌ها در زمین حضور دارند و نیک فیوری با همکاری متحدانش از جمله اورت راس، ماریا هیل و دیگران، در تلاش است تا حمله اسکرول‌های مهاجم را به نابودی کشانده و از نابودی بشریت جلوگیری کند. این سریال از ابتدا در مورد خط کلی خود صحبت می‌کند. در مقایسه با بسیاری از آثار MCU، این سریال تیره‌تر و تاریک‌تر است و روایت آن به شدت شبیه به آثار جنگ سرد است، جایی که همیشه تهدیدی وجود دارد و ممکن است به واقعیت تبدیل شود.

با این حال، سریال از ابتدا تصمیم دارد که تنها یک سریال اکشن نباشد و به جای آن، روندی نسبتا کند را دنبال کند تا بتواند احساس ترس از شروع جنگی بزرگ را به نمایش بگذارد. این موضوع در یک بخش از سریال به کمک ما می‌آید تا داستان را به درستی روایت کنیم و بتوانیم دلایل ترس نیک فیوری و تیلوس از تهدیدی که در حال شکل گرفتن است، را بیان کنیم. اما به دلیل این موضوع، روند سریال به نسبت کندتر از انتظارات ما پیش می‌رود و این ممکن است برای بیننده، به ویژه طرفداران آثار ابرقهرمانی، خسته کننده باشد.

نقد سریال تهاجم مخفی (Secret Invasion)

پیدایش سریالی جدید نسبت به سریال های قبل مارول

بطور کلی، نمی‌توان انکار کرد که تغییرات موردنظر برای سریال‌های MCU ضروری هستند. در همین حال، باشگاه آثار سینمایی این مجموعه برای ایجاد اثری با مفهوم متفاوت شروع شد و برخی از سریال‌هایی مانند لوکی، وانداویژن، مون نایت و هاکای با موفقیت عمل کردند. با این حال، سریال‌هایی مانند شی هالک و میس مارول نتوانستند همان عملکرد را داشته باشند. اکنون، سریال Secret Invasion موظف است که ما را به سریال‌های این مجموعه بازگرداند که در ابتدا تا حدی در این امر موفق بودند.

این سریال با تلاش برای ایجاد جایگاه جدید برای کاراکتر اورت راس و به طور غیر منتظره او را از هویت خود جدا کند، سعی دارد تا مخاطبان را به شگفت زده کند. این اتفاقات باعث می‌شود تا نگاه دقیق‌تری به فرایند پیشروی سریال داشته باشیم و نیک فیوری در ماموریتی که تقریباً تنها تیلوس می‌تواند به او اعتماد کند، مشاهده کنیم. اما یکی از مشکلات اصلی سریال در این قسمت شروع می‌شود و آن هم انتخاب یک تهدید برای نهایتاً سریال و سازندگانش را به چالش بکشد.

وقتی به رویداد تهاجم مخفی می‌رسیم، باید منتظر تهدید بزرگی باشیم که فردی مانند نیک فیوری نمی‌تواند به تنهایی با آن مقابله کند. اما سنگ بزرگی که سازندگان سریال از آن استفاده کرده‌اند، تبدیل به مشکلی بزرگ برای سریال شده است؛ زیرا شخصیتی وجود ندارد که بتواند جلوی آن را بگیرد. در واقع، سطح تهدیدی که در رویداد تهاجم مخفی مشاهده می‌کنیم و در کمیک ها نیز به آن اشاره شده است، چیزی است که در فیلم Avengers حتما باید به آن پرداخته شود و تنها داستان فردی نظیر نیک فیوری نباید مورد توجه قرار گیرد.

نقد سریال تهاجم مخفی (Secret Invasion)

بله، تیلوس و نیک فیوری به صورت جذابی با هم ارتباط دارند و این بخشی از جذابیت سریال است. اما به هر حال، سریال می‌توانست داستانی شخصی‌تر و جمع‌وجورتر داشته باشد تا به آنچه که حقش است برسد. هر چند سریال روند و فضایی را به نمایش می‌گذارد که ما از سریال “The Falcon and the Winter Soldier” انتظار داشتیم، اما در عین حال تعدادی نکته منفی از سریال‌های دنیای سینمایی مارول به آن ارث برده شده است.

اولین نکته این است که قرار است تمام اتفاقات سریال در 6 قسمت روایت شود. درک این موضوع که ارائه چنین داستانی و گسترش آن حداقل به یک فصل دیگر نیاز دارد تا پایانی مناسب و مناسب داشته باشد و همچنین به درستی به داستان سریال پرداخته شود، کار سختی نیست. سریال عملا در نقطه ای تصمیم می گیرد که به سوالات بیننده جواب زیادی ندهد تا به یک جمع بندی کلی از داستان برسد و آن را به پایان برساند.

نقد فیلم آرزوی ایرلندی | یک دارم عاشقانه بیشتر بخوانید: نقد فیلم آرزوی ایرلندی | یک دارم عاشقانه

البته، اینکه سریال‌های MCU به صورت ۶ قسمتی ساخته می‌شوند، به هیچ وجه نقطه منفی‌ای نیست. به طور کلی، سریال‌های ابرقهرمانی کمترین کشش را از حیث داستان دارند و ممکن است فرمت ۶ تا ۸ قسمتی برای آن‌ها مناسب‌تر باشد. اما این موضوع باید به نحوی باشد که همه چیز به فدا نرود. اگر صحبت از درستی آن است، منظور این نیست که همه اتفاقات فقط در ۶ قسمت روایت شود و فصل‌های بیشتری اهمیتی نداشته باشند. به این ترتیب، مارول در سریال Secret Invasion دوباره این اشتباه را مرتکب شده و یک سریال دیگر را به اجبار در یک فصل به پایان رسانده است.

نقد فیلم مارول ها (The Marvels) | اشتباه پشت اشتباه

نقد سریال تهاجم مخفی (Secret Invasion)

ضعف بزرگ و غیر قابلچشم پوشی

امیدواریم که در آینده این موضوع تغییر کند، اما در حال حاضر فقط لوکی و احتمالا شوالیه ماه در بیش از یک فصل حضور خواهند داشت، بدون در نظر گرفتن انیمیشن What If. این بلاها همچنین در سریال های Falcon and Winter Soldier، Hawkeye و WandaVision نیز اتفاق افتاده بودند. اما ما الان در سریال تهاجم مخفی با ضعف ترین پایان یک سریال در دنیای سینمایی مارول روبرو هستیم. با این حال، اگر بخواهیم به صورت کلی مقایسه کنیم، این سریال تا این لحظه با کیفیت خوبی همراه بوده و عملکرد بهتری نسبت به She Hulk و Ms Marvel داشته است.

اما پایان سریال تهاجم مخفی به گونه‌ای ضعیف و ناقص است که به سختی می‌توان تصور کرد چگونه یک سریالی که تا قسمت پنجم روند ثابتی داشته است، در پایان با تغییرات فاجعه‌باری مواجه شود. همان‌طور که قبلا هم اشاره کردم، سریال سنگ بزرگی را برداشته و با شعار مأموریت شخصی نیک فیوری در واقع اونجرز را از دور می‌زند تا در نهایت به اجبار، در مواجهه با نبردی ناکام و ضعیف قرار بگیریم و تنها حسرت بخوریم که چرا سازندگان توانایی‌های بالای تیم بازیگران را نادیده گرفته‌اند.

به‌طور خلاصه، پایان ناامیدکننده سریال باعث می‌شود که فیلم Eternals برای خودش جایی در MCU پیدا نکند و ممکن است سریال Secret Invasion نیز به همین شکل تحت تأثیر قرار بگیرد. گروه اسکرول‌ها در سال‌های اخیر در MCU حضور داشته‌اند، اما هنوز نتوانسته‌اند جایگاهی در دنیای مارول به‌دست آورند.

نقد سریال تهاجم مخفی (Secret Invasion)

حتی تغییر شخصیت آن‌ها در مجموعه تهاجم مخفی به هیچ وجه به آن‌ها کمک نکرده است و درواقع باعث شده که تهدید جذابی که همیشه منتظرش بودیم، به‌طور کلی فروکش کند و حالا آن‌ها تنها موجودات فضایی هستند که جذابیتی برای بسیاری ندارند. حتی استخدام بازیگران مشهوری مانند امیلیا کلارک، به دلیل ضعف داستان، هیچ تأثیری در این مسئله نداشته است و این نشان می‌دهد که مسئله تنها به انتخاب یک بازیگر مشهور محدود نمی‌شود، بلکه آن‌ها به جایگاهی برای بقا و ادامه دادن نیاز دارند که تا کنون موفق به آن نشده‌اند.

ممکن است وضعیت فعلی اسکرول ها در آینده نقش مهمی نداشته باشد یا مارول تصمیم بگیرد که آنها را از روی زمین از طریق روش دیگری که قبلاً در پایان سریال مشخص شده حذف کند. سوال اصلی این است که خط داستانی فیلم قرار است چه نقشی در آینده سریال داشته باشد. واقعیت این است که اگرچه مجموعه کلی با فیلم «معروف» و احتمالاً «جنگ زره پوش» به پایان خواهد رسید، اما احتمال نادیده گرفتن کامل آن نیز وجود دارد.

“نمی‌توان گفت که سریال Secret Invasion قادر است شخصیتی منفی واقعی را با موفقیت خلق کند. با تماشای سریال تهاجم مخفی ، می‌توان به انگیزه‌های بیشتری در شخصیت امیلیا کلارک برای تبدیل شدن به یک شخصیت شرور پی برد. اما این شخصیت بد، هر چند جذاب است، اما زمان کافی برای تبدیل شدن به تهدید واقعی و ترسناکی که همه از او می‌ترسند، ندارد و پایانی ناامید کننده دارد. به هر حال، معرفی شخصیت الیویا کولمن به عنوان یکی از شخصیت‌های جذاب و جدید سریال، از جمله مثبت‌های آن است که به MCU اضافه می‌شود.”

معرفی شخصیت دکتر استرنج | جادوگر خُبره

نقد سریال تهاجم مخفی (Secret Invasion)

اشتباهی دیگر از مارول که پایانی ندارد

سریال Secret Invasion با پتانسیل بالایی در پیش روست، اما فدایی برای برخی موارد خواهد شد. اولین مورد، یک سریال تک فصلی و شامل ۶ قسمت است که سازندگان را با محدودیت‌هایی در داستان گره می‌زند و این می‌تواند باعث ناخوشایندی در پایان باشد. دومین مورد، انتخاب داستانی بسیار بزرگتر و پیچیده‌تر از فردی مانند نیک فیوری است، که این باعث می‌شود تا سازندگان به دنبال ایده‌های عجیب و خلاقانه‌تری برای پایان داستان بروند.

در سوی دیگر، از تصمیماتی مانند جوان‌تر کردن صورت نیک فیوری، سریال به‌طور گسترده‌ای هزینه‌های بالا و قابل توجهی را تحمل کرده است، که می‌توانست در اجزای دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرد. هرچند که کیفیت فنی کلی سریال، در مقایسه با سریال‌های اخیر مارول، به مراتب بهتر است. این سریال دارای بازیگران عالی است که دارای پتانسیل بالقوه‌ای هستند، اما ممکن است به شکلی که مانند فیلم Eternals به تدریج در حال فراموشی قرار گیرند. حضور سریال تهاجم مخفی ممکن است پایان ناامیدکننده‌ای داشته باشد، اما می‌تواند درس‌های در حدودی بزرگتری را برای مارول و سریال‌های آینده آن ارائه دهد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *