نقد فیلم استخراج ۲ | Extraction 2

نقد فیلم استخراج ۲ | Extraction 2

نقد فیلم استخراج ۲ | 2 Extraction

فیلم استخراج ۲( Extraction 2 ) با یک صحنه اکشن 21 دقیقه ای بازگشته است تا نشان دهد موفقیت قسمت اول تصادفی نبوده است، اما آیا موفقیت آمیز بوده است؟

فیلم “اکسترکشن” در سال ۲۰۲۰ توسط نتفلیکس منتشر شد و به موفقیت غیرمنتظره‌ای دست یافت. این فیلم اکشن بدون قطعه‌بندی، توانست جذابیت طرفداران اکشن را به خود جلب کند و ناگزیر بود که ساخت دنباله‌ای برای آن تایید شود. اما همین حالا فیلم “اکسترکشن ۲” از طریق نتفلیکس منتشر شده است. پس از اتفاقات فیلم اول که تایلر ریک با مشکلاتی مواجه شد و به سختی جان سالم به در برد، او اکنون به عنوان مزدور بلک اوپس بازگشته است تا مأموریت مرگبار دیگری را بر عهده بگیرد.

او باید یک خانواده زخمی و آسیب دیده را از دست یک باند بی رحم گرجی نجات دهد و آنها را از زندان و کشور بیرون کند. با توجه به پیش نمایش های فیلم، انتظار می رود این قسمت صحنه های اکشن حتی بزرگتری داشته باشد، اما آیا این فیلم اکشن می تواند موفقیت قسمت اول را تکرار کند و حتی آن را بهبود بخشد؟ پس از موفقیت یک فیلم و اعلام ادامه آن، بسیاری نگران هستند که سازندگان به سادگی فرمول اصلی را گسترش دهند و اثری تکراری و ضعیف خلق کنند و این نگرانی طبیعی و بجاست.

نقد فیلم استخراج ۲ | Extraction 2

فیلم با بازگشت تایلر راک به زندگی آغاز می شود و پس از مقدمه ای برای آماده سازی کاراکتر او و نمایش هدف جدیدش، شاهد معرفی شخصیت ادریس البا هستیم که ظاهرا قرار است نقش مهمی در آینده بازی داشته باشد. سلسله. اما پس از شروع نسبتا آرام فیلم، بالاخره شاهد شروع اولین و مهمترین صحنه اکشن هستیم که چیزی نیست جز یک سکانس اکشن ۲۱ دقیقه ای که بارها به ما وعده داده شده و در نهایت قرار است شاهد آن باشیم. چگونه این صحنه دیوانه کننده اجرا می شود

صحنه های طولانی اما هیجان انگیز

به طور کلی، فیلم Extraction 2 از نظر انتظارات بیننده عمل می‌کند و از جانبی، نشان دهنده صحنه‌های اکشن پر هیجان است. این فیلم نسبت به قسمت اول، از نظر وسعت و خشونت بهتر عمل کرده است و افنجارهای گسترده‌ای نیز در آن دیده می‌شود. اگرچه در ابتدا وعده داده شده بود که یک صحنه ۱۴ دقیقه‌ای در فیلم وجود دارد، اما در واقع ما با یک صحنه بسیار طولانی و دیوانه‌وار روبرو هستیم. در مقایسه با قسمت اول، که صحنه تک شات آن تنها ۱۲ دقیقه بود، در استخراج ۲ با یک صحنه بسیار طولانی‌تر روبرو هستیم که برای اجرای آن ریسک بالایی وجود داشته است.

نقد فیلم استخراج ۲ | Extraction 2

بدون شک، می‌توانم بگویم که تمامی نگرانی و تلاش سازندگان برای خلق و اجرای بهترین صحنه در فیلم ، ارزشمند بوده است. این صحنه به‌طور واضح، اوج فیلم را نمایش می‌دهد و تمامی توقعات و انتظارات بیننده را در ۲۱ دقیقه برآورده می‌کند. اما چه عواملی باعث موفقیت و تبدیل شدن این صحنه به پیروزه‌ی فیلم شده‌اند؟ اینکه سکانس ۱۲ دقیقه‌ای قسمت اول، به‌عنوان نقطه اوج صحنه‌های اکشن در فیلم شناخته می‌شود، نشان‌دهنده‌ی اهمیت بالای آن است. اما طولانی‌تر کردن این صحنه، باعث افزایش ریسک می‌شود؛ زیرا ممکن است یکی از عوامل، مانند خسته کننده شدن جریان داستان یا اشتباهاتی در پیاده‌سازی صحنه، باعث از بین رفتن جذابیت آن شود.

اولین نکته درباره پیاده‌سازی صحنه‌ای استخراج ۲ است که در آن شاهد نبردهای هیجان‌انگیز هستیم، که بخش اصلی آن در حیاط زندان قرار دارد و تایلر تلاش می‌کند تا راه خود را از میان شورش زندانیان باز کند. علاوه بر صحنه‌های اکشن و مبارزات تن به تن، در طول فیلم نیز استراحت‌هایی وجود دارد که به طور هوشمندانه برنامه‌ریزی شده‌اند. این امر ممکن است به دلیل جلوگیری از خستگی و زدگی بیننده ناشی از بیش‌اندازه پخش صحنه‌های اکشن استخراج ۲ باشد. در این صحنه‌ها، نیروهای مختلف تقریبا بدون تفاوت بین دوست و دشمن حضور دارند.

اما نکته جالب در اینجا این است که اکشن خارج از زندان نیز ادامه دارد و حالا ما شاهد تعقیب و گریزی هستیم که با وجود قطار و هلیکوپتر به پایان می‌رسد. چند نکته قابل توجه در اینجا وجود دارد که رویدادهای فیلم Extraction 2 را مثل یک بازی ویدیویی به تصویر می‌کشاند، که می‌تواند در مورد قسمت اول نیز صحت داشته باشد، اما در اینجا بیشتر به نظر می‌رسد که بازیکن کنترل تایلر ریک را در دست دارد و در حال پیش بردن مراحل بازی است.

نقد فیلم اکولایزر3 Equalizer | خواستار برابری

نقد فیلم استخراج ۲ | Extraction 2

یک نکته جالب در اینجا این است که متفاوت از قسمت اول، تمرکز بیشتری روی شخصیت‌های دیگر فیلم استخراج ۲ وجود دارد. در قسمت اول، شخصیت دیگری به نام تایلر در کنار نقش اصلی حضور داشت و حتی در بخشی از فیلم با او مبارزه کرد. اما در اینجا، شخصیت‌های دیگری مانند نیک خان، فرصت بیشتری برای جذب توجه پیدا کرده‌اند و با اینکه کیفیت اجرای صحنه‌های اکشن آن‌ها مشابه کریس همسورث نیست، باز هم به ما اجازه می‌دهند تا علاقه‌مندی خود را به بازگشت تایلر ریک افزایش دهیم و این یک نکته مثبت در فیلم استخراج ۲ است.

نقد فیلم آرزوی ایرلندی | یک دارم عاشقانه بیشتر بخوانید: نقد فیلم آرزوی ایرلندی | یک دارم عاشقانه

استفاده از شخصیت‌های متفاوت در صحنه‌های اکشن در فیلم‌ استخراج ۲، انتخاب درستی است و می‌تواند به بهبود فیلم کمک کند. اما در این مورد، بازیگران دیگر نمی‌توانند با کریس همسورث در کیفیت بازی خود مقایسه شوند و این امر طبیعی است. امیدواریم در آینده تمرینات بیشتری برای بازیگران مکمل تدارک دیده شود و بهبودی در این مسئله حاصل شود. اما نکته مثبت دیگری این است که شخصیت‌ها در این قسمت نیز همچنان باقی مانده‌اند و تایلر ریک و دوستانش همچنان به مبارزه بپردازند و مجروح نشوند.

نقد فیلم استخراج ۲ | Extraction 2

وجود صحنه های درگیری شگفت انگیز و تمرکز بر شخصیت اصلی

این نکته اولیه ممکن است در نظر بگیریم که اهمیت زیادی ندارد، اما حضور آن می‌تواند باعث ایجاد احساسی در مخاطب شود که فقط تایلر ریک قصد دارد تا به طور کامل زندان را از بین ببرد و بدون هیچ مشکلی ادامه دهد. این جزئیات کوچک در برگیرنده سرنوشت و هر اتفاقی که برای شخصیت رخ می‌دهد، باعث می‌شود تا در هر لحظه به احتمال وقوع بلای قسمت اول تایلر ریک، احساس پیش بینی ناپذیری برای مخاطب ایجاد شود. اما خوشبختانه، سازندگان به تکرار آن عادت ندارند و این امر نشان دهنده یک نکته مثبت دیگر در این قسمت است.

اما صحنه‌های اکشن در ادامه فیلم استخراج ۲ همچنان از کیفیت بالایی برخوردارند، اگرچه صحنه‌های زندان و قطار دوباره تکرار نمی‌شوند. این قسمت نشان دهنده دنیای بزرگ‌تری است که در آن ما با مکان‌های متنوع و بیشتری روبه‌رو می‌شویم و محدود به یک منطقه یا کشور خاص نیستیم. این موضوع به فیلم استخراج ۲ کمک زیادی کرده است تا تنوع بیشتری در مبارزات و صحنه‌های اکشن و چالش‌های شخصیت‌ها در مواجهه با دشمنان خلق شود.

فیلم Extraction 2 با شخصیت‌های بسیار خشونت‌آمیز و بدجنس تنظیم شده است و این خشونت به شکل قابل توجهی به ایجاد صحنه‌های اکشن کمک می‌کند. این فیلم در طول زمان تمایل به ارائه صحنه‌های اکشن خشونت‌آمیزتر و مرگبارتری دارد که به نظر می‌رسد شخصیت‌ها هم در آن دخالت دارند و قصد دارند با بدترین شکل ممکن دشمنان خود را نابود کنند. با این حال، صحنه‌های اکشن در استخراج ۲ تنها بزرگ‌تر و بیشتر نشان داده نمی‌شوند، بلکه کیفیت بالاتری نسبت به قسمت اول دارند.

نقد فیلم استخراج ۲ | Extraction 2

تولیدکنندگان درست انجام نکرده‌اند که کار بسیار متفاوتی انجام داده‌باشند، اما با استفاده بهتر از تجربه در قسمت اول، آن‌ها موفق شده‌اند تا اقدامات قسمت دوم را بهتر انجام دهند و نتیجه‌ی کارشان موفق و مثبت بوده است. با این حال، در قسمت دوم تفاوت بزرگی نیز وجود دارد، که آن تمرکز بیشتر بر روی بخش داستانی فیلم استخراج ۲ است. اغلب ما به دنبال اکشن فیلم هستیم، اما تولیدکنندگان سعی کرده‌اند تا علاوه بر صحنه‌های اکشن، به بخش داستان و درام فیلم استخراج ۲ نیز توجه کنند و به شخصیت تایلر ریک عمق بیشتری بدهند.

خود ماموریت در واقع یک وظیفه شخصی است که باعث می‌شود عمق احساسی آن بیشتر از ماموریت فیلم اول باشد. این مسئله نشان می‌دهد که چرا او واقعاً تمایل دارد این کار را انجام دهد و به انجام آن دست پیدا کند. البته در مواردی ممکن است این وظیفه برایش کسالت‌بار و خسته‌کننده باشد، اما بهبود فیلم را تضمین می‌کند. حتی اگر این ماموریت کلیشه‌ای باشد، باعث شده تا فیلم بتواند از این پس داستان را به سمت جلو حرکت دهد و دنیای فیلم را گسترش دهد.

اگرچه در کل با داستان آشنایی هم طرف هستیم و مثل آن را در فصل اول سریال جک رایان می‌توان مشاهده کرد، اما نوع خشونت و نحوه پرداخت آن به حد زیادی قابل قبول است و باعث می‌شود جذابیت داستان در طول اتفاقات فیلم کاسته نشود. همچنین، در نهایت فیلم به یکی از بخش‌های مهم گذشته تایلر ریک پاسخ داد و باعث شد تا رستگاری این شخصیت در پایان مشاهده شود و در قسمت سوم دیگر بازگشت به این بخش، حداقل روی کاغذ، وجود نداشته باشد.

نقد فیلم استخراج ۲ | Extraction 2

داستانی جذاب و رفع مشکلات در قسمت قبل

نهایتا، فیلم Extraction 2 به وعده خود عمل کرده و تبدیل به یک فیلم اکشن فوق‌العاده شده است که وعده آن ماه‌ها پیش به ما داده شده بود. با صحنه‌های اکشن جذاب و طولانی، فیلم استخراج ۲ با موفقیت برخی از مشکلات قسمت اول را برطرف کرده و از تکراری بودن خودداری کرده است. اگرچه برخی از مشکلات قسمت اول هنوز حضور دارند و برخی نقاط ضعف جدیدی نیز در این قسمت وجود دارد، اما در کل تجربه تماشا فیلم استخراج ۲ را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد و کریس همسورث همچنان با بازی درخشان خود نشان می‌دهد که چرا ستاره اصلی فیلم است.

فیلم “استخراج ۲” به وسیله‌ی فضای بسیاری برای بهبود بهتر از قسمت قبل نفرتی که تمامی امکانات آن احتمالاً استفاده نشده باشد، با این حال دنباله‌ای مناسب برای قسمت اول فراهم شده است. اکنون با اطمینان می‌توان نتفلیکس را صاحب یک سری اکشن با کیفیت دانست و همچنین برای فیلم “استخراج ۳” نیز هیجان‌زده شد. احتمالاً قسمت سوم روندی متفاوت خواهد داشت، اما سؤال اصلی این است که آیا می‌توان از سطح اکشن و تک شات ۲۱ دقیقه‌ای قسمت دوم بیشتر استفاده کرد؟

حضور ادریس البا نشانه در فیلم به چه معنی بود ؟

در فیلم «استخراج ۲»، ادریس البا در نقش یک فردی مرموز به نام آلکات حضور دارد که مأموریت فرار زندانیان را به تایلر ریک سپرده است. حضور ادریس البا در فیلم کوتاه است، اما او در این مدت زمان کوتاه توانست جذابیت و شوخ طبعی ویژه‌ای به فیلم ببخشد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *