نقد سریال اتک ان تایتان فصل 4

نقد و برسی سریال اتک ان تایتان فصل 4

اتک ان تایتان فصل 4

احتمال اسپویل!!!!

اتک ان تایتان فصل 4 در حال حاضر در دست ساخت است و در سه بخش منتشر خواهد شد. در این نقد و بررسی، ما قصد داریم عملکرد استودیوی ماپا (MAPPA) را در ساخت این انیمه بررسی کنیم و مشخص کنیم که آیا اتک ان تایتان فصل 4 می‌تواند پایانی مناسب و شایسته برای این داستان پرطرفدار باشد یا خیر.

دانلود تریلر از آپارات

بخش 1 اتک ان تایتان فصل 4

اتک ان تایتان فصل 4 با شروع نبرد در فورت سلاوا آغاز می‌شود. در این فصل، بالاخره بخت اتک آن تایتان باز می‌شود و ما با مارلی‌ها بیشتر آشنا می‌شویم. گروهی از مردمانِ آن سوی اقیانوس که به نظر می‌رسد از مردم الدیایی‌ها متنفر هستند و آنها را شیطان خطاب می‌کنند، ظاهراً دشمنان اتک آن تایتان هستند.

در این فصل، با شاهد شدن تبدیل شدن راینر به یک سرباز قسم‌خورده، ما متوجه می‌شویم که چرا و چگونه شیگانشیا در چهار سال گذشته مورد حمله‌ی تایتان‌ها قرار گرفته است. اما مشکل اینجاست که برای فهمِ این موضوعات، باید تقلای زیادی کنیم؛ زیرا در این فصل، شخصیت‌های جدیدی معرفی می‌شوند و برای برقراری ارتباط با هر یک از آنها، کار بسیار سختی است.

نقد و برسی سریال اتک ان تایتان فصل 4

اتک ان تایتان فصل 4 ، روایت بسیار پرپیچ و خم و عجولانه است و به جای اینکه به طرز سرراستی پیش برود، مدام مشکلاتی ایجاد می‌کند. در این فصل، خاندان تایبر وارد داستان می‌شود و تلاش می‌کند تا چرخه نفرت میان مردم الدیا و مارلی را برای همیشه به پایان برساند، اما به نظر می‌رسد همه چیز به طور صحیح پیش نمی‌رود. در اولین برخورد اکشن در قسمت پنجم، اتک آن تایتان شروع خوبی از نظر روایت ندارد و رویدادهای هیجان انگیزی باعث می‌شود که راینر و ارن در نیمه اول فصل با یکدیگر روبرو شوند که جذابیت انیمه را بیشتر می‌کند.

در گذشته، ارن به دنبال بهتر و ایمن‌تر کردن زندگی خود و دوستانش بود، اما به طور ناگهانی تبدیل به فردی شده که با گذشته‌اش تفاوت ۱۸۰ درجه دارد. این تفاوت از کجا آمده است؟ تنها به جا انداختن دیالوگ‌ها قابل قبول نیست و برای درک بهتر ارن جدید و برقراری ارتباط با وی، مخاطب باید به مدت طولانی منتظر بماند. ممکن است این صبر و انتظار تا قسمت پانزدهم هم طول بکشد؛ زیرا تا آن زمان، بعضی از قطعات پازل هنوز پیدا نشده و هنوز علامت سوالی وجود دارد که مخاطب نمی‌تواند آن را برطرف کند یا حتی حدس بزند.

در انیمه، جنگ بین تایتان‌های چکش و ارن به طرز زیبایی به تصویر کشیده شده است. هیجان و تنش بین این دو در اپیزودهای پنجم، ششم و هفتم به طور ملایم و پیوسته افزایش می‌یابد. در اپیزود هفتم، جنگی که توسط ارن آغاز شده بود، به اوج خود می‌رسد و سپس به زیبایی به پایین می‌آید. تغییرات درونی ارن، که در این سه اپیزود به تصویر کشیده شده است، جذابیت زیادی دارد و باعث می‌شود ما بیشتر با او ارتباط برقرار کنیم.

در اتک ان تایتان فصل 4 این تغییرات، از هیجان نبرد کاسته نمی‌شوند. علاوه بر این، تنش بین دو طرف و اتفاقاتی که برای کاراکترها رخ می‌دهد، حسِ مشمئزکننده‌ی چرخه‌ی نفرت را در ما القا می‌کند و در انیمه به خوبی این موضوع را مشاهده می‌کنیم. در واقع، تا اپیزود هشتم و با ارفاق نهم، انیمه با سیر صعودی بسیار خوبی پیش می‌رود.

نقد و برسی سریال اتک ان تایتان فصل 4

اتفاقات شوکه کننده و حس انتقام

در فصل پایانی اتک آن تایتان، دو شخصیت گبی و فالکو در باره داستان بار سنگینی می‌کشند. این دو شخصیت به درستی و کامل بیان نشده اند و گبی، با رفتارهایش، ما را ناراحت می‌کند. رفتار ناپسندی که گبی نشان می‌دهد و رفتارهای ناخوشایند فالکو باعث می‌شوند که نتوانیم این دو شخصیت را به خوبی شناسایی کنیم و بفهمیم چه مشکلاتی درونشان وجود دارد. آن‌ها فقط در برابر الدیایی‌ها احساس نفرت می‌کنند و این نفرت به دلیل چرخه‌ای است که سال‌هاست نسل‌های مختلف الدیایی‌ها و مارلی‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.

اگر برای شروع فصل اول، نبردِ کامل میان ارن و مارلی را به نقطه اوج خوبی برای داستان تلقی کنیم، پس از چند قسمت، این نبرد به عنوان یک سقوط آزاد شناخته می‌شود. داستان از حالت انسجام خود خارج می‌شود و با سوییچ کردن بین شخصیت‌های مختلف، باعث می‌شود شیرازه اصلی از بین برود. داستان در این میان، اطلاعات زیادی را برای بیننده فراهم می‌کند، اما به دلیل عدم انسجام در طرح داستان، فهمیدن و به خاطر سپردن همه چیز یکمی دشوار است.

در فصول گذشته، داستان به همراه ارن، آرمین و میکاسا پیش می‌رفت، اما در فصل نهایی، جلو رفتن داستان تنها به عهده این سه شخصیت نیست. در واقع، دلیل خشونت و خصومت بین مردمان جهان، نیاز به یک مقاله جداگانه است، اما با گذشت زمان، هدف‌های ارن نیز آشکار می‌شود. ارن چگونه به یک شخصیت خاکستری تبدیل شده است؟ پاسخ به این سوال در اواخر نیم فصل داده می‌شود و با فهمیدن انگیزه‌های او، می‌توانیم هدف‌هایش را درک کرده و رفتار او نسبت به میکاسا و آرمین را نیز توجیه کنیم.

در نیمه‌ی اول فصل اول، پرداخت کم به شخصیت لیوای باعث شده تا از بازدید از این کاراکتر پرافتخار با ناراحتی کمی روبرو شویم، اما این احساس در اپیزود چهارده به پایان می‌رسد. در این قسمت، در عین حال که اتفاقاتی برای هانکه، آرمین و میکاسا رخ می‌دهد، لیوای در مسیری هیجان‌انگیز با موسیقی پس‌زمینه‌ای پرصدا، با زیک درگیر می‌شود. در اتک ان تایتان فصل 4 ، هر چند داستان به طور بد و عجولانه پیش می‌رود، اما سکانس‌های نبرد به شکل حماسی و تاثیرگذار به تصویر می‌کشند.

تنگی دل ما نیز به دلیل تحمل نادیده گرفتن بی رحمانه لیوای با ماست. او ممکن است به عنوان یک سیاستمدار مثل اروین نباشد، اما به نظر می‌رسد در خشم و انتقام خود، او به عنوان یک مقدار معادله است. به هر حال، اپیزود پانزدهم اتک ان تایتان فصل 4 با نام “رستگاری مطلق” بهترین قسمت این انیمه و حتی تمام فصل‌هایی که پخش شده‌اند، است. این قسمت به صورت فلش بک به صورت کامل به زیک می‌پردازد. این اپیزود به طور رسمی نشان می‌دهد که انیمه‌های ژاپنی همچنان در حال تغییر دیدگاه و زاویه دید خود هستند.

نقد و برسی سریال اتک ان تایتان فصل 3

بازی Kingdom Come: Deliverance 2-نقادانه بیشتر بخوانید: بازی Kingdom Come: Deliverance 2 بعد از مدت ها انتشار یافت

نقد و برسی سریال اتک ان تایتان فصل 4

پرداختن به شخصیت های جدید

در حین سرک کشیدن به زندگی زیک در دوران کودکی و نوجوانی، ما به عنوان مخاطبان تنها با یک چهره از این کاراکتر آشنا بودیم. اما حالا می‌توانیم او را از زوایای مختلفی مشاهده کنیم و شاید حتی بهتر متوجه شخصیتش شویم. پس از پایان این اپیزود، همه چیز به نظر منطقی و عقلانی می‌رسد؛ از تغییرات رفتار ارن یگر تا اهداف و انگیزه‌های زیک.

“اینها کسانی هستند که طرز فکر و جهان بینی آنگ و زوکو را درک نمی کنند و شاید اگر ما هم در دنیای انیمیشن زندگی می کردیم با شناخت طرز تفکر آنگ به طرف شورشیان می پیوستیم و از این خط حمایت می کردیم. فکر. در قسمت پایانی نیم فصل اول اتک ان تایتان فصل 4 ، مقدمات یک نبرد هیجان انگیز فراهم می شود و مسلم است که در نیمه دوم، با داستانی هیجان انگیز، مستقیم و البته جذاب تری روبرو خواهیم بود. ”

اتک ان تایتان فصل 4 با وجود تمام موانعی که در نیمه اول با آن روبرو شد، توانسته است قدرت خود را حفظ کند. نقص‌های روایی متعدد ما را از لذت کامل از اتک ان تایتان فصل 4 مانند فصل‌های قبلی باز داشته است. با این حال، قسمت های آخر را از شک و تردید بهره مند خواهیم کرد، به این امید که در آینده نزدیک، مسائلی که تجربه کرده ایم حل شود..

نقد و برسی سریال اتک ان تایتان فصل 4

بخش دوم اتک ان تایتان فصل 4

بعد از پایان بخش دوم فصل چهارم سریال اتک آن تایتان، حالا زمان آن رسیده است که اعتراف کنیم هر یک از حفرات داستانی این فصل پر شده‌اند. ما باید ببینیم چگونه ارن انگیزه‌های جدیدی پیدا می‌کند و زیک در مواجهه با تایتان‌ها در معادله جنگ چگونه قرار می‌گیرد. همچنین، باید به گفت‌وگوهای شخصیت‌ها در نیمه دوم داستان فصل دل بدهیم تا بتوانیم به سوالات بیشتری پاسخ دهیم و اتفاقات جدیدی را شاهد شویم.

در بخش دوم از اتک ان تایتان فصل 4 ، با حمله ارتش مارلی به پارادایس، ارن یگر نیز به مشکلاتی برخورد می‌کند که تنها نمی‌تواند آن‌ها را حل کند. شدت وخیم بودن اوضاع و ضعف جسمانی ارن، در قسمت‌های هفدهم و هجدهم به خوبی مشهود است. استودیوی ماپا این نکته را به خوبی به تصویر کشیده و از اشتباهات گذشته در بخش اول درس گرفته است؛ زیرا از این لحظه به بعد می‌توانیم فهمید که ارن در چه وضعیتی قرار دارد و به دنبال چه هدفی است.

علارغم این واقعیت که شخصیت گابی همچنان روی اعصاب ما حرکت می کند و نیت خوب فالکو فایده ای ندارد، ژنرال ماگات پرداخت بهتری ارائه می دهد. در حالی که این دو شخصیت تا انتها ما را به دردسر می اندازند، ماگات به عنوان یکی از تأثیرگذارترین و در عین حال نادیده گرفته شده ترین افراد در دنیای کنونی Attack on Titan شناخته می شود. با این حال بهتر است بگوییم «بود» زیرا پرونده ماگات در قسمت بیست و هفتم به زیبایی و به جا تمام می شود.

با توجه به جذابیت و تحریک احساسات، می‌توان تایتان از لحاظ محتوا به دو بخش تقسیم کرد. بخش اول شامل مبارزاتی است که در سطح بالاتری نسبت به بخش اول اتک ان تایتان فصل 4 به لحاظ طراحی و گرافیک بسیار بهتر است. بخش دوم با جزئیات و حقایقی پرده‌برداری می‌کند که همه را به شگفت زده می‌کند. در نهایت، پیشینه گریشا، پدر ارن، درگذشته خود چه اشتباهاتی مرتکب شده است، به نمایش گذاشته می‌شود.

نقد و برسی سریال اتک ان تایتان فصل 4

طی سه فصل گذشته، به طور مداوم احساس می‌کردیم که یک قطعه پازل ناقص در داستان وجود دارد. اما در قسمت بیستم از اتک ان تایتان فصل 4 به طور شگفت‌آوری، متوجه می‌شویم که نه تنها از نیت و انگیزه‌ی گریشا درست فهمیده نبودیم، بلکه تا به این لحظه از یک نگاه اشتباه به گریشا و فعالیت‌هایش نگاه می‌کردیم. قسمت بیست و یکم اتک ان تایتان فصل 4 ، به نظر هیجان‌انگیزتر از قسمت بیستم نمی‌آید، بلکه دارای رابطه تنگاتنگ و مستقیمی با قسمت اول این انیمه در فصل اول است.

داستان با حادثه «سقوط شیگانشیا» آغاز شده بود و دراتک ان تایتان فصل 4 ، این حادثه مجددا مطرح می‌شود. در نهایت، در قسمت بیست و یکم، حلقه مفقوده‌ی داستان یمیر نیز پیدا شده و توضیح داده می‌شود.اگر بخواهیم قسمتی از بخش دوم فصل چهارم را بهترین اپیزود فصل چهارم نام‌گذاری کنیم، قطعا قسمت بیست و یکم برای این مقام مناسب است. این چهارمین قسمت از داستان انیمه اتک آن تایتان تمامی سوالاتی که در این چهار فصل در ذهنمان شکل گرفته بود را به خوبی و به صورت کامل پاسخ می‌دهد. از این پس، یعنی از پایان قسمت بیست و یکم، زمان آن رسیده است که ما بفهمیم داستان در حال حاضر و در آینده چه خبر است.

بعد از تصویر کشیدن رژه ویرانگر، زمان آنیه لئونهارت در خط داستانی اتک ان تایتان فصل 4 حی و حاضر می‌شود و ما انتظار داشتیم تا چالش‌های او با گروه مواجه شود. اما به جز چند دیالوگ ساده و چند اکت احساسی و فراموش‌شدنی، تجربه‌ای به ما منتقل نمی‌شود. بخش پایانی دوم، کمی شتاب‌زده قصه را به جلو می‌برد اما در نهایت، وقتی شخصیت‌های اصلی به کشتی آزومابیتو می‌رسند، یک تراژدی رخ می‌دهد. در نهایت، قسمت بیست و هشتم از اتک ان تایتان فصل 4 مخاطب را با خود به گذشته می‌برد

نقد و بررسی attackon titan 3

نقد و برسی سریال اتک ان تایتان فصل 4

به طور معمول، سفر در زمان حالت و حس و فرمِ تکراری ندارد. در این سفر، ما از دیدگاه ارن یگر، وقایعی را مشاهده می‌کنیم که قبل از شروع اتک ان تایتان فصل 4 و پس از پایان فصل سوم روی داده‌اند. در ابتدا، ما اصرار داشتیم که ارن یگر را نشناسیم و او را به عنوان یک شخصی با پرداخت بدی می‌شناسیم، اما پس از ۲۸ قسمت، ما در نهایت می‌توانیم به این نتیجه برسیم که تمامی پاسخ‌های سوالاتمان در بخش پایانی فصل دوم قرار دارد.بخش دوم ریشه ها و دلایل تفکر مبارزاتی آران و اینکه چرا او در مسیر پیش رو تا این حد مصمم است را برای ما آشکار می کند.

مقابل محصولات شرکت‌های هالیوود و غربی، انیمه هیچ نظری را درباره خوب یا بد بودن شخصیت فعلی ارن ارائه نمی‌دهد و حتی تحمیل نمی‌کند. برخی از مخاطبان احساس کرده‌اند که تکه‌های مارلی‌ها توسط ارن و رژه ویرانگرش به شدت آن‌ها را به وجد آورده و دیگران ناراحت شده‌اند به خاطر تبدیل شدن دنیا به خرواری از خاکستر. انیمه اتک آن تایتان دقیقا همین حس بد و ناخوشایند ما انسان‌ها را نسبت به این چرخه ابدی نفرت متحیر می‌کند.

نقد و برسی سریال اتک ان تایتان فصل 4

همواره تمایل داریم دیگران را قضاوت کنیم و به دنبال این باشیم که کدام فرد حق با خود دارد. در میکاسا درباره اینکه اگر ارن یگر به جای اینکه به آخرین سوال پاسخ دهد، چیز دیگری انتخاب می‌کرد، سوال می‌کند که آیا داستان به همان شکل پی‌روی می‌کرد؟ اگرچه در انیمه هیچ نظر یا پیشنهادی به این موضوع داده نشده است، اما واضح است که اگر ارن یگر قدرت اول منطقه را نداشت، شخص دیگری به جای او این کار را انجام می‌داد.

به نظر می‌رسد که ارن درست می‌گوید که برای مبارزه با نفرت، باید یک چیز را کاملا از بین ببریم. در انتهای بخش دوم، از اتک ان تایتان فصل 4 ما نمی‌توانیم به نتیجه‌ای برسیم که آیا ارن یگر شخصیت منفی داستان است یا خیر؛ زیرا خود ارن نیز اعتراف می‌کند که نمی‌داند کجا این داستان شروع شده است. او در گرفتاری این ماجرا قرار گرفته است و اکنون با وجود خون‌بار و خون‌ریزی، باید این قصه را به پایان برساند، آیا با صلح یا با تلاش برای نابودی. با پیشروی داستان، آخرین نتیجه‌ای که می‌توان تصور کرد این است که ضدقهرمان دوست‌داشتنی داستان اتک ان تایتان فصل 4 به خوبی پایان نخواهد یافت.

در قسمت دوم از اتک ان تایتان فصل 4، هیجان و تنش داستان به اوج خود رسیده است. این قسمت پر از حمله های نابودگر از سوی تایتان ها و جنگ های بین انسان ها و تایتان ها است. همچنین، بسیاری از رازهای مهم و مرموز از گذشته تایتان ها و انسان ها به روشنی در این قسمت فاش می شوند.در این قسمت، شخصیت اصلی داستان، ارن، با سختی های فراوانی روبرو می شود. او در تلاش برای نجات دوستان و مبارزه با تایتان های رهبری می کند. همچنین، شخصیت جدیدی به نام هیستوریا معرفی می شود که نقش مهمی در پایان داستان خواهد داشت.

در اتک ان تایتان فصل 4، کیفیت تولید و داستان سرایی بهبود یافته است. صحنه های اکشن و ترسناک به شکل بی نظیری اجرا شده اند و باعث تماشای لذت بخشی برای تماشا کنندگان می شوند. همچنین، داستان به شکلی پیچیده و پر از تناقضات است که باعث می شود تماشا کنندگان به تعقیب و پیگیری آن بپردازند.با پایان قسمت دوم از اتک ان تایتان فصل 4، تنها چند قسمت باقی مانده است تا داستان به پایان برسد. با این حال، انتظار تا سال آینده برای دیدن پایان داستان فصل 4 اتک ان تایتان بسیار سخت خواهد بود. اما با توجه به کیفیت و هیجانی بودن قسمت دوم، حتما ارزش انتظار را دارد.

نقد و برسی سریال اتک ان تایتان فصل 4

نقاط مثبت

  • شخصیت‌پردازی‌ زیک، راینر
  • به تصویر کشیدن نبردها به صورت حماسی و تاثیرگذار
  • پرداخت به نسبت خوب خاندان‌های مختلف مثل آکرمن
  • شیرازه‌‌ی سرراست‌تر و منسجم‌ترِ داستان در بخش دوم
  • بخش دوم فصل از تمامی لحاظ

نقاط منفی

  • شروع و مقدمه‌ی آشفته
  • شخصیت‌پردازی بسیار سطحی گبی و فالکو
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *