نقد بازی کالاف دیوتی 1 Modern Warfare | بازگشتی دوباره

نقد بازی کال اف دیوتی (Modern Warfare)

نقد بازی کال اف دیوتی مدرن وارفار 1(1 Modern Warfare)

آخرین نسخه از سری کالاف دیوتی، یک تجربه داستانی هیجان انگیز و با کیفیت است. علاوه بر این، بخش چندنفره آن بسیار سرگرم کننده است. Call of Duty: Modern Warfare1، یک قدم بزرگ برای استودیو اینفینیتی در بازگشت به روزهای اوج است. سازندگان در این نسخه Modern Warfare 1، با گیمپلی فوق العاده خود، داستانی جذاب با حضور شخصیت هایی مانند کاپیتان پرایس، فرح کریم و الکس را به تصویر کشیده است.

در کالاف دیوتی1 Modern Warfare بخش چندنفره به حدی کامل است که می توان برای مدت طولانی با آن سرگرم بود و به لطف سیستم پیشرفت عادلانه و جذاب آن، به واقعیت کلمه، لذت برد.مدرن وارفار 1، یک پکیج کامل از تمام چیزهایی است که درباره این نسخه دوست داریم و بدون شک، یکی از بهترین نسخه های منتشر شده از این مجموعه پس از سه گانه اصلی مدرن وارفر است. همراه ما باشید تا بررسی بازی را بخوانید.

نقد بازی کال اف دیوتی (Modern Warfare)

تشریح سه گانه Modern Warfare 1 و داستان بازی

قبل از رونمایی نسخه جدید سری کالاف دیوتی(1 Modern Warfare)، شایعه‌های مختلفی درباره‌ی آن وجود داشت که اکثراً مربوط به این بود که بازی در زیر مجموعه‌ای از مدرن وارفار 1 قرار خواهد گرفت. اما پس از معرفی رسمی، مشخص شد که استودیو اینفینیتی تصمیم گرفته است تا به جای ساخت یک دنباله جدید، مدرن وارفار 1 را ریبوت کند و در آن از جنگ مدرن استفاده کند که با حال و هوای دنیای واقعی همخوانی داشته باشد.

این تصمیم، علاوه بر جذابیت، ریسک بالایی هم داشت زیرا سه گانه مدرن وارفار 1و به خصوص دو نسخه اول آن، همواره در بین بهترین‌های سری کالاف دیوتی قرار داشتند و توقع مخاطبان از بازی نهایی را بالا می‌بردند. حال این سوال مطرح است که آیا استودیو اینفینیتی موفق خواهد شد تا باز هم به روز‌های خوب خود بازگردد و یک کالاف دیوتی جذاب و کامل را به ما هدیه دهد؟ یا آیا وعده‌های آن‌ها تنها یک حرکت تبلیغاتی برای بهره‌گیری از محبوبیت مدرن وارفار 1 بوده است؟

بازگشت بخش داستانی در 1 Modern Warfare ، خبر خوبی است. اگرچه نسخه سال گذشته با حذف این بخش موفقیت زیادی را کسب کرد، اما با وجود اینکه بخش چندنفره و حالت‌های جذابی مانند بلک‌اوت در بلک آپس 4 وجود دارند، باز هم کالاف دیوتی یکی از برترین بازی‌های شوتر اول‌شخص است. نسخه‌های مختلف آن داستان‌های فوق‌العاده و شخصیت‌های دوست‌داشتنی مانند کاپیتان پرایس، سوپ مک‌تاویش و گوست را به ارمغان آورده است. باز هم، نسخه ۲۰۱۹ مدرن وارفار 1 به وعده‌های خود عمل کرده و در نتیجه، داستانی را ماجراجویی می‌کنیم که شاید به اندازه دو نسخه اول سه‌گانه اصلی، جذابیت کافی نداشته باشد، اما مدرن وارفار 1 در مقایسه با نسخه‌های بعدی مجموعه، بسیار برتر است.

بازی ماینکرافت | بقا در دنیای مکعبی !!!

داستان بازی 1 Modern Warfare از جایی شروع می شود که گروهی از سربازان با کمک یک مامور سیا به نام الکس به منطقه ای نفوذ می کنند تا گازهای شیمیایی مرگباری که در آنجا نگهداری می شوند را بازیابی کنند. اما ماموریت به دلیل ورود دشمنان ناشناس ناموفق بوده و گازها به دست آنها می افتد. فرمانده نیروهای آمریکایی سپس از چهره آشنا و دوست داشتنی کاپیتان پرایس خودمان می خواهد تا به یافتن این گازهای مرگبار که تهدیدی جدی هستند کمک کند.

از اینجا به بعد شاهد شروع رسمی ماجراهای روایی بازی هستیم. اما اجازه دهید جزئیات بیشتری از داستان را اسپویل نکنم و در عوض روی بررسی کیفیت این جنبه از بازی تمرکز کنم. چیزی که در کمپین 1 Modern Warfare بیشتر از همه لذت بردم، داستان تاریک و واقع گرایانه آن از جنگ است که شاهد آن هستیم.

اگر بخواهیم راست بگوییم، بازی‌های شوتر جنگی به راحتی می‌توانند درگیر کلیشه‌های نبرد خیر و شری شوند. این کلیشه‌ها در انواع بازی‌ها و فیلم‌ها بارها تکرار شده‌اند و همیشه دو جناح خیر و شر در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند و نتیجه نهایی نیز قابل پیش‌بینی است. اما با این حال، بازی مدرن وارفار 1 تلاش بسیاری کرده است تا از این کلیشه‌ها فاصله بگیرد و به جای آن نشان دهد که در جنگ بی‌رحمی که فرقی بین زندگی و مرگ وجود ندارد، هیچ کس معصوم و بی‌گناه نیست و در مواقع ضروری، همه باید برای بقا به اصول اخلاقی پایبند باشند.

نقد بازی کال اف دیوتی (Modern Warfare)

روی دادهای جنگ و شخصیت پردازی کاراکتر های بازی و نقش آنها

این موضوع، بیشتر از هرچیز دیگر، تأثیر گذار است بر شخصیت‌پردازی کاراکتر‌های بازی. به عنوان مثال، در داستان بازی، گروهی از تروریست‌ها به نام القتلة حضور دارند که در ابتدای سینمای اول، شاهد سخنرانی رهبر آن‌ها به نام ولف و دست راستش به نام بوچر هستیم. با وجود اینکه بازی اینفینیتی، القتلة را به عنوان یک گروه تروریستی نشان می‌دهد که در حال انجام عملیات تروریستی و خودکشی در خیابان‌های لندن هستند و باعث ترس و وحشت ما می‌شوند، اما در کنار این موضوع، ایدئولوژی‌های خاصی نیز برای آن‌ها تعریف شده است که ممکن است با برخی از اقدامات آن‌ها (نه همه‌ی آن‌ها) همخوانی داشته باشد و تأثیرگذاری آن‌ها را درک کنیم.

برای مثال، ولف در صحبت‌های خود، بیان می‌کند که دلیل تشکیل گروه القتلة، این است که کشور‌های بیگانه به دنبال به دست آوردن منابع سرزمین مادری آن‌ها یعنی اورزیکستان، کشوری خیالی، با رفتار وحشیانه‌ای نسبت به مردمشان هستند. بنابراین، گروه القتلة با هدف آزادی، تشکیل شده تا این نیروهای بیگانه را از سرزمین خود بیرون کند. رفتارهای تروریستی و بمب‌گذاری این گروه در شهرهای مختلف، به عنوان رفتارهای شرورانه آن‌ها در بازی نشان داده می‌شود، اما در عین حال، باورهای منطقی آن‌ها نیز مشخص می‌شود که می‌تواند مخاطب را به فکر فرو ببرد.

بعضی از شخصیت‌های بازی (1 Modern Warfare)، مانند الکس یا کایل، که در نقش آن‌ها تجربه‌ی زیادی داریم، می‌توانستند بهتر توسط نویسندگان پردازش شوند.

در مقابل، ژنرال بارکوف فقط یک نمونه‌ی سطحی و کلیشه‌ای از آنتاگونیست است و هیچ چیز بیشتر. اما شخصیت‌پردازی قوی کاراکترهایی مانند ولف و بوچر، این نقص را تا حدودی جبران می‌کند. به علاوه، شخصیت‌های دیگری مانند فرح کریم و برادرش که مبارزان آزادی‌خواه هستند، و همچنین کاپیتان پرایس، که بسیار دوست‌داشتنی است، در بازی 1 Modern Warfare حضور دارند و به خوبی معرفی می‌شوند، به طوری که در کل با شخصیت‌پردازی بازی راضی باشیم. همچنین، برای جذابیت بیشتر داستان، باید چند پیچ و تاب داستانی مناسب اضافه شود که با بازیکنان جلب توجه کند و تا انتها جذابیت بازی را حفظ کند.

اگر از حقیقت خواسته باشید، یکی از نکات مزخرفی که در مورد بخش داستانی مدرن وارفار 1 نپسندیدم، عجله و سراسیمگی بیش از حد در پایان آن بود.

توضیح دادن دلیل این اتفاق بدون افشای جزئیات داستان چالش برانگیز است، اما باید بگویم که سازندگان در حین تجربه حدود ۶-۷ ساعته بازی (1 Modern Warfare)، برخی مراحل جذاب و جالب را برای ما ایجاد می کنند، با اینکه به درستی روی شخصیت هایی مانند فرح و برادرش کار می کنند و آنها را به شخصیت های قابل فهم تبدیل می کنند و همچنین با بی رحمی جنگ را به ما نشان می دهند، اما در پایان احساس می کنید که آنها قصد دارند بخش داستانی را به سرعت به پایان برسانند و بازیکن را به سایر بخش های بازی هدایت کنند.

نقد بازی کال اف دیوتی (Modern Warfare)

به همین دلیل، به جای نشان دادن قدم نهایی شخصیت‌ها برای رسیدن به سرنوشت‌شان و امکان همراهی با آن‌ها، فقط نتیجه کارشان را مشاهده می‌کنیم و بازی با زمان‌بندی قوی و شتاب‌زدگی، به پایان می‌رسد. اما بجای توجه به این موضوع، مدرن وارفار 1 بهترین مراحل که طراحی شده‌اند را دارد و در آن‌ها، بتوانیم حس تنش و ترسی که جنگ برای بازیکنان ایجاد می‌کند، را به خوبی تجربه کنیم.

به عنوان مثال، در یکی از مراحل، به دوران کودکی فرح و برادرش می‌رویم و علاوه بر نقش مهمی که این مرحله در شخصیت‌پردازی این دو کاراکتر دارد، تاثیر جنگ بر روی آن‌ها را به وضوح می‌بینیم. یا در مرحله دیگر، شاهد حمله تروریستی در شهر لندن هستیم و بازی اینفینیتی به وحشتناکی و بی‌رحمی این نوع حملات را به تصویر می‌کشد.

از مراحل استثنایی (1 Modern Warfare)مانند سفارتخانه خبر نمی‌دهم، زیرا هنگامی که در پشت بام قرار می‌گیرید، با توجه به هوای عالی، مانند هر فردی که به نزدیکی نیروهای گروه القاتل در شب تاریک ترسیده و وحشت کرده‌اید، و خدا را می‌خواهید تا نور پرتوانی که منور است روشن باقی بماند تا بتوانید قبل از رسیدن به محل استقرار خود بیشترین تعداد دشمنان را از بین ببرید.

این احساس در مراحل دیگری مانند مرحله‌ی اتوبان یا ورود به خانه‌ای از تروریست‌ها در کنار کاپیتان پرایس، در فضایی شبیه به فیلم‌های جنگی، باید به ترتیب طبقات را پاک کنید، و البته باید مواظب باشید چرا که یک قلق بی‌گناه ممکن است کشته شود، که این به بازیکن منتقل می‌شود و در آن لحظه همیشه به یاد داشته باشید که جنگ، نه تنها یک نبرد خلاق و هیجان‌انگیز بین خیر و بد است، بلکه یک واقعیت وحشتناک و بی‌رحمانه است.

نقد بازی Far Cry 6 | همان هیمشگی

استقبال کاربران از بازی استراژتیک Manor Lords-نقادانه بیشتر بخوانید: استقبال کاربران از بازی استراژتیک Manor Lords

Infinity با موفقیت تجربه ارزشمندی را در بخش 1 Modern Warfare ایجاد کرده است که به ما اجازه می دهد پس از مدت ها از بازی یک حالت داستانی خوب در Call of Duty لذت ببریم. فقط در نظر داشته باشید که اگر قصد دارید بازی را روی نسخه PC تجربه کنید، ممکن است صحنه های سینمایی دارای مشکلاتی باشند و به درستی نمایش داده نشوند، بنابراین باید بعداً به بخش سینماتیک برگردید و فیلم ها را جداگانه تماشا کنید تا متوجه شوید. داستان به درستی این مشکل تا زمان نگارش این مقاله علیرغم قول سازندگان مبنی بر رفع آن برطرف نشده است و فقط برای نسخه PC اعمال می شود و در نسخه های کنسولی وجود ندارد.

بعد از پایان بخش داستانی مدرن وارفار 1، دو گزینه بازی دیگر برای شما در دسترس خواهد بود. یکی از این گزینه ها حالت مشترک یا همان Co-Op بازی است که در آن باید با بازیکنان دیگر یک سری ماموریت ها را انجام دهید که پس از رویدادهای بخش داستانی اتفاق می افتند. به طور شخصی، تجربه بازی Co-Op مدرن وارفار 1 را نسبت به دو بخش دیگر کمتر دوست داشتم.

دلیل این امر این است که این بخش حداقل در حالت فعلی، جذابیت و انسجام لازم را برای جذب بازیکن ندارد و بیشتر زمانی که می توانید این بخش را تجربه کنید، زمانی است که تیم چهار نفره خود را هماهنگ کنید؛ زیرا در غیر این صورت با درجه سختی غیرمنطقی ماموریت ها مواجه خواهید شد و به دلیل اینکه احتمالا در تیم تان با بازیکنان تصادفی هر فرد به طور مستقل عمل خواهد کرد، بیشتر اوقات تجربه شما به شکست و کشته شدن ختم خواهد شد.

به ویژه در بخش Co-Op بازی 1 Modern Warfare ، پس از گذشت چند دقیقه اولیه که بسیار ساده هستند، شما با یک سناریوی عجیب و غریب روبرو خواهید شد. در این سناریو، شما از هر جهت توسط دشمنان محاصره شده و به سمت شما شلیک می‌شود. این قسمت از بازی، در مقایسه با بخش داستانی آن، ساختار مناسبی ندارد و به همین دلیل، تجربه‌ای لذت‌بخش نیست. اما بخش چندنفره بازی، به طور کلی بسیار جذاب و هیجان‌انگیز است و به این منظور طراحی شده است که بازیکنان بتوانند برای مدت زمان طولانی در آن سرگرم شوند.

کمی هم درباره بخش چند نفره (حالت ها) و گان پلی بازی صحبت کنیم.

بخش چندنفره بازی 1 Modern Warfare شامل حالت‌های کلاسیکی مانند Team Deathmatch و Domination است، همچنین حالت‌های جدیدی نیز به آن اضافه شده است. قبل از ورود به حالت‌های بازی، لازم است که درباره گان پلی بازی صحبت کنیم، که در بخش چندنفره به خصوص از کیفیت بالایی برخوردار است. سری کالاف دیوتی در تمام نسخه‌های اخیر، گان پلی بسیار عالی و جذابی داشته است و همانطور که در بررسی نسخه سال پیش نیز اشاره کردیم، احساس شلیک با اسلحه‌های متنوع بازی، تجربه‌ای بسیار لذت بخش برای بازیکنان به ارمغان می‌آورد.

نقد بازی کالاف دیوتی 1 Modern Warfare | بازگشتی دوباره

با توجه به کیفیت بالای سلاح‌های امسال، آنها از نظر بصری و صداگذاری بسیار موثر هستند. به عنوان مثال، در صورتی که در حال تعویض خشاب اسلحه باشید، شخصیت بازی، خشاب قبلی را نگه می‌دارد، اما در صورتی که خشاب کاملا خالی باشد، آن را روی زمین می‌اندازد. صداگذاری اسلحه‌ها بسیار طبیعی و واقع‌گرایانه است و به همین دلیل، ما در مسلسل‌های مختلف، تفاوت‌های زیادی در صدای شات‌گان‌ها مشاهده می‌کنیم. همچنین، ویژگی Mount که به شما امکان می‌دهد در حالت سنگرگیری بازی را تجربه کنید، به همراه سیر تکامل گان‌پلی سری را به اوج خود رسانده است. استفاده از سلاح‌ها و هدف قرار دادن دشمنان با آن‌ها، حس خیلی خوبی را به بازیکن منتقل می‌کند.

نقد بازی روبلاکس (Roblox) | جهان گیمرها

این بازی در بخش چندنفره، امکانات متنوعی برای شخصی‌سازی اسلحه‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید برای هر سلاح، تغییرات جانبی بسیار زیادی اعمال کنید و حتی ظاهر و رنگ آن‌ها را نیز تغییر دهید. اما این امکانات در ابتدا به شما دسترسی نخواهد داشت و با استفاده از سلاح خاص در بخش چندنفره، می‌توانید سطح آن را افزایش داده و تجهیزات جدیدی برای آن بیابید.

Gunfight یکی از حالت‌های جدید و جذاب 1 Modern Warfare است که می‌توان آن را به عنوان جایگزینی برای حالت‌های همیشگی بازی در نظر گرفت. در این حالت، دو تیم دو نفره به مبارزه با یکدیگر در یک نقشه کوچک مشغول می‌شوند. در گان‌فایت، هدف اصلی شما سرعت و دقت است، زیرا با کسب امتیازات از طریق کشتن بازیکنان تیم حریف یا گرفتن نقاط مشخص‌شده روی نقشه، تیم خود را به حدنصاب امتیاز رسانده و برنده بازی شوید. این حالت با ویژگی‌هایی مانند سرعت، مدت زمان کوتاه و چرخشی بودن استفاده از سلاح‌ها، همیشه جذابیت خود را حفظ می‌کند و اگر به دنبال تجربه حالت‌های بازی کوتاه‌تر و هماهنگ با دوستانتان هستید، گان‌فایت بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

یکی از حالت‌های جدید 1 Modern Warfare ، که به منظور پر کردن خلا در بازی اضافه شده است، گراند وار نام دارد. در این حالت، تعداد بیشماری بازیکن در یک نقشه بزرگ به نبرد با یکدیگر می‌پردازند و می‌توانند از ماشین‌های جنگی نیز استفاده کنند. گراند وار ساختاری مشابه با بخش کانکوئست بتلفیلد دارد، اما مشکلی که در حال حاضر دارد، عدم بالانس بودن آن است. این حالت ایده‌ای جذاب است، اما به دلیل عدم بالانس بودن، در سری کالاف دیوتی همیشه حس می‌شود که یک حالت با تعداد زیاد بازیکن وجود ندارد.

طراحی نقشه این منطقه به گونه‌ای است که کمپر‌ها بتوانند با استفاده از نقاط مختلفی که برای مخفی شدن در نقشه وجود دارند، به سادگی به یک عذاب واقعی برای سایر بازیکنان تبدیل شوند. به همین دلیل، در تقریبا هر ساختمان بلند یا اتاق‌هایی با پنجره‌های دید خوب، یک اسنایپر مخفی شده است. اگر اسکواد هماهنگی نداشته باشید و به تنهایی تلاش کنید، بیشتر اوقات سردرگم در نقشه و گاهی حتی نتوانید به تیمتان برای کسب امتیاز کمک کنید.

نقد Among Us | خیانت کاران رو بنداز بیرون

ویژگی های پیشرفته و جدید بخش چند نفره و انگیزه کافی برای بازی کردن به دلیل داشتن جذابیت های خاص حالت ها

بخش چند نفره حالت های دیگری نیز ارائه می دهد که هر کدام جذابیت منحصر به فرد خود را دارند. حتی یک حالت واقعی وجود دارد که HUD را کاهش می دهد و اقداماتی را اضافه می کند که تجربه بازی را فراگیرتر می کند. با این حال، با ارزش ترین جنبه تنوع در حالت های بازی، سیستم پیشرفت عالی است که Infinity Ward طراحی کرده است.

در حال حاضر هیچ لوت باکسی در بازی وجود ندارد، بنابراین پیشرفت تنها از طریق بازی به دست می آید. همانطور که بازی می کنید، سطح شخصیت شما افزایش می یابد و به شما امکان می دهد قفل سلاح ها و امتیازات جدید را باز کنید. علاوه بر این، سطح سلاح های شما نیز افزایش می یابد و امکان دسترسی به پیوست های جدیدی را فراهم می کند که می توان با آن سلاح استفاده کرد.

نقد بازی کالاف دیوتی 1 Modern Warfare | بازگشتی دوباره

پاداش‌های متنوعی مانند XP یا آیتم‌ها در انتظار شما هستند، اگر به چالش‌ها و مأموریت‌هایی که در این بازی وجود دارند، بپردازید. سیستم پیشرفت بازی به گونه‌ای طراحی شده است که به شما این احساس را می‌دهد که با انجام بازی، وقتتان را برای چیزی ارزشمند صرف می‌کنید. این نکته که بازی شما را از دسترس خارج نمی‌کند و می‌توانید به راحتی با دوستان خود بازی کنید، برای کاربران ایرانی بسیار مهم است. علاوه بر این، سرور‌های بازی در حال حاضر در وضعیت خوب و پایداری قرار دارند که این باعث می‌شود که همیشه بتوانید با اشتیاق به قسمت چندنفره بازی بپردازید.

“برای بیان درجه بالای کیفیت صداگذاری بازی، به اهمیت جزییات ریز در طراحی اسلحه‌ها توسط سازندگان اشاره کردیم. با استفاده از موتور گرافیکی جدید، بازی کالاف دیوتی مدرن وارفار 1 از لحظات ابتدایی بخش داستانی، تحسین برانگیزی در پیشرفت گرافیکی نسخه‌های قبلی را به نمایش می‌گذارد.

۱5 نکته آموزشی فورتنایت برای بهتر بازی کردن!

هنگامی که در میان انفجارها پیاده می‌شوید یا در تاریکی شب با دوربین دید در شب مأموریت‌ها را انجام می‌دهید، می‌توانید از جلوه‌های بصری با کیفیت بازی لذت ببرید و به ویژه از نورپردازی‌های بی‌نظیر آن لذت ببرید. اما باید تاکید کنم که نسخه پی‌سی بازی مدرن وارفار 1 مشکلات فنی زیادی دارد و علاوه بر مشکلات پرده‌ای، مشکلات دیگری مانند کرش کردن را نیز تجربه می‌کنید؛ در حالی که در نسخه پلی‌استیشن 4 این مشکلات وجود ندارد.” 

در اخر به طور کلی، انتشار بازی Call of Duty: Modern Warfare 1برای هواداران دائمی این سری یک رویداد بسیار خوب است؛ زیرا این بازی یک پکیج کامل است و پس از مدت‌ها بازیکنان می‌توانند از داستان جذاب و زیبای آن لذت ببرند و همچنین بخش چندنفره آن بسیار سرگرم‌کننده و اعتیادآور است. با توجه به پشتیبانی مناسب و رفع مشکلات بالانس، بازی با سیستم پیشرفته‌ای که دارد، ارزش بازی کردن برای مدت طولانی را دارا است و قادر خواهید بود تجربه‌ای رقابتی و حسابی را در آن به دست آورید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *