نقد بازی آلن ویک 2 (Alan Wake 2) |تجربه ی ترس و بقا!

نقد بازی آلن ویک 2 (Alan Wake 2)

نقد بازی آلن ویک 2

با انتشار بازی آلن ویک 2، انتظار 13 ساله ما برای ادامه داستان “آلن ویک” به پایان رسید. طی این 13 سال، “آلن ویک” در مکان تاریکی گیر افتاد و “سم لیک” تلاش کرد تا بازی الن ویک 2 را آماده کند. نتیجه این تلاش، بازی Alan Wake 2 شد که علاوه بر سرگرم کردن طرفداران این سبک، به عنوان استانداردی برای بازی‌های آینده در این زمینه شناخته می‌شود. به طور خلاصه، بازی Alan Wake 2 ارزش صبر 13 ساله ما را داشت.

او می‌دانست که تنها راه نجات از این دنیای تاریک، نوشتن است. طی این ۱۳ سال، تنها به نوشتن اشتغال داشت. اما آقای اسکرچ تلاش‌هایش را با نقش بر آب، زیر سوال می‌برد. هزاران صفحه نوشته شده، هزاران سناریو آماده و هزاران بار تلاش آلن برای فرار از این مکان تاریک به بن‌بست رسیده است. آخرین برنامه‌اش برای فرار، اضافه کردن یک “قهرمان” است. مامور FBI به نام “ساگا اندرسون” که می‌تواند راه نجات الن و شکست این نیروی ماورایی باشد، به شهر برایت فالز می‌آید. در طی این ۱۳ سال، در شهر برایت فالز روزهای تاریکی سپری می‌شود و زنجیره‌ای از قتل‌ها توسط گروهی به نام Cult of the Tree اتفاق افتاده است.

نقد بازی آلن ویک 2 (Alan Wake 2)

برای بررسی قتل اخیر در Bright Falls، ساگا اندرسون و همکارش الکس کیسی به این شهر اعزام می‌شوند. الکس کیسی، بازیگر داستان‌های آلن ویک و دلیل شهرت او، با ساگا اندرسون که شخصیت اصلی داستان است، تفاوت‌های زیادی دارد. تنها نقطه مشترک این دو شخصیت در بازی آلن ویک 2، دوست‌داشتنی و استفاده از چهره خاص سم لیک است که باعث بروز سوالات بسیاری می‌شود. ساگا اندرسون به عنوان بازرس جدید، به کارش در پرونده قتل عادی وارد می‌شود، اما به سرعت متوجه می‌شود که هیچ چیز در این شهر عادی نیست.

آشنایی با داستان بازی

در داستان بازی با دو بخش متفاوت روبروییم. بخش ساگا اندرسون، الهام گرفته از موفقیت‌هایی نظیر سریال‌های True Detective، استرنجر تینگز و Twin Peaks است. شهر Bright Falls در الن ویک به تصویر کشیده شده است، مانند شهر Hawkins در استرنجر تینگز. این دو دنیا با دو بُعد متفاوت همراه هستند که یکی از آن‌ها سعی می‌کند تا بر روی دیگری تسلط پیدا کند. در یکی از این بُعد‌ها، الن در حال جنگیدن است و در دیگر بُعد، ساگا اندرسون. شخصیت اصلی داستان، آقای Scratch، در تلاش است تا با استفاده از Clicker، دنیای تاریک را به Bright Falls بیاورد.

شما می‌توانید نتیجه تلاش راکستار در بازی L. A. Noir را در بازی مشاهده کنید. در این بازی، جمع‌آوری شواهد و تحلیل صحنه‌های قتل جذاب‌ترین بخش همراه با ساگا اندرسون است. او قدرتی خاص در فضای ذهنش به نام “Mind Place” دارد که باید تمام شواهد را در آنجا ترکیب کنید تا مراحل حل پرونده به درستی پیش بروند. این قسمت فقط یک بخش اضافی در بازی آلن ویک 2 نیست، بلکه برخی اوقات پیشرفت شما در مطالعه و تحقیق بر روی شواهد است. همچنین ساگا می‌تواند با تمرکز بر روی شخصیت‌ها و اتفاقات مختلف، گره‌های داستان و تحلیل‌های دقیق‌تری را برای شما فراهم کند.

نقد بازی آلن ویک 2 (Alan Wake 2)

بیشتر عناصر و اتفاقات بازی آلن ویک 2 از قسمت اول وامدار هستند. هنوز هم برای شکست دشمنانی که در تاریکی غوطه ور شده اند، نیاز به استفاده از چراغ قوه‌تان است. در طول بازی، سلاح‌های مختلف را به دست می‌آورید و با استفاده از محیط نیمه متعارف، می‌توانید وقت زیادی را صرف جستجوی تجهیزات و امکانات پنهان شده در صندوق‌ها کنید. بازی آلن ویک 2 در مقایسه با عناوین مانند رزیدنت ایول، دشمنان کمتری دارد، اما این موضوع باعث نمی‌شود که جذابیت بازی برای شما کاهش یابد. هدف اصلی آلن ویک ۲، نه تنها جذابیت اکشن و مبارزه با دشمنان مختلف است، بلکه سعی دارد تا شما را درگیر داستان بازی کند.

داستان 2 Alan Wake به نحوی کاملا متفاوت از تمام تجربه‌های من است. آنقدر جذاب، زیبا و درگیرکننده است که در طول این سفر ۲۰-۳۰ ساعته فرصتی برای خستگی وجود ندارد. برای افراد کنجکاو، در گوشه‌های مختلف محیط، اطلاعات فراوانی پنهان شده است. از صحبت‌های مردم شهر، مدارکی که در انواع مکان‌ها پیدا می‌شوند و حتی برگه‌های داستان Alan Wake که از طریق دریاچه به دنیای اصلی وارد می‌شوند، می‌توانید استفاده کنید.

چارچوب اصلی داستان در بازی آلن ویک 2 هنوز هم به عنوان یک وحشت روانی یا Psychological Horror تعریف می‌شود. داستان به حدی تاریک و پرسش‌برانگیز است که با گذر زمان، ترس را به شما القا می‌کند. همچنین، گیم‌پلی بازی بر اساس موضوع ترس و بقای Survival Horror است. مواجهه با موجودات تاریکی یا Taken ها در این بازی آسان نیست و حتی با سطوح متوسط دشواری، بازی را به چالش می‌کشاند. در بازی آلن ویک 2 با توجه به محدودیت مهماتی که در اختیار دارید، بین مبارزه و فرار، انتخاب می‌کنید. اینجاست که محیط بازی، با ارائه مسیرهای متنوع، شما را در برابر تصمیم‌گیری‌های چالش برانگیز قرار می‌دهد.

نقد بازی آلن ویک 2 (Alan Wake 2)

در بازی آلن ویک 2 وقتی با ساگا اندرسون در حال بازی باشید، محیط نیمه‌باز شامل جنگل و شهرهای کوچک است. اما هنگام بازی کردن با الن ویک در محیط تاریک، مانند شهری مانند نیویورک، با سایه‌های بسیاری روبرو می‌شوید که تلاش می‌کنند ذهن شما را غلبه کنند. اما دوستانتان، نور و روشنایی، همواره در کنار شما هستند و در برابر دشمنانتان، تاریکی، مقاومت می‌کنند. به همین دلیل، در بازی آلن ویک ۲، اهمیت نور و روشنایی به وضوح به چشم می‌خورد و باعث ارتقاء بصری این بخش از بازی می‌شود.

در 2 Alan Wake شهری تاریک، پر از چراغ‌های نئون رنگارنگ، تیر چراغ‌های روشن و نورهای کمی که در اطراف دیده می‌شوند، به زیبایی جنگل‌های Bright Falls کاملا متضاد است. هر دو اتمسفر این بازی دارای ویژگی‌های مشترکی هستند که برای مثال آوردن مثال‌زدنی هستند؛ هیجان، ابهام، علاقه به تاریکی و سنگینی که بهترین بستر برای روایت بازی را فراهم می‌کنند.

ویژگی های شگفت انگیز و ترسناک بازی

“در مکان تاریک بازی آلن ویک 2، سایه‌ها حضور دارند که همیشه دشمن شما نیستند. آن‌ها در اطراف شما حرکت می‌کنند و با استفاده از کلمات ترسناک، سعی می‌کنند شما را از ادامه راه منصرف کنند. برای شناسایی دشمن واقعی بسیار دشوار است. آن‌ها ممکن است به سمت شما حرکت کنند، اما وقتی نور چراغ‌قوه‌تان را به سمتشان می‌گیرید، به سرعت محو می‌شوند. گاهی اوقات هم به طور ناگهانی ظاهر شده و شما را درگیر خود می‌کنند. مکان تاریک تحت تاثیر داستان آلن ویک است و اینجاست که جذاب‌ترین بخش بازی آغاز می‌شود؛ شما می‌نویسید و محیط تغییر می‌کند!”

نقد بازی آلن ویک 2 (Alan Wake 2)

در 2 Alan Wake در جهان تاریکی، پژواک‌هایی وجود دارند که از داستان الکس کیسی الهام گرفته‌اند. با گوش دادن به این پژواک‌ها، می‌توانید سناریوهای متعددی برای نوشتن داستان خود ایجاد کنید. هرگاه داستانی را نوشته باشید، محیط آن تغییر می‌کند؛ به عنوان مثال، اگر دری بسته هستید یا به تونلی بن‌بست رسیده‌اید، ناگهان مسیرتان باز می‌شود. این مکانیزم همچنین برای طراحی پازل‌های محیطی در جهان تاریک استفاده می‌شود.

نقد بازی Helldivers 2 | ماجراجویی در فضا - نقادانه بیشتر بخوانید: نقد بازی Helldivers 2 | ماجراجویی در فضا

توصیف محیطی را در نظر بگیرید که شامل چندین سناریو مختلف است. با تغییر سناریوها، مسیر شما برای رسیدن به اهداف مختلف باز می‌شود. در این مسیر، نباید به چراغ جادویی الن چشم پوشی کنید. این چراغ قادر است نور را از یک منبع بگیرد و آن را به منبع دیگر منتقل کند. محیط‌ها می‌توانند در روشنایی و تاریکی متفاوت باشند و این ترکیب از روشنایی، تاریکی و سناریوهای مختلف، چالش‌هایی را برای پیشروی شما ایجاد می‌کند.

در طول بازی آلن ویک 2، شما با ده‌ها سوال مواجه می‌شوید و با گذشت زمان، بازی به آرامی آن‌ها را پاسخ می‌دهد. ساگا اندرسون در دنیای داستان الن ویک قرار دارد، اما وارد آن نشده است و به جای قهرمان بودن، قربانی تلقی می‌شود. آیا ساگا اندرسون می‌تواند همان راه نجاتی باشد که الن تصور می‌کرد؟ یا آیا داستان تاریک و محیطش بر ذهن ساگا غلبه می‌کند و او را شکست می‌دهد؟ پاسخ به این سوال، سفر بی‌نظیری است که در بازی الن ویک ۲ تجربه می‌کنید.

اگر به دنبال تجربه اکشن هستید و داستان برایتان خسته‌کننده به نظر می‌رسد، بازی آلن ویک 2 برای شما جذابیتی نخواهد داشت. اما اگر علاقه‌مند به داستان هستید، این بازی به شما شاهکاری خواهد بود که برای مدت‌ها در ذهنتان باقی خواهد ماند.

نقد بازی آلن ویک 2 (Alan Wake 2)

شاهکار های سم لیک در آلن ویک 2

سم لیک نه تنها به عنوان نویسنده، بلکه به عنوان کارگردان نیز می درخشد. دستاورد منحصر به فرد او در نزدیک کردن تجربه لایو اکشن Alan Wake 2 به یک بازی ویدیویی واقعا بی نظیر است. در قسمت‌های خاصی از بازی، شما در مقابل تلویزیون می‌ایستید، وارد یک برنامه زنده ضبط شده می‌شوید و سپس یک ویدیوی کوتاه را قبل از شروع دوباره بازی تماشا می‌کنید. روشی که سوئیچ بین این دو تصویر با این هنرمندی انجام می شود، در هیچ بازی دیگری چنین چیزی ندیده ام.

یک بخش از بازی آلن ویک 2، که با هیچ کلمه‌ای نمی‌توان توضیح داد، وجود دارد. یک جایی که ترکیبی از اجرای زنده و گیم پلی است و به قدری منحصربه‌فرد، عجیب و به یادماندنی است که هنوز هم از فکر کردن به آن لذت می‌برم! چگونه موتور گرافیکی Northlight Engine، که توسط استودیو رمدیست ساخته شده است، می‌تواند چنین نتایجی را به دست آورد؟ با بررسی بصری، بازی Alan Wake 2 بهترین انتخاب برای من بوده است. از نظر تکسچرها، نورپردازی، طراحی محیط، انیمیشن، جزئیات چهره‌ها و به طور کلی هر چیزی، Alan Wake 2 به بهترین شکل ممکن انجام شده است.

در هنگام بازی آلن ویک 2، شما به صورت مداوم با صحنه‌های زیبا روبه‌رو می‌شوید که احساس می‌کنید باید همه آن‌ها را با یک عکس ثبت کنید. جالب است که تاد هاوارد به مخاطبانش بخاطر عملکرد ضعیف نسخه پی‌سی استارفیلد، پیشنهاد داده که شاید بهتر باشد سیستم‌هایشان را ارتقا دهند! اما سم لیک با فروتنی و سکوت تصویری خود، نشان داده است که حتی روی سیستم‌های متوسط نیز عملکرد قابل قبولی دارد.

نقد بازی آلن ویک 2 (Alan Wake 2)

هیچوقت از موسیقی و صدابرداری بازی چشم پوشی نکنید. بازی آلن ویک 2 جایی است که استودیوی Remedy به طور کامل توانایی خود را نشان داده است. همکاری مجدد با گروه Poets of the Fall و موسیقی‌هایی که قطعا تا سال‌ها جزئی از پلی‌لیست‌های ما خواهند بود، تنها یکی از جذابیت‌های این بازی است. عنوان Alan Wake 2 باعث می‌شود که به نظر برسد عرضه کنسول‌های پرو برای نسل نهم یا حتی ارتقاء کامپیوترهای ما منطقی باشد.

نقد بازی اساسینز کرید میراژ (Assassin’s Creed Mirage) | با هدف بازگشت به ریشه

اگر می‌خواهیم در هر بازی به این نوع از جلوه‌های بصری دسترسی داشته باشیم، می‌توانیم برای سخت‌افزارمان هزینه کمی بیشتر کنیم. اینکه در برخی از بازی‌ها روی کنسول پلی استیشن ۵ افت فریم وجود دارد، به نظرم ایرادی جدی نیست، زیرا با توجه به کیفیت بصری بازی و همچنین آپدیت‌هایی که برای آن در آینده منتشر خواهند شد، می‌توان آن را قابل قبول دانست. البته بازی‌ها همیشه بدون باگ نیستند، اما تعداد باگ‌هایشان به حدی کم است که به راحتی می‌توان از آن‌ها عبور کرد.

نقد بازی آلن ویک 2 (Alan Wake 2)

این مسیر پر از تعجب و انگیزه‌های الهام بخش سم لیک است. نام او یعنی بازی آلن ویک 2 اکنون با احترام ویژه‌ای در میان هواداران بازی‌های ویدیویی بحث می‌شود. برنامه جاه‌طلبانه‌ای که استودیوی رمدی دقیقا آرزویش را برآورده کرد. هیجان‌انگیز، فراموش نشدنی و متفاوت. اگر برای تجربه بخش بعدی آن باید ۱۳ سال دیگر صبر کنم، باز هم آن را به جان خواهم خرید.

بعضی مشخصات بازی 2 Alan Wake که بهتر است از ان آگاه باشید؟

ژانر: ترسناک معمایی
پلتفرم ها: Xbox Series X، PlayStation 5، PC
ناشر: Epic Games
سازنده: Harem Entertainment
حالت بازی: تک نفره
رده سنی: 17+

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *