نقد بازی The Day Before | تجربه یک بازی نوآورانه

نقد بازی The Day Before | تجربه یک بازی نوآورانه

بررسی بازی The Day Before

یکی از عواملی که باعث پیشرفت و پرطرفداری بازی‌های ویدیویی و به طور کلی صنعت بازی‌ها در جهان شده، تنوع فوق‌العاده در سبک‌های مختلف آثار تولید شده و ارائه تجربه‌هایی که ممکن است در دنیای واقعی غیرممکن به‌نظر برسند، می‌باشد.

وقتی از خواب بیدار می‌شوید، متوجه می‌شوید که شهر به شدت درهم و برهم شده است و گویا به سقوط کامل نزدیک است. همان دوستان و افرادی که تا دیروز همسایه‌های شما بودند و با آن‌ها درباره مسائل روزمره گفت‌وگو می‌کردید، به شکلی ترسناک و ناشناخته تغییر کرده‌اند. تصور کنید که این افراد، که قبلا به نظر مهربان و دلسوز می‌آمدند، حالا برای نجات خود و عزیزانشان، به انجام کارهای وحشتناکی آماده هستند.

نقد بازی The Day Before | تجربه یک بازی نوآورانه

حدود دو ماه پیش، اثری توسط استودیوهای Fntastic و MyTona معرفی شد که تلاش برای نشان دادن ذات واقعی انسان‌ها در شرایط این‌چنینی داشت. این اثر پس از نمایش تریلر و گیم‌پلی خود، طیف وسیعی از مخاطبان را به خود جلب کرده و برخی معتقد بودند که بازی در واقع ترکیبی از چندین اثر شاخص در سبک خود است. در ادامه، با مرور اطلاعات منتشر شده از این بازی، سعی می‌کنیم به نتیجه بهتری درباره The Day Before برسیم.

از ابتدای کار بهتر است خدمتتان عرض کنم که در بازی سوم شخص شوتر چندنفره زامبی محور به نام The Day Before، در یک دنیای آخرالزمانی جهان باز با المان مخفی کاری روبه رو هستیم. این موضوع، یکی از ویژگی های جذاب این بازی است؛ زیرا تاکنون با تجربه بازی های متنوعی از جمله چندنفره، جهان باز و آخرالزمانی، اما هیچ کدام به صورت همزمان تجربه نشده‌اند. تیم توسعه دهنده تلاش می‌کند با The Day Before، برای اولین بار یک ترکیب منحصر به فرد و بیشتر از همه قابلیت ها را برای مخاطب ارائه دهد، اما این ممکن است برایشان ریسک بزرگی باشد.

با بازی The Day Before، استودیوی MyTona در نقش ناشر، تصویری از آمریکای نابود شده پس از شیوع یک ویروس را ارائه می‌دهد؛ یک کشور که در آن موجودات گرسنه به دنبال غذا و مردمانی بی‌رحم برای به دست آوردن ماشین و اسلحه هستند.

اگر از طرفداران سخت بازی های ویدیویی هستید، احتمالاً با تیم سازنده بازی The Day Before آشنا هستید. علیرغم داشتن سابقه نسبتا کوتاه، استودیو Fntastic قبلاً یک نمونه کار حرفه ای با پروژه هایی مانند Dead Dozen، Radiant One و The Wild Eight ساخته است.

نقد بازی The Day Before | تجربه یک بازی نوآورانه

هنگامی که تریلر منتشر شده را تماشا می‌کنیم، اولین صحنه‌ای که به احتمال زیاد توجه ما را جلب می‌کند، نوشته‌ای است که بر روی روزنامه قرار دارد؛ این نوشته به وضعیت میلیاردها پس از شیوع ویروس در دنیای بازی اشاره دارد. اگرچه قبلاً هرگز با چنین تیتری مواجه نشده بودیم، اما در حال حاضر که این وضعیت در دنیای واقعی نیز رخ داده است، احساس همدلی و همدردی بیشتری به ما دست می‌دهد.

با توجه به اطلاعات موجود و تماشای تریلر معرفی بازی، به نظر می‌رسد بازی The Day Before مانند اکثر بازی‌های این سبک، دارای یک داستان ساده و غیرپیچیده خواهد بود. در این بازی، گیمر به عنوان شخصیت اصلی بازی، در ابتدا باید با دست خالی به دنبال اسلحه، مهمات و خوراکی بگردد تا بتواند خود و انسان‌ها را از شرایط وخیم نجات دهد. از این رو، مهم‌ترین عنصر در بازی‌های سبک بقا، بدون توجه به نوع داستان، گیم‌پلی آن است.

با خوشحالی باید گفت که تیم سازنده با مطالعه ویدیو معرفی بازی، مانند بسیاری از اثرهای سینمایی، به جای انتشار یک تریلر سینمایی، قسمت‌هایی از گیم‌پلی بازی را در ویدیوی خود جای داده است. این اقدام نیز به مخاطبان کمک می‌کند تا با بازی‌ای که در آینده منتشر خواهد شد، ارتباط بهتری برقرار کنند.

یکی از هدف‌های نمایش گیم‌پلی بازی The Day Before، نشان دادن آزادی عمل به بازیکن است، به‌طوری که گیمر می‌تواند با استفاده از وسیله نقلیه، به مکان دلخواه خود سفر کرده، در شهر و خیابان‌های آن چرخش کند و برای پیدا کردن وسایل مورد نیاز، ساختمان‌های اطراف خود را بررسی کند. این امکان به بازیکن داده می‌شود تا بر اساس سلیقه خود، تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد مأموریت‌های بازی را به تنهایی انجام دهد یا با کمک دوستانش.

نقد بازی The Day Before | تجربه یک بازی نوآورانه

نقد بازی آلن ویک 2 (Alan Wake 2) |تجربه ی ترس و بقا!

با توجه به ادعای تیم سازنده بازی، سیستم لوت یکی از ویژگی های قابل توجه بازی The Day Before محسوب می شود. این مکانیسم به افراد اجازه می دهد تا تجهیزات افراد کشته شده را که در اختیار دیگران قرار دارند، جمع آوری کنند.

نقد بازی Helldivers 2 | ماجراجویی در فضا - نقادانه بیشتر بخوانید: نقد بازی Helldivers 2 | ماجراجویی در فضا

آشنایی با زامبی ها و دشمنان در بازی

در تریلری که به تازگی منتشر شده است، مشاهده می‌شود که کاراکتر اصلی بازی با سایر شخصیت‌ها در حال صحبت است. از اطلاعات موجود، مشخص است که بازیکنان می‌توانند از طریق هدست خود با دوستان خود در بازی صحبت کنند. این قابلیت در صورت استفاده صحیح و بدون مشکل، می‌تواند به عنوان یک نکته جذاب و منحصر به فرد تلقی شود.

در رویداد IGN Fan Fest 2021، استودیو Fntastic تریلر دوم برای بازی خود را منتشر کرد، که محوریت آن بر روی گیم‌پلی و بخش‌های مبارزه بود. هدف اصلی این تریلر، نشان دادن مکانیزم‌ها و حال‌وهوای بازی بود که در کنار آن، ذات انسان‌ها در مواجه با شرایط ترسناکی نیز نمایش داده شد. دو عضو تیم سازنده نیز اعلام کردند که “ما در استودیو Fntastic باور داریم که در صورتی که دنیا به این سمت پیش برود، انسان‌های بسیار استعدادمند وجود دارند که بدون توجه به نژاد خود، به همدیگر کمک خواهند کرد. ما تلاش کردیم که در این تریلر، واقعیت شخصیت‌ها را به خوبی به تصویر بکشیم.”

با توجه به ویدیوی منتشر شده، به نظر می‌رسد که بازی The Day Before قصد دارد یک تجربه چالش‌برانگیز را برای مخاطبان خود فراهم کند؛ زیرا تعداد خشاب و تیری که در اختیار دارید برای کشتن دشمنان محدود است. در طول مسیر بازی، بازیکنان ممکن است نه تنها مجبور به مبارزه با زامبی‌های درون شهر شوند، بلکه حتی با گروه‌هایی از انسان‌هایی با نیت شوم نیز درگیر شوند.

نقد بازی The Day Before | تجربه یک بازی نوآورانه

با توجه به صحبت‌های مدیران استودیو Fntastic، این زامبی‌ها بسیار حساس به نور و صدا هستند و اگر گیمر وسایل زیادی را در بازی به همراه داشته باشد، احتمال تشخیص آن توسط زامبی‌ها وجود دارد. یکی از موضوعاتی که در ویدیو معرفی بازی مورد تاکید قرار می‌گیرد، بخش HUD بازی است که شامل سه عامل اصلی، یعنی دما، انرژی و تشنگی گیمر می‌باشد. این سه عامل بسیار مهم هستند و نقش حیاتی در زنده ماندن گیمر ایفا خواهند کرد، بنابراین در طول مسیر باید به آنها توجه ویژه شود و مرتب بررسی شوند.

ویژگی های جذاب بازی که توسط تیم سازنده ایجاد شده اند

با اینکه بازی The Day Before داستانی ترسناک و پس از پایان جهان را به تصویر می‌کشد، اما تیم سازنده آن مناطقی به نام Woodberry Survior Colony را در بازی جای داده است. این مناطق برای دیدار بازیکنان و ایجاد لحظات آرام و سرشار از شادی بدون هیاهو طراحی شده‌اند. همچنین، این امکان برای تشکیل گروه‌های مختلف نیز فراهم است.

یکی از اهداف اصلی تیم سازنده بازی The Day Before، ایجاد تجربه‌ای واقعی از زندگی در یک شهر پر از آشوب و زامبی بوده است. برای مثال، هنگامی که از وسیله نقلیه برای سفر استفاده می‌کنید، باید به میزان سوخت و بنزین در باک ماشین خود توجه کنید، تا مانند دنیای واقعی عمل کنید؛ زیرا در بعضی مواقع خودروی شما می‌تواند به عنوان فرشته نجات عمل کند، اما اگر جزئیات کوچکی را نادیده بگیرید، ممکن است باعث سختی در بازی شما شود.

نقد بازی The Day Before | تجربه یک بازی نوآورانه

هنگامی که به موضوعی که بلافاصله پس از معرفی و نمایش بازی The Day Before مورد بحث قرار گرفت، ممکن است به یاد آثاری مانند The Last of Us Part 2، بازی Days Gone یا حتی The Division بیفتید، بخصوص پس از مشاهده تریلر بازی The Day Before. این بازی ترجمه مشخصی از استودیو ناتی‌داگ است که از نوع تصویر شخصیت اصلی، فونت اسم و حال و هوا و گیم‌پلی بازی برخوردار است.

با توجه به اینکه سری بازی Last of Us به عنوان یک ایده‌آل و منبع الهام برای بسیاری از بازی‌سازها مطرح است، سوالی که به ذهن می‌رسد این است که آیا شباهت و قیاس بازی The Day Before با Last of Us برای تیم سازنده محصول موردنظر مثبت است یا منفی؟

با توجه به تحسین بسیاری از افراد به داستان و گیم پلی عالی بازی Last of Us، اگر تیم سازنده بازی The Day Before بتوانند یک اثر مشابه با کیفیت Naughty Dog ارائه دهند، این میتواند به عنوان یک جنبه مثبت در مورد بازی دانسته شود. با این حال، توسعه دهندگان بازی ادعا می کنند که شباهت های آن با کار استودیو Fntastic محدود به جزئیات کوچک است و The Day Before تنها یک تقلید نخواهد بود؛ بلکه یک نسخه جدید و متفاوت از این بازی خواهد بود که تجربه جدیدی را برای طرفدارانش به ارمغان می آورد.

طبق برنامه ریزی های فعلی، بازی The Day Before قرار است در نیمه دوم سال 2021 به صورت انحصاری برای کاربران رایانه های شخصی و فقط از طریق استیم استور منتشر شود، در صورتی که به صفحه بازی در این فروشگاه مراجعه کنید، در توضیحات ذکر شده است که :وقتی که صبح از خواب بیدار می‌شوی، تنها هستی در جهانی که هیچ ایده‌ای از آن نداری. باید خود را برای پیدا کردن پاسخ به سوالاتی که پیش آمده و برای بقا آماده کنی. با این حال، با اعلام جزئیات دقیق سخت‌افزاری مورد نیاز برای اجرای بازی، باید به یاد داشته باشی که برای دانلود بازی The Day Before نیاز به ۷۵ گیگابایت فضای خالی خواهی داشت.

نقد بازی The Day Before | تجربه یک بازی نوآورانه

اعضای تیم سازنده بازی The Day Before امیدوارکننده برای کاربران پلتفرم‌های نسل نهمی ایکس باکس سری ایکس، ایکس باکس سری اس و پلی استیشن 5 هستند، زیرا آنها در آینده احتمالاً این بازی را برای این پلتفرم‌ها عرضه خواهند کرد.

با توجه به تجربه کمتر استودیوی Fntastic در زمینه بازی‌سازی، آیا انتظار موفقیت و رشد در آینده با توسعه بازی The Day Before را داریم یا ترجیح می‌دهید انتظار شکست را داشته باشیم؟ لطفاً نظرات و پیش‌بینی‌های خود را در مورد این بازی با ما به اشتراک بگذارید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *