نقد فیلم Wonka | یک دنیای شکلاتی

نقد فیلم Wonka | یک دنیای شکلاتی-نقادانه

به قنادی ویلی وانکا با طعم تیموتی شالامی؛ جایی که زیبایی و مهربانی به شکلی فراوان حضور دارند، خوش آمدید. فیلم Wonka یک فانتزی موزیکال جذاب است که بر اساس کتاب “چارلی و کارخانه شکلات سازی” نوشته رولد دال، به طرز خلاقانه‌ای تجسم یافته و به دست دو موفق به نام پُل کینگ و سایمون فارنبی ساخته شده است.

در فیلم Wonka، شما به دوران قبل از شکل‌گیری کارخانه شکلات سازی سفر خواهید کرد و با ویلی جوان با بازی تیموتی شالامی آشنا خواهید شد. دوره‌ای از زندگی ویلی که تا قبل از این به آن ندیده‌ایم. همچنین، همراه با ما، ما در این مطلب نقد فیلم Wonka” را بررسی خواهیم کرد و از نزدیک با فیلم Wonka خانوادگی شیرین آشنا خواهیم شد.

در میان طوفانی از ریبوت‌ها، پیش درآمدها و دنباله‌های مبتنی بر IP‌های موجود در هالیوود، فیلم‌هایی هستند که هم ارجشان را به منبع اصلی خود می‌کنند و هم می‌توانند تازگی و هیجانی داشته باشند. اما در میان تمام فیلم‌هایی که در سال جاری اکران شدند، نمی‌توانستم تصور کنم که “وانکا”، به عنوان پیش درآمد فیلم کلاسیک “ویلی وانکا و کارخانه شکلات‌سازی” از سال ۱۹۷۱، یکی از آنها باشد.

با توجه به تطابق این اثر با فیلم اصلی و حساسیت‌های داستان رولد دال، به نظر می‌رسد که استعداد خاص کارگردان در اضافه کردن به داستان، تحسین برانگیز است. با این حال، باید ذکر کرد که بخش موزیکال فیلم با مشکلاتی روبرو است، اما وانکا با تلاش خود می‌تواند انتظارات را برآورده کند و داستانی خنده‌دار و هیجان‌انگیز را برای یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های سینما و ادبیات کودک و نوجوان خلق کند. در نتیجه، «وانکا» یک فیلم روان، مطبوع و تقریباً زودگذر است، که پس از تماشای آن احساس مثبتی را به همراه ندارید.

نقد فیلم Wonka | یک دنیای شکلاتی-نقادانه

داستان فیلم Wonka

فیلم Wonka داستان ویلی وانکا، شکلات‌ساز جوانی است که با آرزوها و رویاهایش برای باز کردن مغازه شکلات‌فروشی خود و تهیه شیرینی‌های خوشمزه برای شهروندان محلی به یک شهر ساحلی اروپایی می‌رود. اما او به زودی متوجه می‌شود که راه او پر از موانعی است، از جمله صاحبخانه حریص، کارتل قدرتمند شکلات‌سازی و اومپا لومپا که به دنبال انتقام است. با این حال، وانکا با سربلندی و با تلاش برای رویاهایش، تلاش می‌کند تا به هر شکلی این موانع را پشت سر بگذارد و به رویاهای شکلاتی‌اش دست پیدا کند.

قبل از شروع مرور فیلم Wonka، باید اعتراف کنم که من خودم به این پروژه اصلاً اعتقادی نداشتم. که شخصیت ویلی وانکا جوان با بازی تیموتی شالامی در نقش اصلی به کسی نیاز دارد؟! همچنین، باید به این فرمول هیو گرانت با رنگ نارنجی که به اومپا لومپا تبدیل می‌شود، اشاره کنم؛ این احتمالاً نمی‌تواند باشد. با این حال، پس از تماشای فیلم Wonka”، من به شدت تحت تأثیر فیلم “پل کینگ”، واقعیتی که پشت موفقیت هر دو قسمت “پدینگتون” وجود دارد، قرار گرفتم.

از جاهای پر رنگ و لباس‌های متنوع تا شخصیت‌های طنزآمیز و مبالغه‌ای که به نظر می‌رسد مستقیماً از یک کتاب کودکان الهام گرفته شده‌اند، همراه با سبک و فرمی با ظرافت و طنز هوشمندانه، لحظاتی بسیار زیبا و تاثیرگذار را برایتان به وجود می‌آورند که نمی‌توانید از آن‌ها خوشتان بیاید. اگر فقط بر اساس احساسات خودم «وانکا» را بررسی کنم و به آن امتیاز بدهم، فیلم Wonka به راحتی می‌تواند بالاترین امتیاز ممکن را از من دریافت کند. باید بدانید که تماشای اینگونه فانتزی شیرین و سرگرم‌کننده بسیار راحت و لذت‌بخش است.

نقد فیلم Wonka | یک دنیای شکلاتی

نقد فیلم هیولا | مرز میان حقیقت و دروغ

ژانر فیلمی بسیار پر از جادو و رمانتیک است، اما در اینجا ما شاهد یک موزیکال جذاب هستیم. این موزیکال بدون ترس از پذیرش جنبه‌های تئاتری خود، با مسئولیت کامل تمام جنبه‌هایش را درک می‌کند. متأسفانه، نمی‌توان گفت که ترانه‌های آن به عنوان آثار مستقل به خوبی عمل می‌کنند، اما در اجرای سینمایی خود بسیار موفق هستند. فیلم Wonka با داشتن تعداد زیادی خط داستانی و شخصیت‌های جذاب، بسیار دلپذیر است. همچنین، فیلمنامه و ساختار کلی داستان با تمامی جزئیاتش با موفقیت اجرا شده است. در فیلم Wonka هیچ عنصر افتادگی یا عجله‌ای وجود ندارد، همه چیز به طور کامل در جای خود قرار دارد و جادو همواره حضور دارد.

با این حال، با توجه به نگاه منتقدانه‌تر به آن، چند عنصر درون فیلم تأثیر کمتری بر من به عنوان مخاطب داشتند و می‌توان از آن‌ها نقد کرد. اما در کل، فیلم Wonka یک ماجراجویی شکلاتی پر از شخصیت‌های جذاب و داستانی با روح کلاسیک قصه‌گویی است که همه افراد خانواده می‌توانند از تماشای آن لذت ببرند. تصاویر زیبایی که در آن به نمایش گذاشته شده، بسیار چشم نواز است. زیبایی‌شناسی انقلاب صنعتی بریتانیا با جادوی خاص شیرینی‌ها ترکیب شده است. به همین دلیل، حتی در صحنه‌های ساده‌ای مانند خیابان‌ها و دیوارهای کثیف، هنوز جذابیت خود را حفظ می‌کند. در واقع، این عنصر به فیلم Wonka بخشی از جادویی که در ماجراهای پدینگتون وجود دارد، اضافه می‌کند.

اما برای کسانی که قبلاً فیلم‌های پدینگتون پل کینگ را دیده‌اند، تماشای فیلم Wonka به نظر می‌رسد که قدم منطقی بعدی برای کارگردان بریتانیایی است، زیرا او در حال بازی کردن با یک شخصیت نمادین از کتاب‌های محبوب کودکان است، اما در مقیاسی بزرگ‌تر از دو فیلم پدینگتون. اگر پیش‌تر سینمای پل کینگ را دنبال کرده باشید، بدون شک می‌دانید که او دارای حساسیتی خاص در تصویرسازی ساده و دل‌نشین است، که به عنوان مکملی برای ساختارهای بزرگتری که در بسیاری از فیلم‌هایش به نمایش گذاشته می‌شود، عمل می‌کند.

این ویژگی او را به یک کاندیدای عالی برای کارگردانی یک پروژه از داستان‌های رولد دال (یا در این مورد، اقتباس آزاد از آن‌ها) تبدیل می‌کند، زیرا او دارای حس شوخ‌طبعی خاص و انرژی عجیبی است که در جلو و مرکز کارش قرار می‌گیرد.

نقد فیلم Wonka | یک دنیای شکلاتی

داستانی جذاب اما با کمی تقلب

با این تفسیر، یک نکته مهم در فیلم Wonka قابل توجه است؛ آن نکته این است که پل کینگ تنها به هدف تقلید از کتاب رولد دال یا فیلم کلاسیک سال ۱۹۷۱ نیست، بلکه بیشتر سعی دارد تا ایده‌های خود را در داستان ارائه دهد و در عین حال به احترامی که برای نویسنده و فیلم کلاسیک قائل است، ادای نیک کند. روش او بیشتر به سرایش داستان سینمایی علاقه‌مند است تا اینکه تنها مشتقاتی از منبع اصلی باشد. این رویکرد به فیلم کمک می‌کند زیرا به نظر می‌رسد که کاملاً جدید و قوی‌تر از آنچه من تصور می‌کردم است و می‌تواند به خوبی ایده‌های اصلی را گسترش دهد.

بدون شک، این حرف من به معنای تحسین فیلم محبوب مل استوارت نیست؛ زیرا دکوراسیون، فیلمبرداری و موسیقی همگی از آثار او الهام گرفته شده‌اند. با این حال، کینگ و همکار نویسنده‌اش در تلاش بودند تا با الهام از این اثار، داستانی جداگانه درباره یتیمان، بزرگسالان ترسو، دوستی‌های دلنواز و تخیل بی‌پایان بسازند.

نقد فیلم آرزوی ایرلندی | یک دارم عاشقانه بیشتر بخوانید: نقد فیلم آرزوی ایرلندی | یک دارم عاشقانه

یکی از بزرگترین افکار من درباره قسمت دوم پدینگتون این بود که پل کینگ باید در آینده به عنوان کارگردان یک موزیکال در نظر گرفته شود، زیرا فیلم دارای صحنه‌های موزیکالی بود که در ذهنم جاگذاری شده بودند. بنابراین وقتی متوجه شدم که وانکا یک موزیکال است، در ابتدا کمی تردید داشتم و نظر منفی نسبت به آن داشتم، اما بسیار کنجکاو بودم که ببینم کینگ چگونه با آن برخورد خواهد کرد. همانطور که مشخص است، او عملکرد خوبی داشت و با استفاده از توانایی خود در خلق تصاویر زیبا در این بخش، کار عالی انجام داد.

نقد فیلم Wonka | یک دنیای شکلاتی

نقد سریال برلین | سوپرایزی برای طرفداران Money Heist

بخشی از ترانه‌های فیلم Wonka در بعضی لحظات حس قدیمی دارند، اما در برخی دیگر از آنها برداشت مدرن‌تری نیز وجود دارد که کینگ از آن استفاده می‌کند. اما یک نکته مهم‌تر که مورد نقد من در فیلم Wonka قرار دارد، آن است که اجرای سکانس‌های موزیکال بسیار قوی و محکم است، اما خود آهنگ‌ها به نظر می‌رسند کمی ناامید کننده.

ترانه‌های کلاسیک فیلم با تعادلی متعادل و خوشایند، اما از لحظات یادگاری فیلم کلاسیک سال ۱۹۷۱ عقب مانده‌اند. متن آهنگ‌ها در حالت متوسط بوده و با توجه به وابستگی زیاد موسیقی قبلی وانکا به این اقتباس‌ها، بخش موسیقی فیلم پل کینگ کمی ناراحت‌کننده است.

با این وجود، می‌بایست به کینگ و همکارش سایمون فارنبی اعتبار داد، زیرا مسیری که این دو نویسنده در روایت کلی فیلم انتخاب کرده‌اند، قابل تحسین است. بنابراین نمی‌توان گفت که فیلم Wonka کسالت‌آور است، زیرا حرکت داستان و جزئیات سرگرم‌کننده‌ای پیرامون شخصیت وانکا دارد که باعث می‌شود توجه من را به خود جلب کند. برای مثال، تنوع موقعیت‌هایی که وانکا در آن قرار می‌گیرد، به خصوص با کارتل شکلات و محل اقامتش، نشان‌دهنده‌ی فیلمنامه‌ی بسیار خوبی است که با زیبایی جان می‌گیرد.

نقد فیلم Wonka | یک دنیای شکلاتی

نکات مثبت و منفی فیلم

فیلمنامه King and Farnaby به خوبی ترکیبی از رئالیسم جادویی و کمدی اسلپ‌استیک را به تصویر می‌کشد. اما این سبک روایت هرگز از پیگیری آنها برای به تصویر کشیدن یک داستان جذاب و معتبر از سفر وانکا دور نمی‌شود. در واقع، فیلمنامه با قاطعیت عناصر رمز و راز، توطئه، عشق، دوستی، جاه‌طلبی و احساسات مختلف را در بر می‌گیرد و داستانی ظریف و جذاب را به وجود می‌آورد که بتواند توجه بیننده را در طول کل زمان نمایش جلب کند.

انتخاب بازیگران در بهبود اجرای فیلمنامه نقش مهمی دارد، به ویژه نقش تیموتی شالامی در تجسم وانکا جوان. عملکرد شالامی با توانایی‌های خود، زنده‌سازی این شخصیت را به طرزی فوق‌العاده انجام می‌دهد. او با طنز و روحیه خود، به صورت کودکانه و جادویی، به خوبی بازیگری خود را در این داستان به نمایش می‌گذارد. تصویر شالامی از وانکا نفسی تازه‌ای ارائه می‌دهد، که با اجرای بازیگران قبلی این نقش، قابل مقایسه نیست. این باعث می‌شود تا ویلی وانکا کینگ به یک شخصیت بسیار شخصی‌سازی شده از سینما تبدیل شود.

این بدان معنی است که ویلی وانکا شالامی نه تنها مانند جین وایلدر در فیلم عجیب و غریب 1971 نیست، بلکه همچنین مانند ویلی وانکای ترسناک و مرموزی که جانی دپ در فیلم تیم برتون بازی کرد، نیست. شالامی وانکا شیرین، مهربان و درخشان است و همچنین دارای جذابیت بسیاری است. صورت کودکانه شالامی نیز جذابیت ملایمی برای این شخصیت به ارمغان می‌آورد، که از منبع اصلی کتاب رولد دال الهام گرفته شده است. این عدم تکرار در نمایش یک ویلی وانکای آشنا، شروعی تازه را به ارمغان می‌آورد که می‌توان آن را به عنوان یک شروع موفق تلقی کرد.

نقد فیلم Wonka | یک دنیای شکلاتی

بازیگران مکمل نظیر تصویر جوان و جذاب کلاه لین، شخصیت نودل را بهتر می‌نمایند، همچنین شخصیت‌های دیگری مانند الیویا کلمن به عنوان شرور و روآن اتکینسون به عنوان پدر روحانی و هیو گرانت به عنوان اومپا لومپا، فضایی احساسی و کمدی را در فیلم ایجاد می‌کنند که بسیار دلپذیر است.

همانطور که انتظار داریم از پل کینگ، فیلم او پر از بازیگران بزرگ در نقش‌های غیرمنتظره است. سالی هاوکینز به عنوان مادر وانکا، اولیویا کولمن نقش رئیس شیطانی رختشوی‌خانه را بازی می‌کند، کیگان مایکل با نقش یک افسر پلیس فاسد به تصویر می‌کشد و روآن اتکینسون به عنوان رئیس صدها راهب معتاد به شکلات ظاهر می‌شود. بازیگران لذت می‌برند که در فیلم Wonka خانوادگی شیرین حضور داشته باشند و با پرشوری و هیجان بازی می‌کنند. داستان پیرامون این بازی‌ها صمیمی و طنزآمیز است و در کنار آن، یک داستان هیجان انگیز نیز در حال روایت است که شما را از میان گرداب شکلاتی به سمت خود جذب می‌کند.

کلام اخر

بنابراین، بازهم تأکید می‌کنم که رویکرد جادویی کینگ در این داستان عالی عمل کرده است و دید خیالی رولد دال را با تصاویر هنری و جذاب بهبود بخشیده است. به همین دلیل وانکا چیزی بیشتر از یک پیش‌درآمد است، بلکه یک شخصیت گسترده است که طرفداران آن را برای سال‌ها می‌شناسند و دوستش دارند. علاوه بر این، وانکا به طرز ظریفی به موضوعات جدی مانند بی‌سوادی و کار کودکان هم می‌پردازد. این نکات از طریق شخصیت واقعیت‌پردازانه نودل به خوبی مورد توجه قرار می‌گیرند و فاصله‌ای میان ادبیات کودکان و مضامین سنگین در این داستان پُر می‌شود.

نقد فیلم Wonka | یک دنیای شکلاتی

در حالی که فیلم به طور موثر حرص و طمع و سرمایه داری را مورد انتقاد قرار می‌دهد، اما به همان اندازه لحن شیرینی نیز در بر دارد و از نمایش زشتی روزگار سنگین دوری می‌کند. وانکا با تخیلات جدید در مورد یک داستان کلاسیک، این امکان را فراهم می‌کند؛ به خاطر داشته باشید که این یک فیلم خانوادگی دل‌انگیز است که مملو از امید، شادی و جادو است.

نهایتاً، باید بگوییم که با نگاهی سخت‌گیرانه و انتقادی، می‌توانست به نظر برسد وانکا فیلمی ناکام و ناکامی‌بار باشد، به خصوص در بحث صحبت از لحظات موزیکال آن. اما در واقع، فیلم Wonka بسیار جذاب و سرگرم‌کننده است و دارای ویژگی‌های بسیار دلچسبی است. در ابتدا، من انتظار زیادی از آن نداشتم، اما در پایان باید بگویم که فیلم Wonka یک پیش درآمد کوچک و زیبا برای یکی از نمادین‌ترین فیلم‌های تمام دوران است. پل کینگ قطعاً کار خود را با فیلم Wonka به درستی انجام می‌دهد و آن را به یک فانتزی جذاب و پر از احساس در یک پوشش شیرین و خوشمزه تبدیل می‌کند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *