نقد بازی کالاف دیوتی مدرن وارفر 3 MW | اشتباه activision ؟

نقد بازی کالاف دیوتی مدرن وارفر 3 MW | اشتباه activision ؟

نقد بازی کالاف دیوتی مدرن وارفر 3 (Modern Warfare)

در میان تمامی آثار اصلی و درجه یک امسال، Call of Duty: Modern Warfare 3 به عنوان نماینده شایسته عنوان ناامید کننده ترین بازی سال، خودنمایی می کند. سال 2023 یک سال واقعاً عالی برای بازی‌های ویدیویی بوده است، تقریباً هر سلیقه‌ای حداقل چند بازی درجه یک دارد که واقعاً به نام خود می‌آیند، و در کنار آثاری که حتی قبل از انتشارشان امیدهای زیادی داشتند، بازی‌های مختلفی نیز وجود داشتند که به عنوان یک شگفتی ظاهر شد و سال را برای گیمرها هیجان انگیز کرد. در میان همه این‌ها، سال 2023 بیستمین سالگرد فرنچایز Call of Duty است و معمولاً شرکت‌ها برنامه‌های ویژه‌ای را برای بازی‌های بزرگ خود برای چنین موقعیت‌های خاصی آماده می‌کنند.

اما نسخه فوق‌العاده اکتیویژن برای این مجموعه قدیمی، یکی از عجیب‌ترین نسخه‌های آن است که هر زمان در آینده در مورد بهترین کال آو دیوتی‌های تاریخ صحبت می‌کنیم، هیچ جایی در بین آن‌ها نخواهد داشت و بیشتر به بخش سیاه کارنامه این مجموعه تعلق خواهد داشت! لطفا ابتدا ویدیوی بازی را بررسی کنید و سپس بیشتر درباره آن صحبت کنیم.

نقد بازی کالاف دیوتی مدرن وارفر 3 (Modern Warfare) | ندای وظیفه

Modern Warfare 3 یک تعریف واقعی از بازی عدم قطعیت است. مانند افرادی که سعی می کنند در همه زمینه ها تسلط داشته باشند اما همین حرص و طمع منجر به عدم موفقیت خاصی در هیچ یک از آنها و فاقد تخصص عملی و کاربردی می شود. در مقایسه، می‌توان به نسخه Black Ops 4 روی آورد که به دلایلی ترجیح داد فقط یک بازی چند نفره باشد و همچنان تجربه‌ای ارزشمند را ارائه دهد. با این حال، Modern Warfare 3 یک کمپین تک نفره و حالت های چند نفره و زامبی نیز دارد که به خصوص در دو مورد از آنها واقعاً گیمر را ناامید می کند.

داستان بازی

بخش داستانی Modern Warfare 3، به‌صورت مدرن، به درستی و کاملی، نشان میدهد که آشفتگی و هرج و مرج چه مفهوم منفی و بدی است. در این قسمت، همه چیز با نجات ماکاروف شروع میشود و این بازی، بازیکنان را برای مقابله با یک شخصیت شرور و کاریزماتیک، آماده میکند؛ اما در عمل، ماکاروف به‌عنوان یک شخصیت عمیق و پیچیده، به‌چیزی فراتر از یک شخصیت سطحی محدود نمیشود. این کاراکتر به‌طور عملی، هیچ ایدئولوژی خاصی را نمیخواهد (در مقابل شخصیت‌های منفی محبوب داستان) و فقط سعی میکند بگوید که این شخص بسیار بد، خطرناک و بی‌رحم است؛ به‌طور کلی، این یک کلیشه است.

در نسخه جدید مدرن وارفر 3، شرایط برای کاراکترهای اصلی بهتر نیست و شخصیت‌هایی مثل کاپیتان پرایس، گوست، مک‌تاویش، فرح و الکس تلاش کرده‌اند تا در این نسخه نیز همانند دو نسخه قبل، شخصیت‌پردازی خود را به نحو لایق و تحسین‌برانگیزی انجام دهند و به نمایش بگذارند که در جنگ هیچ‌کس معصوم نیست. اما متأسفانه، در این نسخه تنها یک سری سرباز وطن‌پرست حضور دارند که همیشه بهترین تصمیم‌ها را می‌گیرند.

تک لایه بودن شخصیت های بازی باعث شده حتی زمانی که Modern Warfare 3 سعی می کند مخاطب خود را با یک اتفاق خاص غافلگیر کند، ممکن است تاثیر لازم را بر بیننده نداشته باشد و نتواند احساسات لازم را منتقل کند. بدتر از همه، Modern Warfare 3 فاقد یک نتیجه گیری مناسب است. درست زمانی که انتظار دارید بازی روایت پر هرج و مرج خود را به پایان قطعی برساند، کمپین به طور ناگهانی به پایان می رسد و ما نمی دانیم چه بر سر ماکاروف آمده است و هدف از همه این اقدامات چه بوده است.

نقد بازی کالاف دیوتی 1 Modern Warfare | بازگشتی دوباره

نقد بازی کالاف دیوتی مدرن وارفر 3 (Modern Warfare) | ندای وظیفه

آیا مدرن وارفر 3 یک نسخه برای وقفه بین نسخه های اصلی است؟

علاوه بر مرحله روایی کمپین، اسلج همر ایده های جدیدی برای این بخش ارائه کرده است که ثابت می کند هر نوآوری لزوماً نتیجه مثبتی ندارد. با نوآوری، چیز کاملا جدیدی نیست و نمونه هایی از آن را در نسخه قبلی دیده ایم. این مراحل به جای ساختار خطی و آشنا دارای قالب سندباکس و جهان باز هستند. اکثر مراحل به این سبک ارائه می شود که به خودی خود مشکلی نیست، اما موضوع این است که «طراحی صحنه» در این بخش ها تا حد زیادی نادیده گرفته شده است.

به نظر می‌رسد که مفهوم ساخت مأموریت‌ها در بازی‌های جهان‌باز به این صورت است که باید یک نقشه داشته باشیم و چند هدف ساده مانند فشار دادن دکمه را در آن‌ها قرار دهیم و تعدادی دشمن و آیتم در محیط پخش کنیم تا گیمر بتواند سایر کارها را انجام دهد.

با این رویکرد، مراحل جهان‌باز بیشتر حس تجربه و انرژی از دشمنان با هوش مصنوعی را برای بازیکن ایجاد می‌کند و حتی اگر مخفی‌کاری و جذابیت را برای خود بالا ببرید، متوجه خواهید شد که این موضوع در مراحل پیش‌بینی نشده است و بهترین راه برای پیشروی کشتن دشمنان و تکمیل مأموریت است. علاوه بر مراحل جهان‌باز، بازی مدرن وارفر 3 هم چند مرحله به سبک کلاسیک دارد، اما متأسفانه این مراحل جذابیت خاصی ندارند.

مثلا، در مرحله‌ای که قرار است حال و هوای جاسوسی داشته باشد، تمام مکانیک بازی در این خلاصه مرتب می‌شود: ابتدا باید اسلحه خود را مخفی کنید و سپس با تحرک در مسافت کوتاهی از سربازان عبور کنید تا به شخص مورد نظر برسید.

نقد بازی کالاف دیوتی مدرن وارفر 2 | ضهور ghost

نقد بازی کالاف دیوتی مدرن وارفر 3 Modern Warfare | ندای وظیفه

سپس با استفاده از نردبان و پله‌ها، مرحله را به پایان برسانید. در بخش دیگری، برنامه سعی می‌کند تا تجربه‌ای شبیه به مرحله معروف “بدون روسیه” را ارائه دهد. اما این برنامه به نظر می‌رسد که دلیل اثرگذاری این مرحله را درک نکرده است و به جای آن که گیمر را در نقش قهرمانان قرار دهد، فقط تبلیغ تروریست بودن آن‌ها را می‌کند. در کل، این کمپین کوتاه و حدود پنج ساعته، کمترین میزان نکته مثبت و امیدوارکننده‌ای را دارد.

استقبال کاربران از بازی استراژتیک Manor Lords-نقادانه بیشتر بخوانید: استقبال کاربران از بازی استراژتیک Manor Lords

بطور مثال، در تجربه کمپین بازی، چندین نقطه قوت وجود دارد که بطور مستقیم با بازی ارتباط ندارند. یکی از این نقاط قوت، گان پلی جذاب بازی است. بازی Call of Duty به خصوص در چند سال اخیر، به یک بلوغ عالی در زمینه گان پلی رسیده است و این ویژگی در بازی Modern Warfare 3 هم مشهود است. تمام سلاح‌های بازی، وزن، فیزیک و حس و حال خاص خود را دارند و شلیک با هریک از آن‌ها، بدون توجه به اینکه یک اسالت رایفل باشد یا یک شاتگان یا اسنایپر، لذت بخش برای بازیکن است.

Modern Warfare 3 با توجه به صداگذاری عالی سلاح‌ها و صدای ویژه برخورد تیر با دشمنان و کشته شدن آن‌ها که هرگز تکراری نمی‌شود، بخش چندنفره بازی این بازی، بهترین بخش مدرن وارفر ۳ است. این بخش رقابتی، تجربه‌ای آشنا ولی هنوز هم جذاب است و سازندگان با حفظ اصالت کال آو دیوتی، حالت‌هایی مانند Team Deathmatch، Free for All، Control و سایر گزینه‌هایی مانند Invasion را نیز در اختیار قرار داده‌اند.

تنوع مناسب حالت‌های موجود در این بخش، قادر است تا به تمام سلیقه‌ها رضایت بخش باشد؛ بدون توجه به علاقه به نبردهای سریع در محیط‌های کوچک یا علاقه به حالت‌های کنترل نقطه‌ خاص و نبردهای وسیع، با وجود مدرن وارفر ۳. مشترک تمام این حالت‌ها، جذابیتی وابسته‌کننده دارند که این کیفیت، همانند بازی گان پلی، نقش اساسی در آن بازی می‌باشد و در مجموع، رقابت با سایر گیمرها هیچگاه تکراری نخواهد بود؛ بلکه پس از هر نبرد دشوار، بهترین احساس را برای بازیکنان به ارمغان می‌آورد.

نقد بازی کالاف دیوتی مدرن وارفر 3 MW | اشتباه activision ؟

اضافه شدن جزئیات کوچک به بازی و تغییر نکردن گیم پلی

یکی از عوامل مهمی که به کیفیت مناسب گیم پلی در این حالت به مدرن وارفر 3 کمک می کند، تعادل خوب نقشه ها و سلاح ها است. تقریباً تمامی نقشه های بازی (به جز چند مورد در حالت های گسترده تر) بر اساس نقشه های اصلی Modern Warfare 2 هستند که کمی برای بازی تغییر کرده اند.

این می تواند برای بازیکنان کهنه کار که چندین بار این نقشه ها را تجربه کرده اند کمی هیجان انگیز باشد. اما صرف نظر از این موضوع، نمی توان منکر این واقعیت شد که این نقشه ها واقعاً خوب طراحی شده اند و با توجه به عدم ذوق و سلیقه سازندگان Modern Warfare 3 در سایر جنبه ها، معلوم نیست اگر نقشه های جدیدی طراحی می کردند، چه نتیجه آشفته ای داشت. خودشان!

علاوه بر نقشه ها، اسلحه ها و ارتقاهای مرتبط با آنها، کیل استرایک ها و اپگرید های دیگری مانند پرک ها نیز دارای تنوع بسیار بالایی در بازی می باشند و همیشه گیمر را به ادامه بازی تشویق می کنند. این تنوع و انگیزه را برای باز کردن آیتم ها و اپگرید های جدید، به وجود می آورند و باعث می شوند که گیمر بیشتر و بیشتر به بازی مشغول شود. با این توضیحات، بخش چندنفره بازی برای آنهایی که به بازی کال آو دیوتی در حالت مولتی پلیر علاقه مند هستند، تجربه جذابی را به ارمغان می آورد و شما به زودی از آن خسته نخواهید شد.

البته محتوای آینده این بخش نیز نقش بسزایی در حفظ کیفیت آن در بلندمدت خواهد داشت و نمی توان منکر این واقعیت شد که تمامی ویژگی های مثبت این بخش به سادگی از نسخه های قبلی به ارث رسیده است و توسعه دهندگان آن را نگذاشته اند. تلاش زیاد در این بخش در نهایت ما در Modern Warfare 3 قسمت زامبی ها را داریم که خبر خوبی در مورد آن ندارم! تجربه من از بخش زامبی در بازی های قبلی Call of Duty همیشه تجربه متفاوتی نسبت به حالت های دیگر بوده است و مهمتر از همه، احساس تنش و حتی ترس حاکم بر این بخش را دوست داشتم.

نقد بازی کالاف دیوتی مدرن وارفر 3 Modern Warfare | ندای وظیفه

در این مدرن وارفر 3، Sludgehammer تقریباً به طور کامل ویژگی حالت زامبی را حذف کرده و آن را به چیزی شبیه به DMZ تبدیل کرده است. ردپای دگرگونی نیز در این قسمت قابل مشاهده است. به عبارت دقیق‌تر، وارد یک نقشه نسبتا بزرگ می‌شوید که در آن زامبی‌ها پراکنده شده‌اند و گاهی اوقات دشمنان انسانی نیز به دنبال شما می‌آیند. در این نقشه می توانید به ماموریت های مختلف بروید و با تکمیل آن ها و کشتن زامبی ها امتیاز و آیتم های ارزشمندی کسب کنید. با امتیازات خود که به عنوان ارز نیز عمل می کند، می توانید اسلحه بخرید و در نهایت باید با منابع خود یک فرار موفق داشته باشید.

مشکل اصلی مود زامبی این است که بعد از مدتی خسته کننده می شود و احساس می کنید در یک حلقه تکراری گیر کرده اید و هیچ هیجان واقعی ندارید. اگر این قسمت از مدرن وارفر 3 را به تنهایی انجام دهید، این حس بیشتر می شود و در مجموع، ویژگی های لذت بخش نسخه های زامبی قبلی، عملاً در Modern Warfare 3 وجود ندارد. از نظر صدا و تصویر، Modern Warfare 3 در کل بازی خوبی است.

دانلود تریلر از آپارات

در Modern Warfare 3 گرافیک به خوبی با انیمیشن های روان و بافت های باکیفیت طراحی شده است و طراحی شخصیت ها نیز به خوبی انجام شده است. یکی از جنبه های مهم، به خصوص در یک تجربه شوتر اول شخص، گیم پلی روان و بدون مشکل است. همچنین اشاره شد که جلوه‌های صوتی سلاح‌ها به خوبی انجام شده است و موسیقی به تجربه کلی رضایت‌بخش می‌افزاید.

در نهایت، مدرن وارفر ۳ بدون هیچ تعارفی جزو نسخه‌های ضعیف این مجموعه قدیمی و محبوب به‌حساب می‌آید. این بازی به نظر می‌رسد که سازندگان آن تنها با استفاده از محتوای warzone و بقایای نسخه‌های قبلی، تا سال ۲۰۲۳، تاریخ عرضه سالانه کال آو دیوتی را پر کنند. قسمت چندنفره این بازی، که جذاب‌ترین بخش آن است، صرفا از هسته گیم‌پلی قبلی استفاده می‌کند و هیچ ویژگی جدیدی ندارد. اگر مدرن وارفر ۳ به عنوان یک DLC با قیمت مناسب برای نسخه سال پیش منتشر می‌شد، ممکن بود تجربه‌ای قابل قبول باشد، اما به عنوان یک نسخه جدید با قیمت کامل، تجربه آن را به کسی پیشنهاد نمی‌کنیم.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *