نقد فیلم قاتلین ماه گل | Killers of the Flower Moon

نقد فیلم قاتلین ماه گل | Killers of the Flower Moon

نقد فیلم قاتلین ماه گل 

چه فیلمی از مارتین اسکورسیزی با بازیگران برجسته مانند رابرت دنیرو و لئوناردو دی‌کاپریو در حال تولید است؟ ایا این فیلم میتواند جزو بهترین فیلم های 2023 باشد؟

فیلم موردانتظار بعدی مارتین اسکورسیزی «قاتلین ماه گل » با بازی رابرت دنیرو و لئوناردو دی کاپریو نام دارد. فیلم قاتلین ماه قاتلین ماه گل  پر ستاره بی شک مورد انتظار طرفداران این کارگردان کهنه کار است. در نهایت، مهم نیست که چه، اسکورسیزی تصمیم گرفته تا با دو ستاره اصلی خود در یک فیلم همکاری کند.

اما داستان فیلم جدید فیلم قاتلین ماه گل چیست؟ آیا این هم اقتباسی مثل «ایرلندی» است؟ برای آشنایی بهتر با فیلم جدید مارتین اسکورسیزی، تصمیم گرفتیم مقاله ای درباره داستان آن ترجمه کنیم. قبل از هر چیز، لطفاً توجه داشته باشید که محتوای زیر ممکن است حاوی اسپویل برای فیلم بعدی اسکورسیزی باشد. بنابراین، این داستانی است که حقیقت پشت فیلم «قاتلان ماه گل» مارتین اسکورسیزی را آزاد و آشکار می کند.

نقد فیلم قاتلین ماه گل | Killers of the Flower Moon

داستان فیلم

فیلم جدید “قاتلان ماه گل: اوسیج و تولد اف‌بی‌آی۱” به کارگردانی مارتین اسکورسیزی و براساس رمان “قاتلان ماه گل: قتل‌های اوسیج و تولدِ اِف‌بی‌آی۱” نوشته‌ی دیوید گرن۲ ساخته شده است. این فیلم به بررسی سری قتل‌های زنجیره‌ای علیه قبیله‌ی سرخپوستیِ اوسیج از اوکلاهاما در دهه ۱۹۲۰ میلادی می‌پردازد که تا به حال بسیاری از پرونده‌های مربوط به آن‌ها حل نشده است. عنوان فیلم نیز اشاره‌ای به ضرب المثل معروف اوسیجی دارد که به گیاهان بلندی اشاره دارد که با رشد بیش از حد و قطع منابع آب و نور گیاهان کوچک‌تر بهاری، باعث مرگ آن‌ها می‌شوند. این عبارت همچنین به طور مجازی به پرونده‌ی مذکور اشاره دارد.

داستان قاتلین ماه گل ترسناک، درباره طمع، تعصب نژادی و قتل است و در دورانی رخ می‌دهد که آمریکا در حال ورود به جهان مدرن است، اما هنوز در برخی از حوزه‌ها به باورهای فرهنگ مرزی پایبند است. همه چیز از آنجا شروع شد که مردم اوسیج گنجینه‌های نفتی زیر محل سکونت خود را کشف کردند و در یک شب ثروتمند شدند. اما مردم اوسیج توسط دولت وقت شامل مردم خام‌دست بودند و به اجبار تحت حفاظت همسایگان سفیدپوست‌شان قرار گرفتند و در نهایت مجبور به تقسیم درآمد حاصل از نفت با آن‌ها شدند.

شمارش و فشار خودسرانه دولت برای تقسیم سود با نگهبانان متمدن خود نه تنها وحشتناک بود، بلکه ثروت اوسیجی ها توجه افراد فاسد را نیز به خود جلب کرد. در نتیجه کشتار آنها به سرعت و به طرز وحشتناکی آغاز شد. پلیس محلی چشمان خود را بر این حمام خون بست و در نهایت منجر به دخالت پلیس فدرال شد. تحت رهبری جی. ادگار هوور، ماموران فدرال جوان در یک پرونده چالش برانگیز گرفتار شدند که به سرعت زشت شد، با قربانیان متعددی که پای آنها به مرگ منجر شد.

نقد فیلم قاتلین ماه گل | Killers of the Flower Moon

نقد فیلم Gran Turismo | بازی با زندگی؟

کتاب Killers of the Flower Moon شامل داستان چندین قتل و قاتلان آن‌ها است. داستان با قتل عام خانواده بارکهارت آغاز می‌شود. در این قتل، آنا براون، دختر خانواده، با گلوله‌ای در پشت سرش در یک دره‌ی عمیق پیدا می‌شود. به زودی بیشتری از اعضای خانواده بارکهارت نیز از دنیا محو می‌شوند. برخی از آن‌ها با سم کشته می‌شوند و دیگران در یک انفجار به کام مرگ کشانده می‌شوند. با افزایش تعداد قتل‌ها، دیدگاه هوور و تیمش جلب می‌شود.

نقد فیلم آرزوی ایرلندی | یک دارم عاشقانه بیشتر بخوانید: نقد فیلم آرزوی ایرلندی | یک دارم عاشقانه

به همین دلیل، هوور، تام وایت۴، یک تکاور تگزاسی سابق را برای تحقیقات به اوکلاهاما اعزام می‌کند. اما تام وایت باید به عنوان یک مامور مخفی کار کند. او برای کمک به پرونده، با تبهکاران محلی از جمله قاچاقچیان مشروبات الکلی، تولیدکنندگان مشروبات الکلی و گاوچران‌ها همکاری می‌کند. این راهنمایی‌ها مقامات را به سمت ویلیام کی. هِیل، مظنون اصلی پرونده، می‌برد.

هیل، پیشتر دامداری بود، اما بعداً به عنوان پلیس مشغول به کار شد و در نهایت به یکی از شخصیت‌های معروف جرایم سازمان‌یافته تبدیل شد. وی در جامعه محلی به خاطر ارتکاب اعمال خشونت‌آمیز، دروغگویی و تهدیدها، معروف بود و در آن زمان، تقریباً همه چیز و همه کس را تحت کنترل خود قرار داشت. تاثیر این فرد بدجنس حتی به حوزه پزشکی و افراد آن نیز رسیده بود. دلیل موفقیت او در مسموم کردن قربانیانش، همکاری با دکترهای منطقه بود. علاوه بر این، مردم محلی یا به هیل وابسته بودند و یا از وی بسیار ترسیده بودند، در نتیجه از همکاری با بازرسان خودداری می‌کردند.

نقد فیلم قاتلین ماه گل | Killers of the Flower Moon

هیل ارتباطاتی با خانواده بارکهارت داشت، به خصوص با برادرزاده‌اش، ارنست بارکهارت که با مولی بارکهارت، خواهر آنا بارکهارت ازدواج کرده بود. ارنست، مرد سفیدپوستی بود که با کشتار خانواده بارکهارت، تلاش کرد تا میراث خانواده را به ارث ببرد و به سود هیل بود. اما بعدا معلوم شد که ارنست و هیل در این طرح همدست بوده‌اند، با این حال ارنست در نهایت به خاطر قتل عمویش به زندان انداخته شد و با قانون همکاری کرد. زمانی که هیل به زندان فرستاده شد، پرونده بسته شد و اداره تحقیقات فدرال برپا شد. اما این پایان داستان نبود و ممکن است که هیچگاه پایانی برای داستان قاتلین ماه گل  نباشد.

تحقیقات دیوید گرن نشان می‌دهد که تا به امروز صدها پرونده قتل از این ماجرا حل نشده باقی مانده‌اند. در واقع، می‌توان گفت که این پرونده‌های حل نشده توسط قانون و تاریخ به حاشیه رانده و به‌دست فراموشی سپرده شده‌اند. طبق یافته‌های اف‌بی‌آی، در بازه زمانی ۱۹۲۱ تا ۱۹۲۶ حداقل ۲۴ فقره قتل اتفاق افتاده است. همچنین، یافته‌های گرن نشان می‌دهد که “دوران وحشت” برای چندین دهه پابرجا بوده است.

قاتلین ماه گل داستانی شگفت‌انگیز است که بیشتر از قتل‌های مورد بحث، به بررسی مباحث مختلفی می‌پردازد. کتاب قاتلین ماه گل یک بازه زمانی منحصربه‌فرد از تاریخ امریکا را روایت می‌کند، دورانی که نظم و قانون گسترده‌ای هنوز برپا نشده بود و منش‌های غرب وحشی همچنان بخش‌هایی از امریکا را شکل می‌دادند. همچنین، قاتلین ماه گل داستانی درباره ناعدالتی نژادی است، ناعدالتی‌ای که از راس دولت نشات می‌گیرد.

نقد فیلم قاتلین ماه گل | Killers of the Flower Moon

نقد فیلم جان ویک 4 (4 John Wick)| شمشیر سامورایی

کتاب “گرن” تلاش خود را به بهترین شکل انجام می‌دهد تا به آن دسته از افرادی که داستانشان به یک پاورقی در تاریخ تبدیل شده، صدایی بدهد. این کتاب به عنوان یک کاتالوگ واقعی از زندگی کسانی که جانشان گرفته شده، عمل می‌کند، اما گرن با قربانیان خود مانند اعداد و ارقام برخورد نمی‌کند. فیلم قاتلین ماه گل، اقتباسی از کتاب، بدون شک یک درام جنایی جذاب و سرگرم‌کننده خواهد بود، اما همچنین فرصتی است برای آشنایی با وضعیت قربانیان و ایجاد درکی حداقلی در مخاطبان درباره موقعیت انسانی آن‌ها.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *